SEF номери в Португалії: що це, для чого і як отримати

Отримання відповідного сертифікату від SEF ( Serviço de Estrangeiros e Fronteiras) дає можливість розпочати жити, працювати, навчатися і отримувати медичну допомогу.

SEF номери в Португалії: що це, для чого і як отримати

Запит про тимчасовий захист (Pedido de Proteção Temporária) для українців в Португалії чи, як його ще називають між собою українці, «номери SEF» - перший і головний документ, який уряд Португалії розробив і затвердив для громадян України і членів їхніх сімей, які були вимушені полишити свою країну через війну.

Отримання відповідного сертифікату від SEF (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras) - Служба у справах Іноземців та Кордонів - дає можливість розпочати жити, працювати, навчатися і отримувати медичну допомогу.

Без відповідних номерів Португалія і взагалі країни-учасниці Шенгенської угоди сприйматимуть вас просто туристами.

На туристів розповсюджуєтся стандартне правило про максимальну кількість днів(90діб) протягом 180-денного проміжку часу. При застосуванні цього правила необхідно врахувати, що день в’їзду(перельоту) вважається першим днем перебування на шенгенській території.

Тож якщо ви їдете до Португалії не з України, а вже були деякий час в інших країнах-ЄС - радимо вам порахувати кількість діб у статусі туриста і не зволікати із оформлення SEF-номерів.

Як отримати номери SEF?

Португалія максимально спростила для українців шлях легалізації в країні. Тому все просто. Ось покрокова інструкція:

1. зайдіть на сайт efforukraine.sef.pt

2. оберіть українську мову праворуч у верхньому куті

3. вивчить базову інформацію на цій сторінці

4. прокрутить сторінку донизу і натисніть на «подати/переглянути стан вашого запиту про тимчасовий захист»

5. далі відкриється невелика анкета. Її треба заповнити.

Ви зареєстрували онлайн. Що далі?

Далі вам має прийти лист на електрону пошту, яку ви вказали під час реєстрації анкети. Такий лист може бути надісланий наступного дня або пізніше.

В ньому буде зазначений номер вашого «процесу» з отримання документів. На цей лист відповідати не треба.

Якщо такий лист прийшов - все добре і ви вже в системі SEF. Тож ваша португальська історія розпочалася!

Ви отримали номери SEF. Що з ними робити?

Наступний етап - це власне отримання номерів SEF.

Вам на електронну пошту має прийти лист із документом формату А4, на якому буде зазначена вся ваша інформація. Головне - це три номери в кінці сертифікату: NIF, NUSS, NUSS.

Отримавши їх, ви можете розпочинати влаштовувати своє легальне життя у Португалії.

Як довго чекати і чому це того варто

Терміни отримання номерів SEF різні. Комусь щастить отримати їх за дві доби після подання онлайн. А хтось чекає 2 місяці. На жаль, вплинути на це не можливо - треба дочекатися.

І чекати варто. Адже фактично документ від SEF для українців - це сертифікат про надання тимчасового дозволу на проживання. Перший - на рік від дати отримання. Далі його можуть подовжити або скасувати - залежно від того, наскільки ви інтегрувалися у португальське суспільство(вивчаєте мову, легально працюєте тощо).

Отримавши сертифікат, ви будете мати такі ж самі базові права, які мають всі громадяни Португалії: право на проживання, право на роботу, соцстрахування і медичну допомогу.

А саме ви отримаєте:

1. ідентифікаційний номер платника податків - NIF. В Україні у вас є такий самий, назавжди закріплений за вами і саме з нього держава отримує всю інформацію про вас.

3. Ідентифікаційний номер соціального страхування - NISS.

4. Ідентифікаційний номер Національної служби охорони здоров’я - NIS.

Тому можна назвати документ з номерами SEF - вашим головним португальским документом, окрім, звісно, українського закордонного паспорту.

Зауважемо, що португальській «головний документ» для українців суттєво відрізняється від аналогічних в інших країнах ЄС, де це - пластикова id-картка із фото.

Тому рекомендуємо роздрукувати сертифікат і носити із собою. Також збережіть його в телефоні і майте ці номери завжди з вами.

Важливо зазначити, що саме в такому роздрукованому вигляді документ від SEF вам буде обов’язково необхідний для проходження кордонів, якщо вирішите поїхати в Україну на деякий час і повернутися в Португалію.