Польща: доходи від продаж на маркетплейсах тепер контролює податкова

Набрали чинності зміни, які не сподобаються тим, хто підторговує на olx, vinted, інших подібних онлайн-майданчиках.

Польща: доходи від продаж на маркетплейсах тепер контролює податкова

З 1 травня 2023 у Польщі набрали чинності зміни, які не сподобаються тим, хто підторговує на olx, vinted, інших подібних онлайн-майданчиках (allegro lokalne і т.д).

Тепер податкова отримуватиме інформацію про те, скільки ви заробляєте від цього й перевірятиме, чи сплачуєте податок з таких доходів.

Як повідомляє Yavp.pl, запроваджені зміни є результатом відповідної директиви ЄС і передбачають, що торговельні онлайн-майданчики (маркетплейси) повинні будуть звітувати перед податковою Польщі про продавців. Податкову цікавитиме інформація, хто продає товари онлайн, що саме, який має оборот з таких продажів та на які рахунки отримує гроші від покупців. Таким нововведенням польський уряд збирається боротися з тими, хто ухиляється від сплати податків, продаючи свої товари та пропонуючи послуги через Інтернет.

Нововведення передбачають, що торговельні онлайн-майданчики не звітуватимуть у податкову лише про тих користувачів, які матимуть менше 30 продажів товарів через інтернет на рік, або, якщо загальний дохід від продажів не перевищуватиме 2 тис євро протягом року. Таким чином, ті, хто виставляє на продаж власні речі час від часу, можуть не перейматися.

Тобто, якщо хтось за рік наторгує на olx на 15 тисяч злотих, то інформація про це потрапить до податкової, а там вже контролюватимуть, чи така особа задекларує отримані доходи, щоб сплатити з них податок (вважатиметься, що це доходи, отримані від незареєстрованої діяльності). Нововведення також зобов’язують продавців, які не є підприємцями, сплачувати податок, якщо вони продадуть через маркетплейси товар за ціною вищою, ніж він був куплений, або якщо продаж відбуватиметься протягом 6 місяців з моменту придбання цього товару продавцем. Наприклад, якщо хтось купить побутовий прилад за 500 злотих, а через тиждень захоче перепродати його за 800 злотих, то виручка в 300 зл має бути оподаткована. Однак, якщо продати цей прилад через 6 місяців, то тоді оподаткування не передбачене. Водночас, як саме податкова збирається контролювати, коли був куплений товар і за яку ціну, наразі невідомо.

Нові правила з 1 травня 2023 року формально вже почали діяти й торкнуться близько 17 мільйонів продавців з онлайн-майданчиків, які доступні в Польщі: olx, vinted, allegro lokalne і т.д. Водночас перший річний звіт маркетплейси повинні будуть подати в податкову з 1 січня 2024 року, щоправда є запис, який передбачає, що на вимогу директора Національної податкової адміністрації Польщі така звітність повинна бути подана негайно.

Маркетплейси вже надсилають листи окремим продавцям, у яких з початку року було понад 30 транзакцій, а вартість їхнього доходу від продажу перевищила 2 000 євро, в яких просять надати необхідні дані, які вимагає податкова служба.

Крім онлайн-продавців, нові правила також розповсюджуються на тих, хто здає житло через сервіси Booking, Trivago, Airbnb і подібні, здає транспорт в оренду через сервіс HoppyGo і подібні, пропонує різні послуги через сервіси типу Fixly, Usterka.pl і подібні.