Сезонна робота в Польщі: де знайти та що варто знати

У Польщі найбільше пропозицій праці на сезонній роботі з’являється влітку.

Сезонна робота в Польщі: де знайти та що варто знати

Робота на короткий час у період відпустки — непогана можливість заробити. Часто це  фізична праця на полі, в садку, біля моря чи в горах. 

UAinKrakow.pl розповідає, про те, як офіційно працевлаштуватися на сезонну роботу та де шукати пропозиції від роботодавців.

Що таке сезонна робота

Сезонна робота – це та діяльність, як виконують впродовж певної частини року, та на яку можуть впливати погодні умови. 

У Польщі найбільше пропозицій праці на сезонній роботі з’являється влітку. Це може бути додатковий підробіток на кілька годин або на повний робочий день.

У Польщі є спеціальні вимоги, які регламентують сезонність праці. До прикладу, вона повинна:

     – тривати не більше ніж 9 місяців;     – бути в спеціальному переліку сезонних робіт.

Пропозиції роботи на сезон найчастіше можна знайти у сферах, які пов’язані з:

  • сільським господарством;
  • садівництвом;
  • готельним бізнесом;
  • громадським харчуванням;
  • розважальними заходами (на фестивалях, кінопленерах тощо).

Дозвіл на сезонні роботи для іноземців

Якщо іноземець, до прикладу, планує приїхати попрацювати, пораючись у полі чи в готелі біля моря, то обов’язково має отримати дозвіл на таку роботу.

Якщо громадяни України легально проживають у Польщі, то можуть виконувати сезонні роботи без будь-яких дозволів.

Проте якщо роботодавець планує взяти на сезонну роботу українця, то має обов’язково повідомити про це за місцем реєстрації у Воєводський чи Повітовий центр зайнятості впродовж 14 днів. Це можна зробити через вебсайт центру.

Оформлення трудових відносин

Для того, щоб всі ваші права були захищені, працювати треба офіційно, навіть якщо робота триває лише кілька днів.

Перед тим, як приступити до обов’язків, потрібно підписати договір. Працівник повинен отримати свій екземпляр документа на руки, адже це буде гарантією, що він працює офіційно. 

У Польщі на період сезонних робіт роботодавці найчастіше укладають такі види договорів:

  • договір на певний період (Umowa na czas określony);
  • контракт (Umowa o dzieło);
  • договір доручення (Umowa zlecenia); 
  • договір про допомогу у зборі врожаю (Umowa o pracę przy zbiorach). Він має обмеження — не може тривати довше ніж 180 днів календарного року.

Якщо проаналізувати усі вищевказані документи, то для сезонного працівника Umowa na czas określony надасть найбільше переваг, адже вона гарантує мінімальну зарплату та право на відпустку. 

Натомість з Umowa o dzieło та Umowa zlecenie працівник матиме більшу зарплатню, але вже без соціального страхування. 

Сезонну роботу в Польщі можуть виконувати й неповнолітні. Проте така робота для осіб, які не досягли 15 років, може бути в одній з цих галузей: мистецтво, культура, спорт або реклама. 

Розмір заробітної плати

Для того, щоб отримати гідну заробітну плату за свою роботу, потенційний працівник має знати про розміри тарифів у Польщі.

Якщо особа працює повний робочий день, то її винагорода не може бути менша ніж мінімальна заробітна плата в Польщі. Станом на 15 травня 2024 року це 4242 злотих брутто. Якщо ви плануєте працювати з 1 липня 2024 року, то тоді мінімалка складатиме 4300 злотих брутто. 

У 2023 році відповідно зросла й мінімальна оплата праці за годину. Відтак на 15 травня 2024 року година роботи коштує 27,7 злотих брутто, а з 1 липня зросте до 28,1 злотих брутто.

Де шукати сезонну роботу в Польщі 

Наразі польські працедавці пропонують багато вакансій для роботи у приморських регіонах. Сезонна робота на морському узбережжі може принести дохід від 6 до 15 тисяч злотих за місяць. Найбільше працівників потребують у готельному напрямку. Через те що українці та поляки виїжджають у пошуках роботи у західні країни, роботу в готелях пропонують мігрантам з Індії, Бангладешу чи Африки.

Крім роботи в готелі на узбережжі моря можна влаштуватися продавцем сувенірів, або працювати офіціантом чи кухарем у ресторані.

 Нещодавно Biedronka також оголосила набір на роботу сезонних працівників. Роботу пропонують моря, в горах або на Мазурах. так, модна поєднувати роботу з відпочинком та працювати за договором доручення зі ставкою 28,10 злотих на годину. У деяких місцевостях сезонних робітників забезпечать житлом та харчуванням. Дізнатися більше про сезонну роботу від Biedronka та заповнити анкету можна за посиланням

Також знайти сезонну роботу можна за допомогою таких онлайн платформ: