Як отримати статус словака, який проживає за кордоном

Він дозволяє працювати, навчатися та займатися бізнесом без необхідності отримувати додаткові дозволи.

Як отримати статус словака, який проживає за кордоном

Сьогодні багато країн світу мають закони, які регулюють повернення осіб, чиї родичі мали походження з цих країн, на історичну батьківщину, і Словаччина - не виключення.

Найвідоміші програмами, які давно на слуху в українців, це повернення пізніх німців-переселенців до Німеччини (Aussiedler und Spätaussiedler), репатріація до Ізраїлю (алія), програми отримання румунського або болгарського громадянства на основі коріння або проживання на територіях цих держав та інші.

Але мало хто знає, що в Словаччині вже багато років діє програма, спрямована на підтримку та повернення етнічних словаків.

Відповідно до Закону № 474/2005 "Про словаків, які проживають за кордоном та про внесення змін і доповнень до деяких законів" ("О Slovákoch žijúcich v zahraničí a o zmene a doplnení niektorých zákonov") словак, який проживає за кордоном (Slovák žijúci v zahraničí) - це особа, яка не має постійного місця проживання на території Словацької Республіки і є громадянином Словацької Республіки або не є громадянином, але зберігає свою національну свідомість, і він або його предок по прямій лінії має словацьку національність.

Національна свідомість розуміється як активні прояви приналежності до словацької нації та цінностей, які представляють словацьку мову, словацьку культурну спадщину та традиції. Більше про цей закон можете дізнатися тут.

Заяву на отримання посвідчення про статус словака, який проживає за кордоном, можна подати до Управління у справах словаків, які проживають за кордоном (Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí), або до посольства.

Особа, яка подає заяву на отримання сертифіката закордонного словака (Osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí), повинна подати ряд документів, серед яких:

  • документ, що підтверджує словацьку національність (офіційний документ, що підтверджує цей факт, зокрема, свідоцтво про народження або свідоцтво про хрещення, виписка з РАЦСу, тощо). Словацьке громадянство можна також підтвердити, надавши довідку з Національного архіву Словаччини або довідку з Національного архіву в Празі;
  • доказ національної свідомості (doklad preukazujúci národné povedomie) такі як заява про результати громадської діяльності, які демонструють національну свідомість;
  • письмове свідчення організації співвітчизників та письмове свідчення щонайменше двох словаків за кордоном, які проживають в тій самій державі, що й заявник.

Більше інформації про це можна дізнатися за посиланням.

Посвідка на проживання з приміткою "Закордонний словак" дозволяє такій особі працювати, навчатися та займатися бізнесом без необхідності отримувати додаткові дозволи.