Які федеральні землі Німеччини приймають українських біженців станом на червень 2023

Які умови пропонують для тимчасового поселення? Як змінити федеральну землю українцям?

Які федеральні землі Німеччини приймають українських біженців станом на червень 2023

У зв’язку з активним продовженням військових дій на території України, багато українських біженців покидають Батьківщину та їдуть в країни Європи, у тому числі в Німеччину. Які федеральні землі Німеччини сьогодні приймають українців? Які умови пропонують для тимчасового поселення? Як змінити федеральну землю українцям? Про це пише ukrainianingermany.de.

Які федеральні землі в Німеччині приймають сьогодні українських біженців?

За даними uahelp.wiki, станом на середину червня 2023 року, українських біженців приймають в таких землях та громадах Німеччини:

 • Баден-Вюртемберг (Baden-Württemberg) − земля на південному заході Німеччини, столиця – місто Штутгарт;
 • Баварія (Bayern) – німецька громада, входить до складу району Еберсбер, знаходиться в землі Баварія (південно-східна частина країни, столиця – Мюнхен);
 • Гессен (Hessen) – земля в центральній частині країни, столиця – Вісбаден;
 • Рейнланд-Пфальц (Rheinland-Pfalz) – земля, розташована в південно-західній частині Німеччині, столиця – Майнц;
 • Саксен, або Саксонія (Sachsen) – земля на сході країни, столиця − Дрезден;
 • Тюрингія (Thüringen) − земля в центральній частині країни, столиця – Ерфурт.

Зверніть увагу, що кожна земля в Німеччині встановлює власні правила щодо розподілу біженців по регіонах та містах. І треба мати на увазі, що на сьогодні українські біженці можуть розраховувати на розселення в Німеччині переважно в невеликих містах та поселеннях, адже великі міста, як правило, давно переповнені і вже не приймають мігрантів.

Також зважайте, що наданий список німецьких земель, які готові приймати українців сьогодні, можна вважати лише приблизним. Справа в тому, що ситуація з прийомом українських біженців у різних землях Німеччини швидко змінюється. Іноді – декілька разів протягом дня. Більше того, реальна ситуація виглядає таким чином, що навіть, якщо ви приїхали у землю, яка офіційно вже не приймає мігрантів, у вас є шанс залишитися на її території. Але для цього потрібні певні умови, а точніше, щасливий збіг обставин. Адже залишити в землі, яка не приймає біженців, вас можуть лише в тому випадку, якщо у вас немає розподілу в іншу землю, а також на момент вашого приїзду з тієї землі виїхало багато українців, унаслідок чого з’явилися вільні місця. Але, звичайно, таку ситуацію важко прорахувати або передбачити.

Чи можна отримати розподіл в інші землі в Німеччині?

Інші землі приймають біженців тільки в рідкісних винятках. Отримати розподіл до регіону, який офіційно не приймає мігрантів, ви можете лише за умови, якщо у вас є вагома причина потрапити до певної землі, а саме:

 • робочий контракт;
 • довідка щодо навчання;
 • близькі родичі (чоловік/дружина, неповнолітні діти) або друзі чи знайомі, які готові прописати.

Для того щоб знати точно чи приймає федеральна земля, або місто, в яке ви плануєте їхати, то спочатку зверніться до міграційної служби (Ausländerbehörde). Але врахуйте, що Міграційні служби не завжди швидко відповідають на електронні листи та дзвінки.

Актуальні адреси таборів першого прийому біженців у Німеччині

Якщо ви не маєте в Німеччині рідних чи друзів, які готові вас прийняти, першим місцем, куди ви маєте вирушити по приїзді в Німеччину, і першим місцем вашого розташування в країні після прибуття буде спеціальний табір для біженців. Уже звідти вас скерують у землю, яка ще відкрита для українців (як правило, вибір землі відбувається без участі мігрантів). Зазвичай доїхати до табору можна не тільки автівкою, але й громадським транспортом.

Станом на початок червня 2023 року, українських біженців приймають такі табори першого прийому в Німеччині:

 1. Берлін −Тегель, старий аеропорт, територія центру закрита, але потрапити туди можна на автобусі, який виїжджає від станції Юнгфернхайде (до неї можна доїхати від станції Гезундбруннен, куди прибуває потяг). Отримати детальнішу інформацію, як добратися до центру можна тут.
 2. Баден-Вюртемберг:
 1. Баварія:
 1. Гессен, Гізен Анкунфтшаллє (Gießen Ankunftshalle) − (Rödgener Straße 59-61). Сюди рекомендують приїжджати в робочі дні до 20:00.
 2. Нижня Саксонія, Ганновер (Hannover, Messhalle, Halle 9, зупинка Messe Nord, територія виставочного комплексу).
 3. Північна Рейн-Вестфалія, Бохум (Bochum, Gersteinring 50).
 4. Саксонія, Лейпціг-Мокау 1 (Leipzig-Mockau, Am Alten Flughafen 8).
 5. Шлезвіг-Гольштейн, Ноймюнстер (Neumünster, Haart 148).
 6. Тюрінгія, Гермсдорф (Hermsdorf, Max-Hellermann-Straße 15).

