Хто і за яких умов може виїхати з України до Словаччини

З чим можуть виникнути складнощі.

Хто і за яких умов може виїхати з України до Словаччини

При перетині словацького кордону для українців досі діють спеціальні правила, які дозволяють вільно в'їжджати в країну для транзиту або отримання тимчасового прихистку.

Це означає, що для перетину кордону дорослій людині достатньо мати внутрішній український паспорт або, в деяких випадках, будь-який документ, який засвідчує особу.

Втім, міністерство внутрішніх справ Словаччини наголошує, що бажано все ж мати з собою біометричний закордонний паспорт, адже рішення про дозвіл перетнути кордон з іншими документами залишається привілеєм українських прикордонників і невідомо, скільки ще буде діяти виняток зі сторони Словаччини.

Громадяни України, які перетинають кордон вперше

Наразі складнощі можуть виникнути насамперед з української сторони кордону: у Словаччині політика щодо перетинання кордону декларована законом Ради Європи про гуманітарний виняток в зв’язку з кризовою ситуацією. Українські прикордонники можуть пропускати без закордонного паспорта здебільшого людей з окупованих територій та тих, що опинилися у скрутному становищі.

Ситуацію на кордоні коментує команда організації "Ліга за Людські Права", що веде інформаційний портал www.ukraineslovakia.sk та опікується правами переселенців у Словаччині.

"Важливо наголосити, що дозвіл на перетин кордону без дійсного паспорта для громадян третіх країн є питанням індивідуального рішення працівників прикордонної служби. Якщо особа вже перетнула український кордон, словацька сторона повинна її пропустити. Тому рекомендуємо перед виїздом з України перевірити поточні умови для в'їзду в українському інформаційному сервісі "Довіра", - кажуть в організації.

Українці, які вже мають дозвіл на проживання у Словаччині

Дозволом на проживання вважається документ "Тимчасовий прихисток" (Docasne utocisko), дозвіл на тимчасове проживання (Prechodny pobyt) або віза. Особа, у якої є цей документ або довідка про його виготовлення немає перешкод для в’їзду у Словаччину. Чинний закордонний паспорт також є обов’язковим для перетину кордону, але наразі для українців діє виняток, за яким словацькі прикордонники пропускають людей по внутрішнім документам.

Для української сторони наявність словацького документа може стати приводом для дозволу на проїзд без закордонного паспорта, але не гарантує його. Загалом, спроба виїхати за внутрішніми документами - це ризик, не зважаючи на те, чи є у вас дозвіл на проживання.

Наявність дозволу на проживання в Словаччині не впливає на обмеження, які діють в Україні на підставі воєнного стану, тож особи, яким заборонено виїзд за кордон не можуть скористатися їм як приводом для перетину кордону.

Перетин кордону для дітей

Супровід або дозвіл на перетин кордону необхідні лише для дітей до 16 років. Діти старше 16 можуть пересуватися самостійно без батьків та додаткових документів на таких самих правах як і дорослі українці.

Для молодших дітей правила перетину кордону теж спростили: необхідний супровід хоча б одного з батьків, дідуся, бабусі або інших близьких повнолітніх родичів. При цьому необхідна наявність свідоцтва про народження дитини та документів, які засвідчують наявність родинних зв’язків, а от нотаріально завірена згода другого (у разі перевезення батьком або матір’ю) або обох батьків - не потрібна.

У разі, якщо дітей перевозить третя особа, яка не має з ними родинних зв’язків, все ж доведеться підготувати та завірити в органах опіки заяву хоча б одного з батьків щодо надання перевізнику дозволу на перетин кордону з дитиною, при якій також мусить бути свідоцтво про народження, паспорт або інший документ, що посвідчує особу.

Чоловіки 18 - 60 років

Україною обмежено виїзд чоловіків у віці 18 - 60 років. Надалі діють наступні винятки, за якими чоловікам можуть дозволити виїзд за кордон:

  • Чоловіки, які мають родичів з інвалідністю. Особа з інвалідністю не мусить бути присутня, якщо вона є на консульському обліку.
  • Ті, які визнані непридатними до військової служби та тимчасово непридатними.
  • Багатодітні батьки та ті, що виховують дітей самостійно. Обов’язковим є надання підтверджувальних документів, причому наявність дитини при перетині кордону не обов'язкова.
  • Родичі загиблих під час антитерористичної операції та російсько-української війни.
  • Особи, які мають документ, що засвідчує постійне проживання за кордоном, виданий ДМС або консульством України.

Виїзд заборонено чоловікам, які є непридатними до військової служби у мирний час. Не надає право перетинати кордон будь-який документ виданий іншою країною, що визначає статус особи: дозвіл на постійне або тимчасове проживання, віза тощо.

Важливо зазначити, що до винятку не потрапляють студенти, які досягли 18 років. Вони не підпадають під мобілізацію за наявності документа, що підтверджує факт навчання у вищому навчальному закладі, а от перетин кордону під час дії воєнного стану для них було обмежено.

Щодо жінок на військовому обліку

Цієї осені виникло чимало запитань щодо можливості виїзду за кордону жінок, які підлягають обов’язковому військовому обліку. Ажіотаж був викликаний законом, який прийняли ще минулого року. Згідно з цим законом жінки, які мають одну з перелічених спеціальностей, зобов’язуються стати на облік. Причому, згадується дата 1 жовтня 2023 року, як початок дії розпорядження. Ряд українських ЗМІ та публічних діячів розповсюджували інформацію, що, начебто, це обмежить право виїзду військовозобов’язаних жінок за кордон.

Чутки було спростовано. До того ж новий закон визначає, що стати на облік потрібно до кінця 2026 року, тож часу у тих, хто ще цього не зробив буде достатньо. Офіційно, жінки, незалежно від того, чи вони вже стоять на військовому обліку чи тільки повинні на нього стати, можуть вільно перетинати кордон.

Чого очікувати від перетину кордону

Головна відмінність при проходженні кордону зараз та до початку війни - це те, що складнощі можуть виникнути саме з української сторони, адже законодавство під час воєнного стану накладає суворі та чисельні обмеження на громадян України, які хочуть перетнути державний кордон.

Варто бути уважними при підготовці документів та чітко усвідомлювати, що остаточне рішення щодо пропуску людини через кордон приймають українські прикордонники. А от до Словаччини, як і до інших країн ЄС пустять будь-кого, хто прибуває через кордон з Україною, поки діє гуманітарний виняток Ради Європи.