- Категорія
- Політика
- Дата публікації
Влада Чехії не знає, скільки біженців з України залишилося в країні
На запитання про те, скільки насправді там ще проживає українців, у влади немає чіткої відповіді.
Через півроку після початку російського вторгнення в Україну Чехія має лише дані про те, скільки військових біженців пройшло через країну, але скільки їх ще залишилося держава не знає.
Загалом понад 421 000 військових біженців з України зареєструвалися та отримали статус тимчасового захисту в Чехії. Це число продовжує зростати.
Однак на запитання про те, скільки насправді там ще проживає українців, у влади немає чіткої відповіді, пишуть місцеві ЗМІ.
Приблизно оцінити їх кількість можна, виходячи з таких даних:
— Біженці, як і раніше, можуть подати заявку на отримання гуманітарної допомоги у розмірі 5000 крон. За останніми оперативними даними за липень, на неї подали заявки 176 805 осіб, повідомляє Міністерство праці та соціальних справ.
— Проте ті, хто вже працевлаштований у Чехії, зазвичай не можуть претендувати на цю допомогу. Міністерство реєструє загалом 107 тисяч таких людей.
— Медична страхова компанія VZP надала набагато скромніші поточні дані. До понеділка, 29 серпня, було зареєстровано лише 52 тисячі працюючих та самозайнятих з України, а близько 80 відсотків військових біженців отримали страховку від VZP.
Виходячи з цих даних, у Чехії все ще можуть мешкати від 230 000 до 280 000 українців.
Додаткові дані про реальну кількість біженців із України пропонує вже згадана VZP, у якій застраховано 349 тисяч військових біженців.
Після закінчення 150 днів після отримання тимчасового захисту біженці віком від 18 до 65 років, на яких не поширюється жодний виняток, повинні повідомити, як вони продовжуватимуть сплачувати страховку. Держава відшкодовуватиме вартість страховки лише у виняткових випадках.
У VZP це стосуватиметься загалом 214 тисяч біженців, які мають заявити про подальший спосіб сплати внесків до страхової компанії. На даний момент 38 відсотків зі 120 000 біженців, у яких закінчився останній термін, вже зв'язалися зі страховою компанією.
"Це також дає нам зрозуміти, що не всі зареєстровані громадяни України знаходяться на території Чехії", - коментує директор VZP Зденек Кабатек.
За даними МВС, Чехія не має можливості зафіксувати від'їзд біженців через кордон, якщо вони не повідомлять про це самі. У біженців є обов'язок заявити про від'їзд, щоб відмовитися від тимчасового захисту в Чеській Республіці, але вони не завжди його виконують. Офіційно зафіксовано лише приблизно 11 000 припинених у такий спосіб віз тимчасового захисту.
Міністр внутрішніх справ Віт Ракушан пообіцяв надати більш точні дані щодо кількості українців у Чехії. Держава хотіла прив'язати виплату гуманітарної допомоги до поточного місця проживання і таким чином з'ясувати, де саме в Чехії влаштувалися біженці. Але навіть ці дані поки що не опубліковані державою.
Соціолог Даніель Прокоп із PAQ Research та його команда у свою чергу підрахували, що у червні у Чеській Республіці було близько 250 000 біженців.