- Категорія
- Економіка
- Дата публікації
Лише незначна частка українських біженців знаходять роботу у Швейцарії: у чому причина
56%, а отже, більше половини місцевих компаній зацікавлені в українській робочій силі. Проте реально на сьогодні лише 9% компаній найняли українця.
Швейцарська економіка відчайдушно шукає працівників, а люди, які змушені тікати з України через війну, мають право працювати в цій країні завдяки спеціальному статусу «S». Згідно з останніми даними Державного секретаріату з міграції (SEM), майже 34 000 із приблизно 58 000 українців, які втекли до Швейцарії, перебувають у працездатному віці.
56%, а отже, більше половини місцевих компаній зацікавлені у цій потенційній робочій силі. Проте реально на сьогодні лише 9% компаній найняли українця. Такими є результати опитування 376 компаній у німецько- та франкомовній Швейцарії, яке дослідницький інститут Сотомо провів від імені місцевої асоціації роботодавців у період з 18 по 25 липня.
Причину такої невеликої кількості найнятих працівників асоціація роботодавців вбачає насамперед у «недостатньому знанні мов». 45 відсотків опитаних компаній заявили, що незнання німецької чи французької мови заважає їм найняти людей з України. Зокрема компанії зі сфери громадського харчування бачать тут серйозну проблему: для 64 відсотків «недостатнє знання мов» є причиною того, що ресторани, бари та готелі не приймають на роботу вихідців з України, незважаючи на відчайдушний пошук кухарів та офіціантів. У разі компаній із соціальної сфери та охорони здоров'я цей показник становить 57 відсотків.
Тому, згідно з опитуванням, 62 відсотки компаній вимагають від федерального уряду та кантонів організувати для українців більше мовних курсів.
Близько третини компаній також хотіли б чіткішого розуміння майбутнього українців у Швейцарії. Зокрема, на думку компаній, термін дії статусу S має бути продовжений — на час працевлаштування. Сьогодні він обмежений одним роком, а це означає, що термін дії посвідки на проживання для тих, хто приїхав до Швейцарії відразу після початку війни, закінчується вже через шість місяців.
Президент асоціації роботодавців Валентин Фогт зазначає, що неясність у питаннях майбутнього непокоїть багато підприємств. Довгострокова перспектива перебування українських біженців у Швейцарії відкриє можливості для організації стажувань та навчання у компаніях.
Третина опитаних компаній хотіли б, щоб регіональні центри зайнятості брали на себе активнішу роль у працевлаштуванні потенційних працівників. Компаніям та біженцям важко знайти один одного, останнім не вистачає знань про місцевий ринок праці.
Про недостатнє знання місцевого ринку праці або відсутність інтересу до нього свідчить і той факт, що чверть опитаних компаній не отримували заяв від людей з України.
Втім, за офіційними даними, рівень зайнятості серед українців становить близько 10 відсотків. Тобто він вищий, ніж серед інших груп біженців.
Незважаючи на не надто позитивний досвід останніх шести місяців, швейцарські роботодавці все ще сподіваються залучити українських працівників. Не в останню чергу завдяки позитивним відгукам тих небагатьох компаній, які вже взяли на роботу українців. Згідно з опитуванням Сотомо, 85% «задоволені» або, принаймні, «швидше задоволені» роботою наших співвітчизників.