На що скаржаться українці у країнах ЄС. Дослідження

Серед труднощів українців - мова, приватність та медицина.

На що скаржаться українці у країнах ЄС. Дослідження

Агентство ЄС з фундаментальних прав замовило дослідження про те, з якими викликами стикаються українські біженці. 

Так, однією з ключових проблем українців у країнах ЄС є незнання їхніх мов. У середньому 25% людей взагалі не володіють тією мовою, а 41% знає мову погано. Проте в Польщі ця ситуація краща. Лише 12% біженців з України, які живуть у Польщі, зовсім не розуміють польської мови. Ще 38% погано розмовляють нею, 33% — навпаки. Кардинально інша ситуація з Естонією та Румунією. Тут мова країни абсолютно невідома 65% і 58% біженців відповідно. 

Значна частина українців намагається подолати мовний бар’єр. У проаналізованих країнах ЄС у середньому 23% біженців відвідують мовні курси та покращують знання мови. Ще 15% відвідували такі заняття, але припинили. Водночас 22% українців лише планує це робити.

Українці жаліються на умови проживання

Біженці з України переважно живуть у приватних будинках і квартирах — самостійно або в родині. Лише 6% проживають у притулках чи таборах для переміщених осіб. Тому найбільшою проблемою, на яку скаржаться українці, є відсутність приватності. Середній результат для опитаних країн становить 36%, у Польщі — 38%.

Так, спільна кухня з незнайомцями розчаровує 29% біженців, що живуть у Польщі, спільна ванна чи туалет — 26%, відсутність тихої/окремої кімнати для навчання дітей — 25%, а занадто багато шуму в будинку/квартирі – 23%.

Українці задоволені роботою в ЄС

Значна частина біженців з України знайшла місце праці: у середньому 39% чоловіків і 31% жінок зараз мають оплачувану роботу. Найкраще з цим у Словаччині, на другому місці — Польща, на третьому — Естонія.

Біженці з України, які працюють у країнах ЄС, загалом задоволені умовами працевлаштування. Хоча вони виділяють низку проблем. Серед них — дуже довгий робочий день, занадто низькооплачувана робота та відсутність трудового договору.

Біженці скаржаться на здоров'я

Стан здоров’я українців, які тікають від війни, викликає тривогу. Лише 5% респондентів описують його як "дуже добре" та 26% — як "добре". Найгірша ситуація в Польщі, де своє здоров'я як "погано" оцінює 21% українців. Також у випадку доступу до медичної допомоги біженці з України вказують мовний бар’єр як найсерйознішу перешкоду. У десяти опитаних країнах цю причину вказують в середньому 47% респондентів. Тут лідирують Іспанія та Німеччина (58%), найменша проблема — в Естонії (17%).

Багато респондентів (30%) також визнають, що не користуються медичною допомогою, тому що не знають, куди і до кого звернутися. Третьою, найбільш часто згадуваною причиною, є відсутність медичного страхування. Це заважає майже кожному п'ятому (18%) з України дбати про своє здоров'я. Крім того, українці скаржаться на психологічне здоров’я. Так, майже половина респондентів відповіла, що відчуває депресію та рідко почувається розслабленими.