- Категорія
- Культура
- Дата публікації
Про історію українського війська можна дізнатися у литовському Каунасі
У Військовому музеї імені Вітаутаса Великого представлені 250 експонатів, пов’язаних з історією українського війська 1914-1923 років з різних музеїв, архівів та бібліотек України і США.
З вересня цього року по травень наступного у Литві можна побачити військові звитяги українського війська 1919-1923 років. На виставці «За волю України!» (Paroda «Amžinai laisva Ukraina!»), яка розміщена у Військовому музеї імені Вітаутаса Великого в місті Каунасі, представлено 250 експонатів з різних українських зібрань, і зокрема, два унікальних предмети з колекції Національного музею історії України.
Перший – це військова відзнака Ради Січових Стрільців, створена на початку 20-х років у Відні (Австрія) за ескізом Михайла Бринського. Легіон Українських січових стрільців виник у серпні 1914 року з численних українських стрілецьких організацій, заснованих у Галичині в 1912-1914 роках. Ним формально керувала Бойова управа. Легіон брав участь у бойових діях 1914-1918 років у Галичині, на Закарпатті, Волині. Січові стрільці започаткували боротьбу за українську державу в Галичині та стали основою Української Галицької Армії.
У пам’ять Стрілецької Ради та формувань Січових Стрільців був виготовлений знак у вигляді переплетеної гілки калини і монограми «СС». До зібрання відзнака потрапила з колекції музею Українського Вільного Університету у Празі (так званої Празької колекції) – українського музею документів часів УНР та Української держави (1917-1921).
Інший предмет із колекції Національного музею історії України на виставці в Литві – нагрудний знак випускника 3-ої Київської школи прапорщиків. Він створений у 1917 році, автор його невідомий. 3-тя Київська школа прапорщиків була сформована 18 лютого 1915 року для підготовки офіцерів у військовий час. До початку Жовтневого перевороту 1917 року на території України розташовувалося дев’ять шкіл прапорщиків. Усі вони мали особисті випускні знаки та жетони, встановлені ще в 1914-1915 роках.
Аналогічний період в історії литовського війська можна оглянути в експозиції «Події Першої світової війни у Литві у 1914-1915 роках». На виставці представлені реконструкції російської та німецької військової форми, спорядження, вогнепальної зброї, нагород та знаків відмінності.
Ще одна експозиція – «Боротьба за незалежність 1918-1923 років» – присвячена початку формування литовської армії та увічненню боротьби литовського народу. Відвідувачам представлено обмундирування та озброєння армій, які брали участь у боях, а також картини з батальними сценами того часу. А у залі-меморіалі «Літуаніка та литовська армія 1920-1940 років» особливу увагу приділено трансатлантичному перельоту двох литовських льотчиків, який литовці вважають знаковим для своєї історії. Представлені уламки літака, одяг пілотів, особисті речі, документи, нагороди, гроші.
Загалом Військовий музей імені Вітаутаса Великого позиціонує себе як місце, що зберігає історію про литовське військо, формує історичну пам'ять і патріотизм на основі артефактів і можливостей цифрових технологій. Освітні програми цікаві дітям, підлітками та їхнім батькам. Те, що українські біженці «опановують» зараз на практиці, литовські школярі можуть опанувати в музеї – як зібрати речі першої необхідності, як підготуватися до евакуації, набути навичок правильної поведінки при теракті, вибуху чи руйнуванні будівлі.
Адреси експозицій у Каунасі: K. Donelaičio g. 64, LT-44248, Kaunas (Vytauto Didžiojo karo muziejus), K. Baršausko g. 101, Kaunas (Karo technikos ekspozicija)
До слова, Литва постійно підтримує творчих людей України, запрошуючи художників, артистів та творчі колективи. Деяким українським артистам у Литві було призначено щомісячну стипендію. Литовці гостинно запрошують українців безкоштовно відвідувати культурні заходи. Зокрема, з користю і безоплатно можна провести дозвілля в бібліотеках з комп’ютерами і інтернетом, в культурних центрах, в національних та державних музеях. Уся необхідна інформація знаходиться тут.