У Литві визначають переможця серед молодих художників Балтії. Україна отримала ексклюзивне право на участь

Серед 15 фіналістів – український художник, картини якого продаються на користь українських біженців в Литві.

У Литві визначають переможця серед молодих художників Балтії. Україна отримала ексклюзивне право на участь

«Премія молодого художника», або XIV Young Painter Prize – конкурс, що відкриває нові імена в мистецькому середовищі країн Балтії. Цього року конкурс відбувається в 14 раз, його особливість у тому, що окрім представників Литви, Латвії та Естонії заявку на участь у порядку виключення могли подати молоді митці з України, які наразі проживають в згаданих країнах. Ім’я переможця назвуть 18 листопада, у ніч напередодні церемонії нагородження, коли члени журі – а це відомі в Європі художники, письменники і галеристи – зберуться у Вільнюсі й визначать переможця у онлайн режимі.

Для переможці конкурс відкриє «вікно можливостей» для розкрутки і просування своєї творчості. Зокрема, він (чи вона) поїде на двомісячну арт-резиденцію в Ісландії, у Центрі арт-резиденції в Рейк'явіку; фінансовий бонус у розмірі 3000 євро та можливість провести дві персональні виставки – у паризькій галереї «Н-галерея» та у Меморіальній галереї у Вільнюсі. Також робота володаря (володарки) головного призу буде включена до колекції живопису Литовського національного художнього музею, що зберігається у Національній художній галереї. Спеціальний приз цього року надає естонський Luminor Bank. Роботу призера спочатку «викуплять», а потім виставлять на аукціон і отримані кошти передадуть на потреби «Jaunimo linija» – першої добровільної служби психологічної підтримки телефоном та онлайн у Литві.

З числа молодих українських художників до фіналу вийшов Антон Педос. Він народився у Жмеринці, у 2020 році закінчив керамічний факультет Львівської Національної Академії Мистецтв, після чого вступив до Вільнюської художньої академії на факультет живопису, і цього року отримав звання магістра живопису у Вільнюській академії мистецтв.

«Навчання я поєднував із кар’єрним розвитком художника. Під час навчання я мав кілька виставок у Вільнюсі. Мій перший груповий показ був у 2022 році у Вільнюсі в галереї «Galera» – «Доставлено з України», де ми з парою інших українських художників збирали гроші на підтримку України», – розповідає Антон на своїй сторінці в інтернеті. «Щоб підтримати українських біженців тут, у Литві, я взяв участь в аукціоні, проведеному Благодійним фондом «Stiprus Kartu» разом із «Vartai Gallery», Вільнюс. Основна тема художніх досліджень– війна, технології, колективна підсвідомість. Я шукаю знаки та символи з минулого, які могли б розповісти нам історію та привернути увагу до теми чи важливої події. Я також досліджую історичні передумови подій сьогодення та те, як наша підсвідомість пов’язує наше сьогоднішнє життя з минулим».

Відкриття виставки та церемонія нагородження учасників проекту XIV Young Painter Prize відбудеться 18 листопада, о 19:00 у Вільнюській картинній галереї (вул. Діжожі, 4, Вільнюс). Роботи фіналістів, і зокрема, українця Антона Педоса, експонуватимуться у Вільнюській картинній галереї з 18 листопада по 29 січня 2023 року.