У Чехії судитимуть чоловіка, який «зигував» і кричав «Слава Путіну»

Йому загрожує до трьох років ув'язнення.

У Чехії судитимуть чоловіка, який «зигував» і кричав «Слава Путіну»

Поліція Праги затримала чоловіка, який підозрюється в тому, що він кричав на адресу українського таксиста: «Смерть українцям! Слава Путіну! Зіг хайль!». Йому загрожує до трьох років в'язниці за кримінальною статтею «публічний прояв симпатії та вираження підтримки руху, спрямованому на придушення права і свободи людини». Про це у понеділок, 17 липня, повідомив представник столичних правоохоронців Ріхард Грдіна.

Сам інцидент стався увечері 28 червня на вулиці Vodácká у районі Троя перед концертом гурту Divokej Bill. Дорогою крізь натовп людей, які прямували на концерт, повільно їхала машина таксі, в якій сиділи український водій і три пасажирки, у тому числі журналістка порталу Seznam Zprávy Адела Йелінкова.

Якоїсь миті водій посигналив групі пішоходів, які перегородили проїжджу частину. Це не сподобалося одному з чоловіків, який на помсту штовхнув автомобіль, та так сильно, що на задніх дверях залишилася глибока вм'ятина. Водій проїхав кілька метрів уперед і звернувся до трьох співробітників муніципальної поліції, які чергували на місці.

«Вже під час поїздки було видно, що водій дуже погано розмовляє чеською. Тому я підійшла разом із ним до патрульних, щоб засвідчити ситуацію та підтвердити його слова. Людина, яка штовхала машину, теж підійшла до нас і відразу ж почала мене словесно ображати і залякувати в дуже вульгарній формі. Однак поліцейські ніяк не відреагували», – розповіла журналістка.

Агресивний чоловік та його знайомі намагалися переконати патрульних, що нічого не сталося. У цей момент у справу втрутилася інша пасажирка таксі. «Я неодноразово намагалася пояснити їм, як з'явилася вм'ятина. Але вони не лише не реагували, а навпаки, швидше зайняли бік, злочинця», - розповіла фотограф Крістіна Гавранова.

Поліцейські продовжували не діяти і в цей момент, за свідченням усіх трьох пасажирок, сталася незрозуміла сцена.

«Нападник раптом почав кричати на водія, прямо кричати: «Смерть українцям! Слава Путіну! Зіг хайль!». Усі троє патрульних були поряд, вони були на відстані не більше півметра, але нічого не зробили. Мені було добре видно, що людина, яка раніше штовхала машину, лаялася, піднявши праву руку, і тут же – це були лічені секунди – з усмішкою пішов разом зі своєю компанією. Я була шокована тим, що поліцейські ніяк не відреагували і дозволили йому піти», - розповіла третя свідка, яка не захотіла розкривати своє ім'я, але заявила про готовність свідчити.

Журналістка Єлінкова включила відеозапис на смартфоні і запитала правоохоронців, чому вони ніяк не відреагували на нацистське вітання, яке є кримінальним діянням. Спочатку правоохоронці не реагували, а потім один із них сказав, що нічого не бачив, оскільки вирішував питання вм'ятини з водієм (відео можна подивитися   тут ).

За словами Єлінкової, після того, як вона вимкнула запис, поліцейські висловили їй своє невдоволення, і були більше розсерджені не на того, хто «зигував», а на пасажирок, які звернули на це увагу.

У прес-службі муніципальної поліції пізніше заявили, що нагрудний відеореєстратор одного із співробітників інцидент не записав.

Згідно зі стандартним протоколом, у цій ситуації патрульні мали вимагати у свідків та підозрюваного пред'явити посвідчення особи, після чого дочекатися приїзду національної поліції. Однак, нічого з цього вони не зробили. За підсумком інциденту Єлінкова подала скаргу на бездіяльність патрульних.

«Ми серйозно ставимося до Вашої скарги на бездіяльність співробітників, тому передали її, включаючи надісланий Вами відеозапис, до незалежного органу перевірки – Інспекції муніципальної поліції. Тепер вона встановлюватиме всі факти та обставини», - заявила представник празької міської поліції Ірена Сейфертова.

Через два тижні справою зацікавилася вища національна поліція, а саме відділ боротьби з екстремізмом та тероризмом. У минулі вихідні криміналісти оголосили чоловіка, який «зигував» у розшук, і попросили громадськість про допомогу в його упізнанні.

Медіалізація допомогла – підозрюваного швидко знайшли та затримали. Тепер він має відповідати за статтею "публічний прояв симпатії та підтримку руху, спрямованому на придушення прав і свобод людини», що передбачає до трьох років в'язниці.