Більшість дітей українських біженців у Чехії підуть до чеських шкіл

Українські діти поступово йдуть до чеських шкіл та інтегруються у чеське суспільство.

Більшість дітей українських біженців у Чехії підуть до чеських шкіл

Чотири п’ятих українських батьків, які понад рік тому виїхали з батьківщини до Чехії через російське військове вторгнення, влаштували своїх дітей віком від трьох до 17 років на новий навчальний рік до чеської школи. Однак 11 відсотків з них не знають, чи підуть кудись вчитися їхні діти, пише proukrainu.blesk.cz.

Шість відсотків українських батьків не записували не свою дитину до школи взагалі, а три відсотки українських дітей не були прийняті до школи. Про це свідчать результати червневого опитування PAQ Research, проведеного спільно з Інститутом соціології Академії наук Чеської Республіки.

Влаштовують до чеських шкіл, навіть якщо хочуть повернутися в Україну

За даними PAQ Research, біженці, які хочуть залишитися в Чехії, переважно влаштовують дітей на навчання до шкіл. Серед тих, хто хоче повернутися в Україну, 60 відсотків опитаних влаштували на навчання своїх нащадків у Чехії. 31 відсоток дітей середнього шкільного віку не був записаний до чеської школи. 6 відсотків українських дітей цього віку не були прийняті до школи, а 12 відсотків навіть не намагалися вступити на навчання, зазначили автори дослідження. За їхніми даними, у червні в Чехії дитячі садки відвідували 69 відсотків українських дітей. Загальноосвітню школу – 94 відсотки, середню – 53 відсотки. Порівняно з березнем цього року їхня участь була дещо вищою в усіх перерахованих класах. Причому найбільше – на десять процентних пунктів – у середніх школах.

Половина ще не знайшла чеських друзів

Водночас дещо збільшилася кількість українських школярів та учнів, які добре інтегровані в чеський колектив. З березня їхня кількість зросла на шість пунктів — до 46 відсотків. Проте більше половини українських дітей досі не мають чеських друзів.

На думку авторів опитування, рівень інтеграції українських дітей значною мірою залежить від знання чеської мови. Не меншу роль грають місце проживання, регулярність відвідування школи та викладання чеської мови в школі.

За словами батьків, вісімдесят відсотків школярів, які знають лише кілька чеських фраз, погано інтегровані. Навпаки, 78 відсотків тих, хто вільно розмовляє чеською мовою, за словами батьків, добре інтегровані. Жодних чеських друзів не мають майже три п’ятих дітей, які не ходять до школи. Сегрегація також може статися, якщо сім’ї живуть у готелях або гуртожитках, додали представники PAQ Research.

Дослідження ґрунтувалося на інтерв’ю з приблизно 750 домогосподарствами українських біженців, у яких проживає понад 1200 дітей віком від трьох до 17 років. Ці респонденти приїхали до Чехії у 2022 році та досі залишаються в країні.