Які федеральні землі Німеччини приймають українських біженців в липні 2023

Кожна земля в Німеччині встановлює власні правила щодо розподілу біженців по регіонах та містах.

Які федеральні землі Німеччини приймають українських біженців в липні 2023

У зв’язку з активним продовженням військових дій на території України, багато українських біженців покидають Батьківщину та їдуть в країни Європи, у тому числі в Німеччину. Які федеральні землі Німеччини сьогодні приймають українців? Які умови пропонують для тимчасового поселення? Як змінити федеральну землю українцям?

Які федеральні землі в Німеччині приймають сьогодні українських біженців?

За даними інтернаціональної команди волонтерів UAhelp, станом на середину липня 2023 року, українських біженців приймають в таких землях та громадах Німеччини:

  • Baden-Württemberg (Баден-Вюртемберг) – південно-західна земля Німеччини (столиця – місто Штутгарт);
  • Rheinland-Pfalz (Рейнланд-Пфальц) – південно-західна земля (столиця – Майнц);
  • Sachsen (Саксен, або Саксонія) – східна земля (столиця – Дрезден);
  • Hessen (Гессен) – центральна земля (столиця – Вісбаден);
  • Thüringen (Тюрингія) – центральна земля (столиця – Ерфурт).

Зверніть увагу, що кожна земля в Німеччині встановлює власні правила щодо розподілу біженців по регіонах та містах. І треба мати на увазі, що на сьогодні українські біженці можуть розраховувати на розселення в Німеччині переважно в невеликих містах та поселеннях, адже великі міста, як правило, давно переповнені і вже не приймають мігрантів.

Також зважайте, що наданий список німецьких земель, які готові приймати українців сьогодні, можна вважати лише приблизним. Справа в тому, що ситуація з прийомом українських біженців у різних землях Німеччини швидко змінюється. Іноді – декілька разів протягом дня. Більше того, реальна ситуація виглядає таким чином, що навіть, якщо ви приїхали у землю, яка офіційно вже не приймає мігрантів, у вас є шанс залишитися на її території. Але для цього потрібні певні умови, а точніше, щасливий збіг обставин. Адже залишити в землі, яка не приймає біженців, вас можуть лише в тому випадку, якщо у вас немає розподілу в іншу землю, а також на момент вашого приїзду з тієї землі виїхало багато українців, унаслідок чого з’явилися вільні місця. Але, звичайно, таку ситуацію важко прорахувати або передбачити.

Чи можна отримати розподіл в інші землі в Німеччині?

Інші землі приймають біженців тільки в рідкісних винятках. Отримати розподіл до регіону, який офіційно не приймає мігрантів, ви можете лише за умови, якщо у вас є вагома причина потрапити до певної землі, а саме:

  • робочий контракт;
  • довідка щодо навчання;
  • близькі родичі (чоловік/дружина, неповнолітні діти) або друзі чи знайомі, які готові прописати.

Для того щоб знати точно чи приймає федеральна земля, або місто, в яке ви плануєте їхати, то спочатку зверніться до міграційної служби (Ausländerbehörde). Але врахуйте, що Міграційні служби не завжди швидко відповідають на електронні листи та дзвінки.

Актуальні адреси таборів першого прийому біженців у Німеччині

Якщо ви не маєте в Німеччині рідних чи друзів, які готові вас прийняти, першим місцем, куди ви маєте вирушити по приїзді в Німеччину, і першим місцем вашого розташування в країні після прибуття буде спеціальний табір для біженців. Уже звідти вас скерують у землю, яка ще відкрита для українців (як правило, вибір землі відбувається без участі мігрантів). Зазвичай доїхати до табору можна не тільки автівкою, але й громадським транспортом.

Станом на середину липня 2023 року, українських біженців приймають такі табори першого прийому в Німеччині:

  1. Berlin (Берлін) −Тегель, старий аеропорт, територія центру закрита, але потрапити туди можна на автобусі, який виїжджає від станції Юнгфернхайде (до неї можна доїхати від станції Гезундбруннен, куди прибуває потяг). Отримати детальнішу інформацію, як добратися до центру можна тут.
  2. Baden-Württemberg (Баден-Вюртемберг):
  • Sindelfingen Messehalle (Ціндерфінген), Mahdentalstraße 116 – основний пункт прийому біженців у регіоні;
  • Karlsruhe (Карлсрухе), Durlacher Allee 100 – зверніть увагу, у цьому пункті немає парковки, тож не приймають на своїх авто;
  • Freiburg (Фрейбург), Basler Landstraße 16;
  • Ellwangen (Ельванген), Georg-Elser-Straße 2 – розміщення в спортзалі;
  • Ulm (Ульм), Messe Ulm, Böfinger Straße 50.
  1. Bayern (Байерн):
  1. Hessen, Gießen Ankunftshalle (Гессен, Гізен Анкунфтшаллє) − (Rödgener Straße 59-61). Сюди рекомендують приїжджати в робочі дні до 20:00.
  2. Niedersachsen, Hannover (Нижня Саксонія, Ганновер), Messhalle, Halle 9, зупинка Messe Nord, територія виставочного комплексу.
  3. Nordrhein-Westfalen, Bochum (Північна Рейн-Вестфалія, Бохум), Gersteinring 50).
  4. Sachsen, Meerane (Саксонія, Міране), Seiferitzer Schulweg 10, Meerane Erstaaufnahmeeinrichtung. Зверніть увагу, що Дрезден наразі не приймає біженців, а Лейпциг може запропонувати лише тимчасові намети.
  5. Schleswig-Holstein, Neumünster (Шлезвіг-Гольштейн, Ноймюнстер), Haart 148.
  6. Thüringen, Hermsdorf (Тюрінгія, Гермсдорф), Max-Hellermann-Straße 15.

