Фіни вважають за краще не мати справу з іноземцями

Чверть фінів заявили, що хотіли б лікуватися у лікаря, який не має іноземного імені, а третина фінських орендодавців не здала б іноземцю квартиру.

Фіни вважають за краще не мати справу з іноземцями

У повсякденному житті багато фінів вважають за краще мати справу з людьми, з якими вони поділяють спільну мову та етнічне походження. Це можна помітити, наприклад, у кабінеті лікаря або під час оренди житла. Такі результати виявились в результаті опитування Yle.

Провідний експерт Центру інтеграції Міністерства зайнятості та економіки Мінна Сяявяля вважає, що насправді забобони у фінському суспільстві сильніші, ніж показує дослідження, і частково ці упередження несвідомо визначають поведінку людей.

Так, чверть фінів заявили, що хотіли б записатися на прийом до лікаря з фінським ім'ям.

Доктор Рагда Аль-Авад, яка має іракське коріння, стикалася з забобонами у своїй професійній діяльності. Вона вважає, що корінні фіни можуть уникати, наприклад, такого лікаря, як вона. Іноді Аль-Авад чує, що пацієнти перед прийомом цікавляться у медсестер її мовними навичками.

Якось вона чула, як пацієнт заявив лікареві з Сомалі, щоб той вирушав працювати собі на батьківщину.

Наразі Аль-Авад веде прийом у приватній клініці. На прийом до неї приходить стільки ж пацієнтів, скільки й до лікарів-фінів.

Мінна Сяявяля вважає неправильним, що лікар з іноземним ім'ям має сильніше за інших доводити свою компетентність.

Квартири для своїх

Третина фінських орендодавців воліли б здати квартиру людині, яка має ту саму етнічну приналежність, що й вони самі.

70-річний Хейкі Хассінен вже тридцять років інвестує у квартири для здачі в оренду. Він віддає перевагу орендарям фінського походження, які мають в порядку кредитну історію і мають стабільний дохід.

Він зазначає, що в такому разі простіше з'ясувати піднаготну фінського орендаря, а в разі чого він може зв'язатися зі своїми родичами. Іноземець може просто зникнути.

При цьому Хассінен здавав квартири людям із 13 різних країн.

– Якщо я обираю людину чи сім'ю іноземного походження, то таких, хто серйозно працює над інтеграцією, тобто працює та вивчає мову, – розповів чоловік.

У той же час він визнає, що найгірші помилки як орендодавець він зробив, здавши житло фінським клієнтам, які мали труднощі з контролем над своїм життям.

Мінна Сяявяля вказує, що такий підхід фінів до здачі нерухомості призводить до того, що іммігрантам набагато складніше знайти квартиру на приватному ринку.

– Ринок оренди є досить жорстким. Орендар шукає людину, яка буде надійним платником і дбатиме про нерухомість. Тому по можливості намагаються уникати іншомовних, молодих та самотніх чоловіків, – каже Сяявяля.

Багато хто хоче, щоб їхні діти дружили зі схожими дітьми

Кожен п'ятий чоловік обирає для своєї дитини компанію для ігор серед тих дітей, які належать до одного з них етнічного бекграунду. Кожна десята жінка робить так само.

Сяявяля вважає, що чоловіки зазвичай більш упереджені у своєму виборі, а у батьків маленьких дітей може бути більше упереджень, ніж вони думають.

– Якщо дитина, наприклад, захоче піти пограти у циганську сім'ю, то батько може послатися на інший режим харчування чи придумати якісь виправдання, чому зараз це неможливо, – зазначає експерт.

Переважна більшість опитаних (96 відсотків респондентів) заявила, що для них не має значення етнічна приналежність людини, яка обслуговує їх на касі у магазині. Тільки наймолодші та літні клієнти виберуть касира одного з ними етнічного походження.

Сяавяля вважає результати цього опитування прикрашеними. Якби у великому супермаркеті провели спостереження за клієнтами, результат був би іншим, вважає вона.