Португальські податки для українських біженців: як підготуватися до IRS, що це таке та що буде, якщо не сплатити

Ця стаття для тих українців, які приїхали до Португалії під час війни та вирішили тут залишитися. Принаймні на рік. 

Португальські податки для українських біженців: як підготуватися до IRS, що це таке та що буде, якщо не сплатити

Ця стаття для тих українців, які приїхали до Португалії під час війни та вирішили тут залишитися. Принаймні на рік.  Якщо це ви - тоді на вас неминуче чекатиме подача річної податкової декларації.

Це стосується абсолютно всіх українських біженців. Навіть, якщо у вас не було прибутку, ви не працювали і ваша декларація порожня.

Так чи інакше, але навесні 2023 року настане час для так званої IRS – Imposto sobre o Rendimento de Pessoas Singulares. Тобто податок на прибуток фізичних осіб.

Цю річну декларацію надають з квітня по червень. Точні дати публікуватиме Finanças – державна установа, до якої ви будете звертатися з усіма вашими податковими зобов’язаннями та питаннями.

Як підготуватися до IRS

Ми радимо вам підготуватись до цього завчасно. А саме зробити наступні кроки:

1. Отримати доступ до власного online кабінету у Finanças. Для цього потрібно зареєструватись на сайті portaldasfinancas.gov.pt. Проте спершу ви не зможете закінчити реєстрацію. Для цього вам треба отримати звичайний паперовий лист з унікальним паролем на пошту, за адресою, яку ви вказали при оформленні SEF-номерів. Чекати на лист доведеться довго - 2 тижні, або навіть більше. Коли отримаєте пароль - можете закінчити реєстрацію і користуватися майже всіма функціями кабінету. Адже 100% користування можливе лише для громадян Португалії.

2. Також треба отримати Електронний підпис. Він дуже полегшить вам життя у майбутньому: вирішення податкових питань, оформлення контрактів для роботи, оренди житла, тощо. Головне, він знадобиться після року вашого перебування на території Португалії з оформленим легальним статусом. Можливо тоді почнуть видавати пластикові id-картки (як це вже роблять в інших країнах ЄС) замість паперового Сертифікату про надання дозволу на проживання на підставі тимчасового статусу, з яким виникають складнощі при перетині кордонів. Така вірогідність існує. Проте наразі відповідної офіційної інформації немає.

Як оформити електроний підпис – ми докладно розповідали в іншому нашому матеріалі.

Можливі складнощі

Складнощі можуть виникнути при спробі зареєструвати online кабінет у Finanças.

Наприклад, якщо у вас наразі немає доступу до фізичної адреси, яку ви вказали при подачі документів у SEF, адже ви змінили цю адресу.

У цьому випадку у вас є ось такі варіанти дій:

1. Треба йти в один з офісів Finanças і змінити там адресу на актуальну за допомогою працівника установи. Проте для цього потрібно надати підтвердження адреси: довідку із Junta de Freguesia – виконавчий орган мерії вашого району міста, або договір оренди квартири, або рахунки за комунальні послуги з цієї квартири на ваше ім’я.

2. Ще один варіант - прийти до відділку Finanças і сказати, що вам терміново потрібно відкривати компанію. І тому треба код доступу до вашої актуальної адреси.

3. Можна зробити «абонентську скриньку» у відділенні пошти - CTT. Тоді вам буде надходити переадресація листів саме на це зручне для вас відділення. Така послуга коштує приблизно 30 євро на місяць. Але буде зберігати багато нервів і часу. Проте спочатку вам все одно доведеться піти до Finanças і змінити там адресу на нову у відділенні пошти.

Як нараховується IRS

На відміну від України, де система нарахування податків фіксована – в Португалія вона прогресивна. Тобто чим більше ви заробляєте – тим більше податків повинні сплачувати.

Португальській податок на прибуток залежатиме від багатьох чинників: від місця вашого проживання, до сімейного статусу.

Тема це велика і доволі непроста. Проте розібратися в ней важливо. Тому про кожен вид місцевих податків ми розкажемо в інших наших статтях.

Що буде, якщо не подати IRS

Наразі, поки у вас ще є час, залежно від дати, коли саме ви приїхали з України до Португалії, радимо поступово готуватися до сплати річного податку IRS і не ігнорувати все, що стосується взагалі податкового законодавства Португалії.

Не відкладайте це у довгий ящик, бо штраф за невчасну подачу або неподачу IRS вас сильно здивує. Адже податкові злочини вважаються тут не меншими ніж кримінальні.