Українські біженці у Шотландії місяцями живуть у каютах без вікон

Станом на 7 лютого 2023 року до Шотландії переїхали понад 23 тисячі людей.

Українські біженці у Шотландії місяцями живуть у каютах без вікон

У Шотландії діє програма "суперспонсорства": не потрібно шукати сім'ю, яка приймає, — достатньо вказати як спонсора шотландський уряд і відразу ж отримати візу. Однак заявок від громадян України виявилося несподівано багато.

У новому звіті британського "Червоного Хреста" йдеться про те, що тисячам українців доводиться проводити по сім місяців жити в каютах без вікон на круїзних лайнерах, які використовують як центри для біженців. Про це 14 березня повідомило видання The Daily Record.

Представники гуманітарної організації зазначають, що використання круїзних лайнерів та готелів неприйнятне як місце проживання для тих, кому довелося втекти від війни.

Програма "суперспонсорства", що діє в Шотландії, спрощує переїзд у країну для громадян України: не потрібно шукати приймаючу сім'ю — достатньо вказати як спонсора шотландський уряд, щоб відразу ж отримати візу для поїздки до Шотландії. Але заявок виявилося несподівано багато.

Станом на 7 лютого 2023 року, до Шотландії переїхало понад 23 тисячі осіб, при цьому загалом було видано 37 964 віз. Близько 6800 українців досі мешкають у тимчасовому житлі, понад 4400 — у готельних номерах, а 2400 мешкають на зафрахтованих круїзних лайнерах в Единбурзі та Глазго.

За даними "Червоного хреста", у більшості кают немає вікон, але багатьом громадянам України доводиться в них тулитися, при цьому їм не повідомляють про терміни, коли можна було б переселитися у потрібне постійне житло.

Є плани переселити людей із одного з кораблів до кінця цього березня, але при цьому контракт на використання судна в Единбурзі продовжено до кінця червня.

За словами Роб Мюррея, директора британського "Червоного Хреста", багато українців все ще перебувають "у підвішеному стані" і не можуть належним чином влаштуватися в Шотландії.

"Ми стурбовані реальним ризиком того, що сім'ї стануть бездомними або їм доведеться тривалий час жити в невідповідних умовах", — пояснив він.

Представники "Червоного Хреста", однієї з найбільших організацій у Великій Британії, яка займається питаннями біженців, закликає уряд Шотландії знайти українцям більш сприятливе житло в місцевих громадах з доступними школами, медустановами та можливостями для роботи.

Представники організації також радять уряду провести роботу з місцевою владою для реалізації програми, яка б дозволяла покривати витрати на проживання у приватних домоволодіннях.

По суті, уряд пропонує заздалегідь сплатити житло біженців і виконувати роль гаранта, якщо українці не зможуть оплачувати оренду квартири самостійно.

У шотландському уряді кажуть, що зараз активно над цим працюють.