Як українцям отримати пенсію у Словаччині

Розмір пенсії залежить від середньої заробітної плати, кількості років стажу та пенсійного показника.

Як українцям отримати пенсію у Словаччині

Система соціального забезпечення громадян у Словаччині передбачає отримання пенсії за віком та за стажем і вона схожа на українську.

Які умови отримання пенсії за віком у Словаччині?

В Словаччині діє декілька критеріїв, за якими людина набуває право на отримання пенсії:

  • Мінімальний вік заявника;
  • Роки відпрацьованого стажу, протягом яких сплачувалися внески до соціального страхування;
  • Індивідуальні обставини у разі отримання передчасної пенсії.

Наразі мінімальний вік становить 64 роки для чоловіків та жінок. Для людей, що народилися до 1966 року, пенсійний вік зменшується за кожен подальший рік народження у середньому на 2 місяці. Так для пенсіонерів 1963 року народження пенсійний вік становить 63 роки та 6 місяців, а для 1960 року народження - 63 роки. Пенсійний вік також зменшується індивідуально за кожну виховану дитину. Відповідна таблиця оновлюється на сайті Соціальної страхової компанії.

При цьому потенційний пенсіонер мав би сплачувати соціальне страхування протягом мінімум 15-ти років. Зараховуються обов’язкові внески працівником та роботодавцем під час офіційного працевлаштування або самостійні внески під час підприємницької діяльності.

Чи можна вийти не передчасну пенсію?

Так, але ця можливість обмежена рядом вимог та обов’язків заявника. Соціальна страхова компанія Словаччини перелічує пункти, які мають бути виконані задля отримання пенсії раніше досягнення пенсійного віку:

  • До досягнення пенсійного віку особи залишається не більше 2 років або відпрацьовано достатню кількість років для винятку;
  • Особа сплачувала пенсійні внески протягом як мінімум 15-ти років;
  • Розмір розрахованої передчасної пенсії перевищує суму прожиткового мінімуму помножену на 1,6;
  • На момент отримання права на завчасну пенсію особа не має бути працевлаштованою або вести підприємницьку діяльність.

Варто зазначити, що розмір пенсії зменшується на 0,5% за кожні 30 днів від очікуваної дати досягнення пенсійного віку. Тобто, вийшовши на пенсію за 2 роки до досягнення свого пенсійного віку, людина отримуватиме на 12% нижчу пенсію. Кількість відпрацьованих років, необхідна для отримання пенсії раніше ніж за 2 роки до досягнення пенсійного віку, розраховується так:

Встановлений пенсійний вік особи мінус 23 роки.

Тобто, якщо пенсійний вік для вас - 64 роки, то необхідний стаж для завчасної пенсії за винятком становить 41 рік.

Українці мають право на пенсію в Словаччині?

Так, громадяни України мають право на отримання пенсії за тими ж умовами, що й словаки. Більше того, у 2002 році набрав чинності договір між Україною та Словаччиною про соціальне забезпечення, яким встановлено взаємне визнання стажу у двох країнах. Тобто до необхідних 15-ти років стажу для отримання пенсії у Словаччині будуть зараховуватися й роки офіційного працевлаштування в Україні. Слід зауважити, що кожна країна буде виплачувати таку частину пенсії, яка вираховується зі стажу саме в цій країні. Тобто для громадянина, який працював в Україні протягом 20-ти років, а потім 10 років був працевлаштований у Словаччині, Словаччина буде виплачувати пенсію лише за ці 10 років стажу. Тож розмір такої розділенної пенсії не обмежений загальним пенсійним або прожитковим мінімумом на особу.

На який розмір пенсії розраховувати у Словаччині?

Розмір пенсії залежить від середньої заробітної плати, кількості років стажу та пенсійного показника, що встановлюється законом для всіх громадян. Загальна формула розрахунку пенсії, опублікована Соціальною страховою компанією, виглядає так:

Середній коефіцієнт заробітної плати х Кількість відпрацьованих років х Пенсійний показник

Коефіцієнт зарплати розраховується як середнє відношення заробітної плати особи до середньої заробітної плати по країні за всі роки пенсійного страхування. Так, якщо заробітна плата заявника була ідентичною середній заробітній платі, то коефіцієнт дорівнюватиме 1. При цьому, коефіцієнт не може бути вище 3, а також калібрується у рамках принципу соціальної солідарності.

Кількість відпрацьованих років розраховується як кількість днів пенсійного страхування поділити на 365.

Пенсійний показник у 2024 році становить 17,7688 євро.

Щороку пенсія перераховується відносно росту цін на споживчі товари: у 2024 році для активних пенсіонерів, сума виплати звищилася на 14,5%.

Передбачено також 13-ту пенсію, яка виплачується раз на рік у грудні без необхідності надання додаткових запитів.

Для приблизного розрахунку розміру пенсії можна скористатися онлайн калькуляторами. Для більш точного прогнозу слід звернутися з відповідним запитом до державної Соціальної страхової компанії особисто, заповнивши формуляр у відділі для клієнтів, електронною поштою або за телефоном.

Як подати запит на отримання пенсії?

Запит на отримання пенсії подається особисто у відділенні Соціальної страхової компанії за місцем проживання в Словаччині. Знайти найближче відділення можна на сторінці сайту компанії. На місці ви отримаєте формуляр, який вам допоможе заповнити відповідальний працівник. Рекомендується резервувати термін на оформлення запиту завчасно, як мінімум за місяць до очікуваного візиту. Резервація здійснюється онлайн на сайті страхової. Свої відпрацьовані роки і сплачені страхові внески можна перевірити в особистому кабінеті користувача на сайті страхової компанії. Щоб отримати доступ до цього кабінету необхідно активувати його за допомогою електронного документу eID або відвідавши відділення Соціальної страхової компанії особисто.

Детальніша інформація щодо подання заявок і всі корисні посилання опубліковано на офіційній сторінці Соціальної страхової компанії.