Скільки заробляють українці в Литві та ким вони працюють

У працевлаштуванні на просту фізичну роботу допомагає відсутність мовного бар’єра.

Скільки заробляють українці в Литві та ким вони працюють

Служба зайнятості Литви повідомляє, що за трудовими договорами в країні працює 25 600 громадян України. Це майже 61% від кількості зареєстрованих у країні біженців (станом на березень 42 тис.). У Міграційній платформі EWL дослідили, яку роботу найчастіше пропонують українцям і скільки можна заробити у Литві.

Популярні вакансії

Найбільше вакансій на підприємствах, де досвід роботи не є обов’язковим і не вимагається знання литовської мови. Вони подібні до простої фізичної роботи, яку пропонують у Польщі.

Натомість мінімальна зарплата у Литві вища за польську – це 840 євро брутто (34 тис.грн) У Польщі мінімальна зарплата з липня 2023 року становитиме 796 євро брутто (32,1 тис.грн). Середня зарплата у Литві у 2022 році складала 1666 євро брутто (67,3 тис.грн). Для порівняння у Польщі – 1225 євро брутто (49,5 тис.грн).

Брак кадрів у Литві декларують роботодавці у сфері послуг, готелях, виробництві, будівництві, а також гуртової та роздрібної торгівлі.

Приклади вакансій, які пропонують громадянам України у Литві:

  • Виготовлення проводів та кабелів на заводах переважно для підприємств автомобільної галузі. Зарплата – від 750 євро нетто (30,2 тис.грн). З урахуванням премій та бонусів, в середньому зарплата може сягати 1000 – 1300 євро нетто (40,3-52,5 тис. грн)
  • Робота на м’ясних підприємствах, пов’язана з нарізкою, пакуванням і маркуванням м’ясних виробів. Залежно від підприємства зарплата – 680-850 євро (27,5-34,3 тис.грн).
  • Сезонні вакансії, наприклад, у сфері обслуговування. Це може бути робота помічником кухаря з зарплатою від 800 євро нетто (32,3 тис.грн), робота у пральнях із зарплатою 700 євро нетто (28,3 тис.грн) або робота на висаджуванні дерев з зарплатою 1700 євро (68,7 тис.грн).
  • Кухарі потрібні цілий рік незалежно від сезону. На таких вакансіях пропонують зарплату 1100-1500 євро (44,4 -60,6 тис.грн). Але робота вимагає навичок і знання мови.

«Литовські роботодавці заохочують українців до праці різними бонусами. Наприклад, пропонують безплатне харчування. Литва є однією з небагатьох країн ЄС, яка надає житло для працівників безплатно», – розповідає Марцін Колодзейчик, директор міжнародної рекрутації Міграційної платформі EWL.

За словами експертів, це має певний ефект. Опитування Служби зайнятості Литви свідчить про те, що 34% біженців з України в майбутньому планують жити та працювати в Литві.

Допомога від держави

Влада Литви надає українцям, які мають тимчасовий захист:

  • одноразову допомогу у розмірі 300 євро,
  • картки на купівлю харчування по 20 євро на тиждень, 80 євро на місяць.

Литовська Служба зайнятості сприяє інтеграції українців у ринок праці, компенсуючи частину заробітної плати працедавцям, які їх працевлаштували. Це допомагає розв’язати проблему нестачі кадрів, як і прості процедури легалізації в країні.

Легалізація у Литві

Литва, як і інші країни ЄС, надає біженцям України статус тимчасового захисту. Він дає право на освіту, медичне страхування та постійне проживання терміном на 1 рік із можливим продовженням до 3 років, доступ до ринку праці, соціальну допомогу.

«На цей час навіть ті громадяни України, які останній рік перебували в інших країнах ЄС і знаходилися під їхнім захистом  (наприклад, у Чехії або Німеччині) можуть без проблем отримати тимчасовий захист в Литві. Прихисток оформлюється на місці перед початком роботи», – розповідає Марія Кузенко, керівниця відділу легалізації Міграційної платформі EWL.

Мовне питання

Також у працевлаштуванні на просту фізичну роботу допомагає відсутність мовного бар’єра. У Литві можна порозумітися російською. Натомість литовська влада планує спонукати українців до вивчення литовської.

«Знання литовської мови знадобиться для працевлаштування на висококваліфіковану роботу. Це важливо для українців, які хочуть працювати в Литві за фахом», – твердить Марцін Колодзейчик.

Литовська Служба зайнятості повідомляє, що зараз на її платформі зареєстровано 9 900 вакансій. На 2 600 позицій роботодавці готові прийняти українців.

За даними Центробанку Литви, 2022 року українці створили додану вартість на 400 млн євро – 1% валового внутрішнього продукту. Міністерство соціального захисту та праці повідомляло, що за рік війни в Україні українські біженці, які знайшли притулок у Литві, сплатили до бюджету країни понад 58 млн євро податків.

Станом на березень у Литві зареєстровано близько 42 тис. українських біженців.