З Росії теж їдуть люди - хто саме і куди

Більшість мігрантів осіла в Туреччині, Грузії та Вірменії.

З Росії теж їдуть люди - хто саме і куди

Після путінської агресії Росію залишила частина жителів, переважно молоді, незгодних із політикою Кремля.

Команда соціологів OK Russians провела кілька досліджень російської еміграції і виявила, що більшість мігрантів осіла в Туреччині (24,9%), Грузії (23,4%) та Вірменії (15,1%). У березні 2022 року Ізраїль суттєво спростив правила репатріації для українських та російських євреїв. Там опинилися близько 2,8% учасників опитування. Трохи менша кількість мігрантів – приблизно по 2% – поїхали до Узбекистану, Киргизстану та Казахстану.

Найбільш популярними європейськими країнами стали Сербія (1,9%), Чорногорія (1,7%), Естонія (1,6%), Німеччина (1,6%) та Іспанія (1,5%). Вибір країн був багато в чому випадковий і залежав, за словами 58% респондентів, від наявності квитків та правил в'їзду та перебування в країні.

При цьому менш як половина вибірки планує залишатися в цих країнах (43%), а 18% опитаних збираються рухатися далі. На момент проведення опитування 35% залишалися непевними і лише 3% планували повернутися до Росії.

Нові мігранти разюче відрізняються від звичних мігрантів з Росії політичними поглядами: вони політизовані, солідарні один з одним, зберігають зв'язок з тими, хто залишився в Росії, і мають типові характеристики середнього класу.

Лише півтора відсотка опитаних нових мігрантів віддали голоси за «Єдину Росію», а 86,4% дотримувалися рекомендацій «Розумного голосування».

Мігранти нової хвилі значно молодші і в середньому набагато забезпеченіші матеріально.

Близько половини мають видношення до IT-індустрії, переважна більшість володіє англійською мовою. Серед тих, хто був працевлаштований, 45% – працівники IT-індустрії, 16% – сфери мистецтва та культури, 16% – менеджери, 14% – науковці та викладачі, 8% – журналісти.

Основні причини, через які респонденти залишили робочі місця — знецінення рубля та економічна неефективність, небажання сплачувати податки у Росії.

У більшості мігрантів нової хвилі похмуре бачення найближчого майбутнього: 72% вважають, що їхнє життя стане суттєво гіршим, 70% не вірять, що політична ситуація покращає, 72% побоюються дискримінації громадян РФ (проте лише чверть зіткнулася з випадками реальної дискримінації).

Багато мігрантів відчувають себе втраченими та пригніченими. Мігранти не мають доступу до своїх заощаджень, існують обмеження на грошові перекази.

Економічні очікування серед них також досить песимістичні: 30% не зможуть фінансово підтримувати свої сім'ї найближчими місяцями, близько половини очікують на гірші умови роботи.

Програмісти відчувають найбільшу впевненість у завтрашньому дні, а медичні працівники почуваються найбільш уразливими.