У Фінляндії українка разом із однодумцями створила сайт для біженців

На спеціальному ресурсі для українських біженців у Фінляндії публікується та регулярно оновлюється корисна інформація, наприклад, про роботу, документи та освіту.

У Фінляндії українка разом із однодумцями створила сайт для біженців

У перші дні повномасштабного російського вторгнення в Україну співробітниця фінської IT-компанії українка Марго Рой (Маргарита Образцова) була настільки шокована подіями, що взяла відпустку та допомагала тим, хто втік від війни, пише yle.fi.

- Я спитала себе "що я можу контролювати?" І вирішила допомогти українцям знаходити потрібну інформацію. На це мене надихнув ресурс Support Ukraine Now (сайт з інформацією про допомогу українцям та Україні по всьому світу – прим. ред.).

Так, вже наприкінці лютого 2022 року Марго зробила сайт під назвою finua.org, де вона зібрала базову інформацію для українських біженців у Фінляндії українською мовою.

А за кілька днів вона пішла працювати волонтером до центру допомоги українцям у Гельсінкі – і опинилася на інформаційній стійці.

– Пам'ятаю, як мене вразило, що люди ставили ті самі питання. Наприклад, куди потрібно звертатися насамперед, як отримати фінансову допомогу тощо, – згадує Марго.

До того ж інформація тоді змінювалася, бувало, тричі на день, каже Рой. Ще не було встановленого порядку оформлення українських біженців. Часом вона дзвонила до закладів та перевіряла, чи дійсно написане на їхньому сайті відповідає дійсності і що змінилося.

Всі питання Рой ретельно записувала, допомагала знайти відповіді та викладала на сайт нові та нові розділи.

— Коли я бачила всіх цих людей, які приїжджали в зовсім незнайому країну і не знали про неї нічого, то колись згадувала себе, — розповідає Рой.

Сама Марго приїхала до Фінляндії ще 9 років тому із Київської області, коли їй було 18 років. У Гельсінкі Марго навчалася в університеті і, щоб вижити, вона підробляла на прибиранні – іноді на трьох роботах одночасно.

Згодом вона здобула професію програміста і почала працювати за фахом.

Почавши з молодшого фахівця, Рой дійшла до креативного директора у своїх командах. Зараз вона працює в компанії Vincit в Гельсінкі, яка займається розробкою програмного забезпечення.

Найпоширеніші питання – це житло та робота

Першими та головними розділами на сайті стали "Як доїхати до Фінляндії" та "Тимчасовий захист або притулок".

Крім базової інформації про житло для біженців, сайт містить посилання на інші проекти житла, наприклад Host4Ukraine, що передбачає розміщення українців у фінських сім'ях, інформацію про комерційні сайти пошуку житла, таких як Oikotie, про міське житло та житло для жертв сімейного насильства "Мона".

У розділі житла є також форма, за допомогою якої українці можуть залишити скаргу на некоректну поведінку працівників приймальних центрів та громадських організацій.

У розділі про роботу зібрано інформацію про базову погодинну ставку у різних галузях, посилання на профспілки та колективні договори, попередження про шахрайство, а також пропозиції роботи для українців.

Зараз, наприклад, на сайті допомагають із працевлаштуванням майстрів манікюру без знання фінської та англійської мов.

Сайт регулярно оновлюється. Автори проекту перевіряють актуальність інформації та додають нову відповідно до ситуації.