- Категорія
- Політика
- Дата публікації
З якими труднощами стикаються українські біженці у Молдові
Українці можуть втратити право на соціальний захист.
З 24 лютого 2022 року сотні тисяч українських громадян перетнули кордон Молдови, рятуючись від військової агресії Росії проти України. Частина з них вирішила залишитися в цій країні, і саме ці люди через півтора роки після початку бойових дій можуть опинитися без статусу тимчасового захисту, який відкриває вільний доступ до медицини, роботи та освіти, пише newsmaker.md.
Видання проаналізувало дослідження про проблеми біженців у Молдові, підготовлене Інститутом стратегічних ініціатив (IPIS) у партнерстві з незалежним аналітичним центром Expert-Grup, щоб розповісти, з якими труднощами зіткнулися громадяни України, і чому вони можуть втратити соціальний захист у Молдові.
Сотні тисяч людей на молдавсько-українському кордоні
З перших днів військової агресії Росії проти України у пунктах пропуску почали формуватись величезні черги українських громадян, які відчайдушно прагнуть перетнути кордон — навіть якщо для цього доводилося йти пішки. Молдові не вистачало не лише фінансових, а й багатьох інших ресурсів, необхідних для надання допомоги усім, хто її потребує. Проте країна, прийнявши на себе величезний тягар, розмістила набагато більше українських громадян, ніж інші держави, якщо порівнювати співвідношення числа біженців та місцевого населення.
У ті дні державі прийшла на допомогу справжня сила — волонтери та звичайні громадяни, які зустрічали біженців на кордоні, пропонуючи їм гарячу їжу та напої, що зігрівають, а потім відправляючи до Кишинева. Безліч молдавських сімей з відкритим серцем прихистили у своїх будинках українців, що втекли від війни.
За даними Верховного комісара ООН у справах біженців (UNHCR), з 24 лютого 2022 року по 16 травня 2023 року кордон Молдови перетнули 822 422 українських біженців, і 101 835 з них все ще перебувають на території країни, шукаючи безпеки та притулку. Більшість із них — жінки (60%), діти (46%) та люди похилого віку (12%), які вимагають особливого соціального захисту та підтримки.
Працевлаштування, освіта та офіційний статус у Молдові
Паралельно з кризою, що розростається, однією з найсерйозніших проблем, яка тільки посилюється з кожним днем, стала складність отримання біженцями підтвердження місця проживання в Молдові. При тому, що цей документ є невід'ємною умовою отримання статусу тимчасового захисту.
Національний конгрес українців Молдови провів дослідження, яке виявило, що з труднощами зіштовхнулися 62% бажаючих отримати статус тимчасового захисту. У деяких випадках у видачі документів, що підтверджують місце проживання біженців, домовласникам відмовляли місцева влада. Причини відмов різноманітні: від твердження про те, що видача таких документів не є обов'язком місцевої влади, до того, що вони не знають, які документи для цього потрібні.
Складності з отриманням підтвердження місця проживання стали головною перепоною на шляху отримання біженцями тимчасового захисту у Молдові.
Усвідомлюючи, що війна триватиме довго, українські біженці намагалися знайти в країні роботу і стикалися з новими труднощами. Для офіційного працевлаштування потрібно було відкрити банківський рахунок, але часто українцям це було недоступно — виникали різноманітні вимоги, причому кожен банк мав свої.
Офіційно працевлаштуватися в Молдові вдалося лише тисячі українських біженців. Проте насправді кількість біженців, які працюють, може бути набагато більшою, оскільки невизначений статус українських громадян на території Молдови сприяє їхньому неформальному найму на роботу.
Діти становлять 46% загальної кількості біженців, які мешкають у Молдові. Однак тривожна статистика говорить про те, що лише 4% мають доступ до освіти. У 227 освітніх закладах навчаються 1 179 учнів, що прибули з України, а в дитячих садках перебувають 708 таких дітей.
У серпні частина біженців може залишитися без соціального захисту
Статус тимчасового захисту для українських переселенців був задуманий для полегшення їхнього перебування в Молдові, але спосіб реалізації цієї ідеї викликає деякі побоювання.
Наприклад, 10 травня 2023 року Комісія з надзвичайних ситуацій ухвалила рішення з 15 травня 2023 року обмежити перебування біженців з України без статусу тимчасового захисту чи інших прав на проживання на території Молдови до 90 днів за 180 днів. Це рішення викликало побоювання у більшості біженців, які з різних причин ще не встигли звернутися за тимчасовим захистом.
Це рішення означає, що українські біженці після закінчення зазначеного терміну втратить легальний статус, а отже, більше не зможуть отримувати соціальні послуги, втратять доступ до освіти та охорони здоров'я. Після 13 серпня 96 тисяч українських біженців зіштовхнуться із санкціями чи іншими наслідками відсутності у них легального статусу на території Молдови. Адже статус тимчасового захисту досі отримали лише 4 тисячі осіб — переважно діти та люди похилого віку.