Як почуваються українці у Литві: три головні проблеми

77% українців зазначили, що стикаються у Литві з проблемою довгих черг до лікарень.

Як почуваються українці у Литві: три головні проблеми

Нині у Литві проживає близько 85 тис. українців. Нове дослідження показало, як вони почуваються в країні, з якими викликами стикаються у своєму повсякденному житті. Опитані наголосили на проблемах з доступом до мовних курсів, лікування, а також на певному відчуженні з боку місцевого населення. Про це пише Delfi.

Представник Центр досліджень Східної Європи провів опитування, у якому взяли участь понад 200 респондентів, а також проведено інтерв'ю з вісьмома українцями, які приїхали до Литви після 24 лютого 2022 року.

Майже 90% українців планують вивчати литовську мову і більше половини мотивовані робити це як подяку за те, що країна їх прийняла. Основні проблеми українців у Литві – недостатня доступність мовних курсів, великі черги до лікарів та відчуття відчуження та соціального ризику.

У звіті йдеться про те, що незважаючи на те, що українцям нелегко потрапити до Литви, країна стала популярним напрямом для біженців. Українці найчастіше зазначали, що обрали Литву, оскільки вона підтримує Україну з 2014 року. Цю причину вказали понад 62% респондентів. Друга причина – зв'язки з Литвою: приїхали заради членів сім'ї, друзів, знайомих (38%).

Третя популярна причина – у Литві можна домовитись російською (36%). Більшість респондентів оцінюють свій досвід у Литві позитивно та вдячні країні та її мешканцям. Абсолютна більшість учасників опитування – 90% – були жінки. Більша частина (майже 75%) приїхала до Литви з дітьми, майже 28% – з батьками, а 26% – з партнером.

Представники центру припускають, що небажання українців-чоловіків брати участь в опитуванні може бути пов'язане зі страхом – дехто не хоче опинитися в зоні уваги. Близько 85% респондентів зазначили, що живуть у Литві понад рік, понад 74% мешкають у Вільнюсі. 48% сказали, що здобули тимчасовий дозвіл на проживання у Литві. Другий юридичний статус, поширений серед українців, – гуманітарна віза (25%).

Серед найбільш актуальних проблем – доступність медичної допомоги (51%), доступність курсів литовської мови (46%) та допомога у пошуках роботи, житла та фінансова підтримка (відповідно 30%, 14% та 23%).

Більшість актуальних питань стосувалася недорогих мовних курсів. На питання, чому вони хочуть вивчати мову, майже 90% вказали: із вдячності країні, яка їх прийняла. Понад 35% вказали, що без володіння мовою страждає соціальне життя, майже 23% зазначили, що без знання мови складно отримати послуги соціальної допомоги, банків, у магазинах тощо, ще майже 21% вказав, що через незнання мови не може знайти роботу.

Більшість учасників опитування хочуть знати мову, бо мають намір залишитись у Литві і навіть отримати громадянство. Більшість українців, які приїхали після 24 лютого 2022 року, планують залишитись у Литві назавжди. Українці зазначають, що не лише потребують недорогих мовних курсів, а й відчувають брак часу для їхнього відвідування.

Інша річ із проблемою отримання медичної допомоги. Для більшості українців це нова проблема. У приватних медичних клініках України консультація в середньому коштувала 15-25 євро. Українці могли дозволити собі сплатити таку суму. У Литві ситуація інша. 77% українців сказали, що стикаються із проблемою довгих черг до лікарів.

50% респондентів зазначили, що стикалися з негативним соціальним досвідом, понад 19% сказали, що їм відмовили в оренді житла, а 9% не було прийняті на роботу. Щодо негативного соціального досвіду – це негативні коментарі у соціальних мережах, але респонденти сказали, що прямі конфронтації були нечастими.

Автори дослідження зазначили: у соціальних мережах видно, що не всі литовці однаково оцінюють жінок та чоловіків, які приїхали до Литви з України – до чоловіків ставляться ворожіше. У соціальних мережах часто пишуть, що українські чоловіки зараз мають захищати свою батьківщину.

76% учасників опитування вказали, що найближчим часом не планують їхати з Литви. Понад 40% зазначили, що залишаться в Литві до кінця війни, приблизно стільки ж зазначили, що планують залишитись у Литві надовго – на кілька років. Автори дослідження вказали, що українці вважають привабливою перспективою набуття литовського громадянства.