Що треба знати про прихисток у Німеччині

Громадяни України можуть їхати до Німеччини з будь-якими паспортними документами (або посвідкою на проживання і свідоцтвом про народження), а потім оформити закордонний паспорт після прибуття до країни. Також можна перебувати як турист з біометричним паспортом до 90 днів без візи чи німецької посвідки на проживання. Українські військові мігранти можуть перебувати в Німеччині до 29 серпня 2023 року, якщо перший в’їзд буде до 31 травня 2023 року. Подати заяву на право перебування за тимчасовим захистом у Німеччині треба протягом перших 90 днів після в’їзду.

Етапи набуття тимчасового захисту в ФРН:

 • перша реєстрація;
 • розподіл за місцем проживання (при отриманні соціальної допомоги);
 • реєстрація адреси проживання за місцем призначення;
 • подання заяви на отримання посвідки на проживання.

Які умови для українців у таборах для біженців?

Кожному українському мігранту, якому пропонують для тимчасового розміщення табір для мігрантів треба бути готовим до певних умов:

 • табір представляє собою велику територію, обнесену парканом, потрапити на яку можна тільки за наявності спеціальної перепустки;
 • будинки для переселенців зазвичай представлені довгими бараками або металевими фургонами;
 • приміщення розділене на кімнати, де проживають від 4 до 8 осіб;
 • ліжка двоповерхові;
 • харчування триразове;
 • на території табору є лікарі, які надають як першу допомогу, так і психологічну підтримку.

Неоднозначною є атмосфера в таборі через велике скупчення людей, які пережили стрес.

Як змінити федеральну землю в Німеччині?

Багато українців у Німеччині, які не змогли влаштуватися на місці початкового розподілу, намагаються шукати кращі варіанти. Наприклад, переїхати у велике місто з більшими можливостями, або оселитися ближче до промислових підприємств, щоб знайти кращу роботу. Але, згідно з німецьким законодавством, українцям заборонено змінювати населений пункт проживання. Тим не менш, винятки є. Відомство у справах іноземців може скасувати обмеження стосовно права вибору місця проживання у випадках, якщо члени родини, яка живе одним домогосподарством:

 • мають роботу, при цьому їхня зайнятість має складати не менше 15 годин на тиждень з повним пакетом соціального страхування, тобто заробітна плата – на рівні 785 євро нетто на місяць;
 • починають або збираються починати професійне навчання;
 • вже навчаються, у тому числі на мовних курсах, готуючись до вступу до університету, або в підготовчому коледжі (Studienkolleg), сюди ж відноситься навчання з професійної орієнтації, заходи з професійної підготовки чи підвищення кваліфікації або перепрофілювання.

Крім того, Міністерство внутрішніх справ Німеччини прийняло рішення, завдяки якому українці отримали право на переміщення між землями за наявності суттєвих обставин. До них відноситься прив’язка дітей до освітніх закладів – у такому випадку компетентний орган управління в справах молоді може дати дозвіл на переміщення родини відповідно до восьмої книги Соціального кодексу. Ще однією обставиною вважається наявність особистих причин, які вимагають переїзду особи до іншої країни-учасниці ЄС, або для особи виникають необґрунтовані обмеження (аналогічні § 12a абзацу 5 AufenthG), коли, наприклад, від людини вимагається відмовитися в якомусь місті від наявної квартири та переїхати туди, де немає житла.

Варто мати на увазі: чим довше людина живе на одному місці, тим особисті причини щодо переїзду стають актуальнішими. Дозвіл на перебування ФРН (Aufenthaltstitel) для українських біженців не забороняє подорожі Євросоюзом та переїзд до іншої країни. Також є можливісить на короткий термін повернутися в Україну.

Безплатна допомога в легалізації українцям у Німеччині

На території Німеччини розташовані різні консультаційні центри для українських мігрантів, які надають консультації та практичну допомогу, у тому числі в поданні офіційних заяв. Серед них:

 1. Mein Weg nach Deutschland (Консультаційна служба у Німеччині) надає відповіді на поширені питання та проводить онлайн-консультації.
 2. Jugendmigrationsdienste: Jmd4you – консультаційна допомога через різні месенжери.
 3. Migrationsberatung für erwachsene Zuwandernde: Mbeon, можна отримати різну консультацію та знайти допомогу по регіонам ФРН.

Багато консультаційних центрів розміщено у великих містах, щоб краще зорієнтуватися в пошукову систему введіть слово «Flüchtlingsberatung» (Консультаційний центр з питань біженців), Migrationsberatung (центр з питань міграції) або Jugendmigrationsdienst (служба з питань міграції молоді) та назву міста.

Крім перерахованих варіантів, є велика кількість волонтерських організацій, які безплатно допомагають українцям. Серед них:

 • Willkommen in München (Мюнхен);
 • Pro Asyl: Lokale − місцеві консультаційні центри для біженців та мігрантів у федеральних землях (Beratungsstellen für Flüchtlinge und Migrantinnen);
 • asyl.net − консультації з питань біженства та міграції.