Які умови для українців у таборах для біженців?

Виїжджаючи до Німеччини та погоджуючись на перебування в таборі для біженців, українцям треба бути готовим до певних умов:

  • табір являє собою велику територію, обнесену парканом, потрапити на яку можна тільки за наявності спеціальної перепустки;
  • будинки для переселенців зазвичай представлені довгими бараками або металевими фургонами;
  • приміщення розділене на кімнати з двоповерховими ліжками, де проживають від 4 до 8 осіб;
  • біженцям забезпечується триразове харчування, а також на території табору є лікарі, які надають першу допомогу і психологічну підтримку.

Що треба знати про прихисток у Німеччині

Громадяни України можуть їхати до Німеччини з будь-якими паспортними документами (або посвідкою на проживання і свідоцтвом про народження), а потім оформити закордонний паспорт після прибуття до країни. Також можна перебувати як турист з біометричним паспортом до 90 днів без візи чи німецької посвідки на проживання. Українські військові мігранти можуть перебувати в Німеччині до 29 серпня 2023 року, якщо перший в’їзд буде до 31 травня 2023 року. Подати заяву на право перебування за тимчасовим захистом у Німеччині треба протягом перших 90 днів після в’їзду.

Етапи набуття тимчасового захисту в ФРН:

  • перша реєстрація;
  • розподіл за місцем проживання (при отриманні соціальної допомоги);
  • реєстрація адреси проживання за місцем призначення;
  • подання заяви на отримання посвідки на проживання.

Як змінити федеральну землю в Німеччині?

Багато українців у Німеччині, які не змогли влаштуватися на місці початкового розподілу, намагаються шукати кращі варіанти. Наприклад, переїхати у велике місто з більшими можливостями, або оселитися ближче до промислових підприємств, щоб знайти кращу роботу. Але, згідно з німецьким законодавством, українцям заборонено змінювати населений пункт проживання. Тим не менш, винятки є. Відомство у справах іноземців може скасувати обмеження стосовно права вибору місця проживання у випадках, якщо члени родини, яка живе одним домогосподарством:

  • мають роботу, при цьому їхня зайнятість має складати не менше 15 годин на тиждень з повним пакетом соціального страхування, тобто заробітна плата – на рівні 785 євро нетто на місяць;
  • починають або збираються починати професійне навчання;
  • вже навчаються, у тому числі на мовних курсах, готуючись до вступу до університету, або в підготовчому коледжі (Studienkolleg), сюди ж відноситься навчання з професійної орієнтації, заходи з професійної підготовки чи підвищення кваліфікації або перепрофілювання.

Крім того, Міністерство внутрішніх справ Німеччини прийняло рішення, завдяки якому українці отримали право на переміщення між землями, коли є за наявності тяжких обставин. До них відноситься прив’язка дітей до освітніх закладів – у такому випадку компетентний орган управління в справах молоді може дати дозвіл на переміщення родини відповідно до восьмої книги Соціального кодексу. Ще однією тяжкою обставиною вважається наявність особистих причин, які вимагають переїзду особи до іншої країни-учасниці ЄС, або для особи виникають необґрунтовані обмеження (аналогічні § 12a абзацу 5 AufenthG), коли, наприклад, від людини вимагається відмовитися в якомусь місті від наявної квартири та переїхати туди, де немає житла.

Варто мати на увазі: чим довше людина живе на одному місці, тим особисті причини щодо переїзду стають актуальнішими. Дозвіл на перебування ФРН (Aufenthaltstitel) для українських біженців не забороняє подорожі Євросоюзом та переїзд до іншої країни. Також є можливісить на короткий термін повернутися в Україну.

Безплатна допомога в легалізації українцям у Німеччині

На території Німеччини розташовані різні консультаційні центри для українських мігрантів, які надають консультації та практичну допомогу, у тому числі в поданні офіційних заяв. Серед них:

  1. Mein Weg nach Deutschland (Консультаційна служба у Німеччині) надає відповіді на поширені питання та проводить онлайн-консультації.
  2. Jugendmigrationsdienste: Jmd4you – консультаційна допомога через різні месенжери.
  3. Migrationsberatung für erwachsene Zuwandernde: Mbeon, можна отримати різну консультацію та знайти допомогу по регіонам ФРН.

Багато консультаційних центрів розміщено у великих містах, щоб краще зорієнтуватися в пошукову систему введіть слово «Flüchtlingsberatung» (Консультаційний центр з питань біженців), Migrationsberatung (центр з питань міграції) або Jugendmigrationsdienst (служба з питань міграції молоді) та назву міста.

Крім перерахованих варіантів, є велика кількість волонтерських організацій, які безплатно допомагають українцям. Серед них:

  • Willkommen in München (Мюнхен);
  • Pro Asyl: Lokale − місцеві консультаційні центри для біженців та мігрантів у федеральних землях (Beratungsstellen für Flüchtlinge und Migrantinnen);
  • asyl.net − консультації з питань біженства та міграції.

Джерело