На яку допомогу та виплати можуть розраховувати українці від Джобцентру Німеччини в 2023 році

Для того, щоб скористатися всіма пропозиціями допомоги, яку надає установа, необхідно зареєструватися в Джобцентр та стати на облік.

На яку допомогу та виплати можуть розраховувати українці від Джобцентру Німеччини в 2023 році

Приїжджаючи до Німеччини, абсолютна більшість українських біженців змушена починати все буквально з нуля, маючи при цьому досить обмежені ресурси. Німеччина з готовністю надає військовим мігрантам усіляку допомогу. Однією з найважливіших німецьких установ, яка опікується українськими мігрантами, є Джобцентр. Про те, що це за установа та яку допомогу вона пропонує українцям, пише ukrainianingermany.de.

Що таке Джобцентр у Німеччині?

Jobcenter – це німецька Біржа праці. Саме під юрисдикцією цієї організації з 1 червня 2022 р. знаходяться українці, які подали в Німеччині документи на статус тимчасового захисту й мають на руках Fiktiobsbescheinigung. А точніше українські біженці працездатного віку від 15 до 67 років (особи поза цим віковим проміжком залишаються під опікою соціальних служб Sozialamt або органів опіки Jugendamt).

Для того, щоб скористатися всіма пропозиціями допомоги, яку надає установа, необхідно зареєструватися в Джобцентр та стати на облік.

Яку допомогу українці можуть отримати в Jobcenter?

Jobcenter надає українцям, як і пересічним німцям різнопланову допомогу, яка включає:

 • допомогу в пошуку роботи;
 • допомогу у вивченні мови;
 • виплату соціальної допомоги згідно SGB II.

Система працює таким чином: біржа праці допомагає вам знайти роботу й інтегруватися в німецьке суспільство, а до того часу вам нараховується фінансова допомога. При цьому, якщо у вашій родині є діти, вони так само отримуватимуть допомогу на правах членів сім’ї.

Хто може отримати додаткову допомогу від Jobcenter?

Крім цього, особи, які мають особливі життєві обставини та потребують додаткових коштів, можуть отримати додаткову допомогу від Джобцентру. До таких категорії відносяться:

 • вагітні (з 13 тижня вагітності);
 • одинокі батьки, які самостійно виховують неповнолітню дитину;
 • люди, які потребують спеціальної дієти за медичними показаннями (заповнюють Anlage МЕВ);
 • люди з інвалідністю;

Заява про необхідну додаткову допомогу має бути обґрунтована відповідними підтверджувальними документами.

Які можливості надає українцям Джобцентр у Німеччині?

Після оформлення у Джобцентрі українець отримує куратора, який займається справами підопічного і передусім допомагає йому:

 • знайти роботу;
 • підтвердити диплом;
 • влаштуватися на оплачувані за рахунок держави інтеграційні курси для вивчення німецької мови та знайомства з країною;
 • оформити виплати по безробіттю та інші соціальні виплати.

Через Джобцентр держава компенсує українцям базові витрати. Крім того, українські біженці мають можливість підвищити кваліфікацію або безплатно здобути нову професію, якщо наявна спеціальність є не дуже затребуваною та перспективною на німецькому ринку праці.

Мами дітей до 3х років можуть не працювати й отримувати допомогу від Джобцентр. Але, зверніть увагу, що пенсіонерами (у Німеччині вихід на пенсію в 67 років) займається інша установа – Sozialamt.

Зверніть увагу, що зустріч із особистим куратором, під час якої ви зможете поговорити про курси, навчання, підтвердження кваліфікації та роботу, відбудеться тільки після реєстрації в Джобцентрі. Тоді вас сповістять про призначену дату й час зустрічі. Наразі термін оформлення в Jobcenter складає в середньому місяць від моменту подання заяви. Але допомога буде нарахована та виплачена, починаючи з дати звернення.

Яку грошову допомогу виплачує Jobcenter?

Джобцентр виплачує українцям таку грошову допомогу:

 • базову фінансову допомогу з безробіття Bürgergeld − призначена на покриття базових потреб безробітних та малозабезпечених (купівлю продуктів, одягу, оплату електроенергії тощо), розраховується з урахуванням доходу, тобто особа може отримувати ці кошти, навіть коли має роботу, якщо розмір заробітної плати недостатній для покриття базових потреб;
 • фінансову допомогу по догляду за дітьми − сюди ж відносяться виплати вагітним жінкам, у кожній ситуації розмір допомоги розраховується індивідуально, відповідно до конкретної життєвої ситуації особи.

При цьому допомога безробітним та малозабезпеченим має три складові:

 • грошова підтримка згідно з рівнем Regelsatz;
 • оплата відповідного нормі житла та опалення (Джобцентр погоджує договори на оренду квартири, яку ви просите державу оплатити в якості соцдопомоги, оплачується оренда житла та комунальні послуги за виключенням електрики, а також передбачена допомога на первинне меблювання квартири);
 • оплата збору державної медичної страховки (або частини внеску до приватної каси);
 • необхідна додаткова фінансова допомога (якщо є надмірне споживання опалення та гарячої води, якщо у сім’ї є люди з інвалідністю тощо).

