Українські біженці в Чехії, старше 65 років: що зміниться з 1 липня

Що зміниться з 1 липня? Які пільги можна отримати? Як підтвердити свій статус?

Українські біженці в Чехії, старше 65 років: що зміниться з 1 липня

З 1 липня набудуть чинності поправки до Lex Ukrajina V. Зокрема, з’явиться термін “вразлива особа”. Біженці, старше 65 років, належать до цієї категорії осіб. Що зміниться? Які пільги можна отримати? Як підтвердити свій статус? Та як подаватися на допомогу з 1 липня? Про це пише proukrainu.blesk.cz.

Житло

  • З 1 липня невразливі особи можуть проживати безплатно в соціальному житлі тільки 150 днів із моменту отримання тимчасового захисту.
  • Проте біженці, старше 65 років, як вразлива категорія, мають право залишитися жити безкоштовно й надалі. Якщо вразливу особу виселяють із соціального житла – це неправильно. Потрібно негайно звернутися в KACPU та вирішити ситуацію.

Фінансова допомога

  • З 1 липня біженці отримуватимуть комплексну фінансову допомогу, яка поділяється на життєві витрати та витрати на житло. Перша частина допомоги – життєві витрати – це ті суми, які біженці отримують наразі. З 1 липня ці виплати зменшать. З першої допомоги виплачуватимуть прожитковий мінімум (4 860 Kč) замість 5000 Kč. А з сьомого місяця перебування в Чехії, біженці отримуватимуть мінімум для існування – 3 130 Kč.
  • Однак біженці-пенсіонери, як вразливі особи, й після шести місяців отримуватимуть прожитковий мінімум – 4 860 Kč.
  • Щодо другої частини фіндопомоги – витрати на житло – то суми залежатимуть від того, де проживають пенсіонери. Якщо вони надалі живуть безкоштовно, то сума виплати буде 0. Якщо орендують житло, яке внесе в спеціальний реєстр, сума становитиме 3000 Kč, якщо житло не записане до реєстру, то 2400 Kč.
  • Подати заявку на комплексну фінансову допомогу можна тільки 1 липня на тому ж сайті, що біженці подаються тепер. 
  • Як повідомили в Мінпраці, заявки на допомогу почнуть обробляти з 17 липня 2023 року у зв’язку зі змінами Lex Ukrajina V.

Медичне страхування

Щодо медичного страхування, то для осіб, старше 65 років, нічого не змінюється. Держава й надалі сплачуватиме внески за них. Підтверджувати нічого не потрібно.

Проїзний квиток

  • Пенсіонери з України, як і решту біженців, можуть придбати пільговий проїзний квиток, дію якого продовжили до вересня 2023 року. Ціна зі знижкою становить 165 Kč за місячний проїзний (повна вартість 550 Kč) і 444 Kč за проїзний на квартал (повна вартість 1480 Kč).
  • Однак у Чехії в громадському транспорті передбачені також пільги й для пенсіонерів. Зокрема, у Празі люди віком від 60 до 65 років, можу їздити зі знижкою, а після 65 років – безкоштовно.

Як з 1 липня підтвердити вразливість

Особи, старше 65 років, не повинні доводити свою вразливість для отримання пільг. У заявці на фінансову допомогу достатньо вказати, що ви належите до вразливої категорії. Щоправда бувають збої в системі й дітей або пенсіонерів не зараховують до вразливих. Тоді потрібно звернутися до Центру зайнятості.