Як живуть українські біженці в Білорусі за Лукашенка

Режим цілеспрямовано переслідує українців, котрі співпереживають своїй Батьківщині.

Як живуть українські біженці в Білорусі за Лукашенка

Після початку повномасштабної війни Росії проти України режим Лукашенка не лише надав росіянам плацдарм для нападу та обстрілу сусідів.

Білоруська влада карає громадян за будь-який прояв солідарності з українцями: донати ЗСУ, відео з пересуванням російської військової техніки та навіть за гасло «Слава Україні!» чи використання кольорів українського прапора. Крім того, режим цілеспрямовано переслідує українців, котрі співпереживають своїй Батьківщині, пише видання UDF.

Депортації

ДержЗМІ та пропаганда люблять наголошувати, що Лукашенко час від часу надає білоруське громадянство групам українців, які мешкають на території країни. При цьому вони замовчують іншу тенденцію, яка сформувалася після 24 лютого 2022 року: українців депортують із Білорусі. Часто – за висловлювання солідарності зі своєю Батьківщиною.

У травні поточного року силовики повідомили, що з країни буде депортовано сімейну пару з України. Її затримали за підписку на «екстремістські» ресурси та звинуватили в участі в «антидержавній діяльності».

У липні затримали громадянку України за «розпалювання ворожнечі між Росією та Україною». У Instagram вона репостила розслідування The New York Times про масові вбивства мешканців Бучі, збір на броньовики для ЗСУ та потравпляння російських ракет в житлові будинки в Україні. Телеграм-канал силовиків написав, що українка «займалася розпалюванням національної ненависті та розповсюдженням фейків у мережі» та «тепер понесе покарання і буде депортована».

У серпні схопили громадянина України за коментарі про росіян. Близький до силовиків телеграм-канал написав, що чоловік плюнув в обличчя білоруському народу. На «покаяному» відео українець сказав, що після початку війни був підписаний на безліч каналів і «на емоціях» писав образи на адресу громадян РФ. Чоловік додав, що проти нього порушено кримінальну справу, йому загрожують термін та депортація.

У листопаді громадянка України із чоловіком-білорусом повернулася до Мінська після року життя в Грузії. В аеропорту у неї перевірили телефон, знайшли на сторінці в соцмережі серця-емодзі у біло-червоних та жовто-синіх кольорах — і вислали з країни на 5 років.

Перевірки українців, які постійно живуть у Білорусі

Вже близько року у білоруських містах співробітники МВС та КДБ проводять перевірки українців, які постійно живуть у Білорусі. Вони запитують, як вони ставляться до військових дій в Україні, чи спілкуються вони з родичами там, чому живуть у Білорусі. Часто у громадян України перевіряють телефони.

Перевірки українців, які в'їжджають до Білорусі

Найчастіше зі зрозумілих причин це відбувається на кордоні з Польщею. Силовики влаштовують громадянам України допити просто під час перетину: цікавляться у них метою візиту до Білорусі, подальшим маршрутом, ставленням до війни.

«Прикордонник репетував: «У кого паспорт України — виходьте!» Як фашисти кричали євреям. Українців відводили убік та вимагали показати телефон. Білорусам просто плакати хотілося, іспанський сором», - розповів свідок.

У ЗМІ описані випадки, коли українцям на кордоні після допитів ставили до паспорта штамп про заборону в'їзду до Білорусі.

Розпалювання ненависті з боку пропаганди

Білоруська державна пропаганда не лише транслює наративи російської, а й сама робить внесок у розпалювання ненависті до української держави та її громадян. Постійно заявляється, що Україною керують нацисти, які також мають агресивні плани щодо Білорусі. І, звичайно, замовчуються військові злочини росіян та допомогу їм із боку режиму Лукашенка.

Затримання за «шпигунство» та підготовку «диверсій»

Білоруські спецслужби час від часу звітують про затримання «шпигунів» та «диверсантів» – навіть серед українців, які давно проживають у Білорусі. Проблема в тому, що достовірних доказів цього не надається і створюється враження про фантазії силовиків.