Батьки-одинаки, які отримують у Німеччині допомогу з безробіття, мають право просити надбавку 16-20%. Але дитина має бути неповнолітньою.

Для того, щоб отримати додаткове фінансування, необхідно подати заяву та заповнити відповідну анкету. Важливо розуміти, що кошти розраховані саме таким чином, щоб задовольнити виключно базові потреби людини. Гроші нараховуються на рахунок у німецькому банку щомісяця. Контроль за витраченням наданих коштів зазвичай не ведеться.

Які обов’язки мають українці, зареєстровані в Джобцентрі в Німеччині?

Окрім виплат та пільг, які отримує особа, зареєстрована в Джобцентрі, вона також має й певні зобов’язання. Наприклад, ви зобов’язані:

 • з’явитися на зустріч, якщо вас запросять до установи;
 • обґрунтувати, чому відмовляєтеся від запропонованої роботи;
 • попередити про запланований переїзд;
 • взяти дозвіл на виїзд із країни, якщо маєте на руках лише тимчасову карту Fiktionsbescheinigung.

При цьому варто мати на увазі, що ніхто не може викликати вас у Джобцентр у суботу, неділю або офіційні святкові дні. Доступність для установи передбачає тільки відносно швидку відповідь на запити (дзвінки, листи чи запрошення на зустріч), але безумовно йдеться про розумні терміни.

Тим не менш, це правда, що ви обов’язково маєте повідомляти установі про всі зміни, які відбуваються в вашому житті та житті вашої родини Bedarfsgemeinschaft (людей, які проживають з вами одним домогосподарством).

Про які зміни українці зобов’язані повідомляти в Джобцентр?

Звичайно, Джобцентр не є органом контролю за українцями, ця установа має контролювати лише спроможність людей (як українських біженців, так і громадян Німеччини) забезпечувати свої базові потреби та надавати допомогу тим, хто насправді цього потребує. Саме тому Джобцентр обов’язково має бути проінформований про те, що ви:

 • змінили Fiktionbescheinigung на тимчасову посвідку на проживання Aufenthalstitel;
 • змінили адресу, телефонний номер або адресу електронної пошти;
 • маєте більші доходи (отримали додаткові кошти, почали отримувати пенсію, підвищилася зарплата);
 • маєте більші витрати (наприклад, через збільшення квартплати або витрат на опалення зросла вартість вашого проживання);
 • влаштувалися на роботу, вступили до університету або почали освоювати нову спеціальність (Au Stimmungsbild);
 • відкрили новий банківський рахунок;
 • змінюєте свій громадянський стан (одружуєтеся або розлучаєтеся);
 • вагітні або народили дитину;
 • певний час будете недоступні через те, що перебуваєте в лікарні;
 • змінили касу лікарняного страхування (Krankenkasse);
 • запланували переїхати або виїхати з країни.

Плануючи виїхати з країни, навіть короткочасно, наприклад, у відпустку, ви зобов’язані повідомити про це Jobcenter заздалегідь. Протягом року ви маєте 21 день відпустки, які можете використати за попереднім погодженням від Jobcenter. Якщо ж вам необхідно виїхати більш ніж на 21 день, ви маєте узгодити дозвіл зі своїм спеціалістом в Jobcenter − такі випадки розглядаються індивідуально.

Про всі зміни в своїй життєвій ситуації ви можете повідомляти електронною поштою (надавати скани відповідних документів), вказавши свій реєстраційний індивідуальний номер. Для того, щоб повідомити про свої зміни (поштою або особисто) можна скористатися спеціальною формою VÄM (Повідомлення про зміни).

Надсилати інформацію про обставини, які змінилися, клієнти Джобцентру можуть також онлайн через свій обліковий запис в установі. Всі необхідні дані для доступу до свого облікового запису ви отримуєте після першої особистої співбесіди в центрі зайнятості. При цьому ви також маєте додавати документи, які підтверджують повідомлену інформацію.

Що робити, якщо виникають проблеми з Jobcenter

У випадку, якщо виникають проблеми з розглядом вашої заявки, варто звернутися до юристів із соціального права. Їх можна знайти в консультаційних центрах у Німеччині. Найближчі центри у вашому місті можна знайти на сайті faire-integration.de, вказавши потрібну землю та місто вашого перебування. Зазвичай працівники центрів володіють різними мовами, у тому числі російською. Також можна звернутися до юристів, написавши на електронну адресу: [email protected]. Крім того, безплатні юридичні консультації в Німеччині можна отримати в:

 • центрах організації для мігрантів (Migrationsberatungsstelle);
 • молодіжній міграційній службі (Jugendmigrationsdienst);

Співробітники цих організацій також комунікують багатьма мовами та можуть допомогти в написанні заяви оскарження та зібрати всі потрібні документи.