Біженки-селянки: В Іспанії українським жінкам пропонують «оживлювати» безлюдні села

Іспанська влада долучає жінок до відновлення запустілих регіонів і пропонує відкривати власний бізнес.

Біженки-селянки: В Іспанії українським жінкам пропонують «оживлювати» безлюдні села

Українські жінки, які через російську агресію були змушені покинути свої домівки, можуть отримати можливість розпочати власний бізнес за кордоном. Зокрема, в Іспанії біженок з України планують долучати до відновлення запустілих сільських районів. На розвиток підприємництва даватимуть стартовий капітал і допомагатимуть у веденні господарства.

Проблема депопуляції

Проблема спустошення сільських регіонів в Іспанії існує вже тривалий час, тож влада країни вирішила розробляти спеціальні програми, які б заохочували громадян повертатися і розвивати іспанське село.

Молодь прагне жити у великих містах, а найбільша концентрація населення припадає на Мадрид, Барсленону, узбережжя Середземного моря та Андалусію. При цьому усередині півострова відбувається депопуляція не лише сіл, а також і містечок. На сьогодні понад 40 % сільських муніципалітетів знаходяться під загрозою депопуляції чи повного зникнення.

Уряд країни зобов'язався вирішити проблему за 30 років, що зафіксовано в плані розвитку до 2050 року. Зокрема, план передбачає створення робочих місць для молодих людей та жінок у сільській місцевості. Окремою графою передбачено розвиток інфраструктури та впровадження програм, що полегшують сільськогосподарську діяльність та ведення фермерського господарства - доступність води для зрошення, енергії та якісного обладнання, підтримка агропродовольчої промисловості тощо.

Ініціатива España Despoblada (“Безлюдна Іспанія”) www.españadespoblada.es на сьогодні включає ряд проектів, які у різний спосіб покликані сприяти відродженню іспанських сіл та селищ.

Зокрема, проект Mujer Rural Emprededora (“Сільська жінка-підприємець”) покликаний залучати жінок до відродження села і сприяти ґендерній рівності у трудовому житті. Для того, щоб жінки змогли займатися бізнесом на селі, їх навчають, проводять семінари і тренінги, підвищують кваліфікацію і допомагають писати бізнес-плани. Після успішного навчання новоспеченим підприємницям видають стартові капітали на розвиток проекту і допомагають зробити перші кроки. У результаті Іспанія отримує новий малий чи середній бізнес, нові робочі місця і відродження запустілого регіону.

Проект Rehabita Patrimonio також спрямований на жінок, які мають бажання піднімати економіку іспанського села. Передусім він прагне зацікавити жінок, які є головами сімей, з метою надання їм перспективної роботи. Долучатися до ініціативи можуть як місцеві жителі, так і мешканці інших регіонів країни. Крім того, проект має у планах залучати до відновлення села іммігрантів та біженців. Як зазначають організатори, таким чином вони надають переселенцям можливість “долучатися до будівництва майбутньої власної домівки”.

Українські біженки

Долучитися до відновлення іспанських сіл у майбутньому зможуть і українки. Серед українських біженців, які перетнули кордон після 24 лютого, знайшли роботу в Іспанії менше 10%.

Іспанія на сьогодні є одним з лідерів за рівнем безробіття у ЄС, тож залучення українських біженок до проекту допоможе, перш за все, вирішити проблему їх працевлаштування.

Крім того, українки допоможуть “оживити” іспанські села, які є під загрозою вимирання. Вже на сьогодні за допомогою українських біженок, які знайшли тимчасовий притулок у знелюднених регіонах, вдалося значно покращити їх демографічну статистику. Так, якщо у невеличке село, де мешкають переважно пенсіонери, заїжджає кілька десятків жінок з дітьми, “середній вік” населення тут різко знижується.

Ініціативи Італії

Схожа програма діє вже кілька років і в Італії, де також актуальною є проблема підняття знелюднених сіл.

Так, окремі регіони пропонують охочим переїхати на село значну матеріальну допомогу у рамках боротьби з депопуляцією. Звісно, за гроші доведеться відзвітувати, адже видають їх на ведення підприємництва у спустошених регіонах. Бізнес можна або починати з нуля, або переймати у спадок той, що вже існує в обраній місцевості. При цьому італійська влада зацікавлена, перш за все, у молодих людях до 40 років, які зможуть швидко навчитися новій справі і водночас підняти демографічну ситуацію у регіоні.

Умови для претендентів на участь у програмі прописує місцева влада, а грошові виплати можуть становити до 10 тисяч євро щомісяця. Окремо видається разовий стартовий капітал до 30 тисяч євро. В італійських селах молодим підприємцям пропонують займатися готельно-ресторанним бізнесом, торгівлею, а також фермерським господарством.

За умовами програми претендентами можуть бути громадяни Італії чи інших країн Європейського Союзу, а також особи, що отримали довгостроковий вид на проживання у ЄС. Втім, можливо, що через деякий час до програми залучатимуть і українських біженок.

Нерідна нечужа земля

Через російську навалу сьогодні за кордоном опинилися українці різних майнових і соціальних станів, але пропозиція щодо власної справи на селі може зацікавити ледь не кожну українку, яка має на це бажання.

Перш за все, пропозиція стане цікавою жінкам, які вели власну підприємницьку діяльність в Україні, адже маючи “хист” і стартовий капітал, вони швидко пристосуються до особливостей місцевих порядків і знайдуть себе. І менеджер київського супермаркету, і єдина продавчиня сільмагу під Бояркою легко впораються з логістокою крамнички в закордонному селі на тисячу душ населення. А для жінок, які в Україні мали власну корову, свиней, кролів і город, ведення фермерського господарства стане просто “рідною” справою.

Українські жінки відрізняються працьовитістю, і не дарма у ЄС намагаються їх прив'язати до своїх земель. А от чи захочуть повертатися вони назад, маючи власну справу, питання майже риторичне.