Скільки українців зараз перебувають за кордоном: відповідь соціолога

Із лютого минулого року з України за кордон могло виїхати до 20% населення.

Скільки українців зараз перебувають за кордоном: відповідь соціолога

З лютого минулого року з України за кордон могло виїхати до 20% населення, тобто кожен п’ятий українець.

Про це в інтерв’ю Фактам ICTV розповів директор Інституту соціології НАН України Євген Головаха.

За його словами, скільки насправді виїхало, не відомо, адже якісного перепису населення в Україні з 2001 року не проводили. А до обліку громадян, який проводили за номерами мобільних телефонів у 2019 році, соціологи ставляться скептично. Нині вони найбільше схильні довіряти даним ООН, за якими за час війни виїхало 6,2 млн українців.

– В ООН кажуть, що перетинів кордону було 20 млн за цей час. Водночас 14 млн повернулося в Україну. Тобто 6 млн лишаються за кордоном. Але ми тут не врахували тих, хто був за кордоном до вторгнення, але не повернуся. Так і виходить від 6 до 8 млн біженців, – заявив Євген Головаха.

Скільки людей поїхало до Росії — не відомо, адже там постійно брешуть і ніхто нічого не рахує.

На думку директора Інституту соціології НАН України, у Росії може бути від 1 до 2 млн українців. Зокрема, й люди із проросійськими поглядами або ті, хто тікав від війни з окупованих територій.

– Вони можуть сказати, що вивезли 30 тис. дітей, а можуть сказати, що мільйон. Російська статистика – то взагалі дивовижна річ. Вона пристосована до ситуації. Там кажуть те, що вигідно у певний момент, – сказав Євген Головаха.

Загалом зрозуміти, скільки наших – за кордоном, можна було б, якби наші громадяни були більш дисциплінованими. Наприклад, потрапляючи у ЄС, ставали на консульський облік. Серед наших таких лише 8%.

Та чим довше триває війна, тим більше людей країна може втратити, констатує Євген Головаха.

На початку вторгнення українці були великими оптимістами – 90% були впевнені, що повернуться додому. Нині статистика гірша: в Україну вертатися збирається 65% біженців. Та ці дані – не остаточні. Адже війна триває, а 12 млн українців втратили домівки.