Як зараз жителі Чехії ставляться до різних країн світу

Після початку війни ставлення чехів до України різко покращало.

Як зараз жителі Чехії ставляться до різних країн світу

Інститут емпіричних досліджень STEM опублікував результати свого щорічного соціологічного опитування щодо ставлення чеських громадян до деяких країн Європи та світу. Він проводився в червні 2023 року серед 1049 респондентів віком від 18 років шляхом комбінованого анкетування – на вулицях та по телефону.

Учасників просили оцінити своє особисте ставлення до тієї чи іншої держави за «шкільною» п'ятибальною шкалою, де 1 – найкраща оцінка, а 5 – найгірша.

Найбільшу симпатію респонденти очікувано виявили до Словаччини. Хороші оцінки цій державі поставили 75% опитаних.

До трійки лідерів своєрідного рейтингу також увійшли Швейцарія (69%) та Австрія (67%).

Найменше позитивних відгуків отримали Китай (17%), Росія (16%) та Палестина (15%). Причому РФ стала країною, що найбільш негативно сприймається – погані оцінки їй поставили 65% респондентів.

Ставлення чехів до Росії та України

Про своє позитивне ставлення до України заявили 33% учасників опитування, про негативне – 37%.

З графіка видно, що після початку повномасштабного російського вторгнення ставлення чехів до України різко покращало – у квітні 2022 року частка позитивних оцінок досягла свого історичного піку у 36%. За минулий рік на тлі втоми від війни та пов'язаних із нею економічних проблем цей показник трохи знизився – до 33%.

У свою чергу, Росія за минулий рік, навпаки, покращила свій результат – частка поставлених чехами позитивних оцінок цій країні зросла з 12% у квітні 2022 року до 16% у червні 2023 року. Водночас це, як і раніше, один із найгірших показників дослідження, який набагато нижчий за довоєнний час.

Свій найкращий результат за весь час проведення опитування (з 1994 року) РФ показала у 2006 році, коли про своє позитивне ставлення до неї заявили 36% чехів.

Детальний звіт про червневе дослідження можна почитати тут.