Шахраї почали продавати та здавати житло українців, які виїхали за кордон

Стало відомо про два такі випадки.

Шахраї почали продавати та здавати житло українців, які виїхали за кордон

Від початку повномасштабного вторгнення з боку Росії з’явилося ще більше шахрайських схем. Зокрема, зловмисники почали продавати або здавати в оренду квартири українців, котрі виїхали за кордон. Принаймні про два таких випадки повідомив юрист Іван Кудояр.

Зловмисники шукають житло, яке люди, що виїхали з України, здають в оренду, та винаймають його, іноді навіть без відповідного договору. Потім шахраї підробляють документи власника та ті, що засвідчують його майнові права. До речі, бувають випадки, коли зловмисникам вдається отримати їхні дублікати. Так, в одному з них вони звернулися до нотаріуса, який супроводжував договір купівлі-продажу цієї ж квартири кілька років тому, та безперешкодно поновили повний пакет документів на неї. Нарешті, шахраї продають житло за вартістю нижче ринкової.

Іван Кудояр також дав кілька порад українцям, які вимушено покинули свої домівки.

  1. Час від часу варто звертатися до нотаріуса або зазирати до реєстру майнових прав для їхньої перевірки.
  2. Якщо власник житла надовго їде з країни, можна домовитися з кимось із близьких чи родичів та оформити під заставу квартири чи будинку іпотеку. У такому випадку нотаріус запровадить обмеження на операції із житлом.
  3. Якщо квартиру ще не внесли до реєстру майнових прав, це варто зробити.
  4. Бажано працювати з перевіреними рієлторами. Досвідчений фахівець зможе запідозрити спробу шахрайства та повідомити про неї або стати свідком у справі.
  5. Завжди варто перевіряти людину, яка винайматиме житло: де вона працює, чим ділиться в соцмережах, які додаткові документи, що засвідчують особу, може надати тощо. Поверхневу інформацію можна отримати навіть через застосунок «Дія».

Під час оформлення продажу квартири реєстратор або нотаріус завжди повинні перевіряти, чи справжні документи їм надають сторони. Якщо виявиться, що вони були фальшивими, договір можна розірвати в судовому порядку.