Скільки років потрібно збирати на житло в Чехії

Доступність житла в Чехії, незважаючи на невелике покращення, залишається найгіршою серед сусідніх країн.

Скільки років потрібно збирати на житло в Чехії

Придбання власного житла в Чехії цього і наступного року стане трохи простіше. На покупку квартири чи будинку жителям Чехії потрібно приблизно на півроку менше, ніж минулого року.

Такий прогноз дає Чеський національний банк (ЧНБ) у своєму останньому звіті про фінансову стабільність. Період зниження цін завершився. Найближчого року та півтора житло дорожчатиме приблизно на п'ять відсотків щороку. Для середньої квартири площею 68 квадратних метрів це означає зростання вартості приблизно на 300-400 тисяч крон залежно від розташування. Однак зарплати зростатимуть швидше, ніж ціни на квартири та будинки. Цього року приблизно на сім відсотків, а наступного року – близько шести відсотків.

Згідно з прогнозом, у середині цього року для придбання квартири площею 68 квадратних метрів потрібно буде приблизно 11,8 середньої річної зарплати. У грудні минулого року на таку покупку треба було б назбирати за 12,2 роки.

На кінець наступного року для покупки житла знадобиться 11,6 річної зарплати. Це означає, що назбирати на квартиру можна буде на два роки швидше, ніж два роки тому під час останнього буму на ринку нерухомості.

Цей розрахунок не враховує додаткових витрат, наприклад, на їжу чи транспорт. Також не враховується вартість іпотек.  

Доступність житла в Чехії, незважаючи на невелике покращення, залишається найгіршою серед сусідніх країн. Наприклад, у Німеччині, за даними ЧНБ, наприкінці року на покупку квартири люди збирали в середньому близько восьми років. У Словаччині та Польщі цей термін становить приблизно 10 років.