У Чехії вперше за багато років подешевшали квартири

Але є великі регіональні відмінності у динаміці цін.

У Чехії вперше за багато років подешевшали квартири

Вперше за кілька років квартири у багатьох містах Чехії значно подешевшали. У трьох десятках міст і районів по всій країні ціни знизилися більш ніж на 10%, порівняно з минулим роком, пише novinky.cz.

Найбільше зниження ціни за рік відбулося в Пардубиці, де ціни знизилися більш ніж на 20%, порівняно з тим же періодом минулого року.

Квартири почали дешевшати наприкінці минулого року. В останньому кварталі, за даними Євростату, вони подешевшали приблизно на 2%, порівняно з попереднім кварталом. Це було перше зниження за дев'ять років. За попередні десять років квартири подорожчали на 130%, тож ціни залишаються високими. Цього року, однак, зниження значно пришвидшилося.

"Одне з найбільших падінь цін пропозиції в річному обчисленні - на 17% - спостерігається в квартирах у панельних будинках у Брно", - сказав директор Impera Styl Франтішек Шудржих. Зниження цін на 17% спостерігається в центрі Острави, Трутнова та Чеськи-Крумлова.

Квартири у Пржерові, Пльзені, Усті-над-Лабем, Годоніні, Пелгржимові, Теплиці, Таборі, Шумперці, Мості, а також у Градці-Кралові, Фрідеку-Містеку, Хрудимі, Раковнику, Чеську-Будеєвиці, Празі 1 та 9, Вшетині, Карвіні, Кладно, Новому Йічіні, Ліберці та Чешска-Ліпа також подешевшали на 10–15%.

Опава, Бланско, Бероун, Прага 4 і 5, Кутна-Гора, Німбурк, Зноймо, Карлові Вари, Хомутов, Дечин та Літомержице близькі до майже 10-відсоткового зниження цін на рік.

В інших місцях знижки є нижчими, в діапазоні від 3 до 8%.

Однак є місця, на які знижки не поширюються. Це стосується деяких населених пунктів у передгір'ях Єсеників, де ціни на квартири площею 40–60 квадратних метрів у хорошому стані підскочили за рік більш ніж на дві третини.

У Прахатіці ціни пропозиції у річному обчисленні зросли на 12%. У Брунталі та Йічині ціна пропозиції вища на 9%, у Пісекі, Семілах та Клатові — на 7%. Квартири в Домажлиці, районі Прага-Захід та Усті-над-Орлиці також подорожчали, хоч і менш ніж на 4%. В інших районах ціни більш-менш не змінилися.

На думку Чеської банківської асоціації, регіональні відмінності у цінах ще більше збільшаться. "Ми можемо очікувати різного розвитку подій у великих містах, невеликих населених пунктах та сільській місцевості", - підтверджує аналітик компанії Dataligence Мілан Рочок. За його словами, якщо минулого року стара трикімнатна квартира (70 квадратних метрів) у Брно коштувала в середньому близько 6,3 млн. крон, то в Усті-над-Лабем — 2,29 млн. крон.

В даний час на сайті Sreality.cz ціни пропозиції на старі трикімнатні квартири в Брно коливаються від 5,2 до 5,7 млн крон, в Усті-над-Лабем - від 1,2 млн крон, але є великі відмінності в залежності від районів міста, тому десь ціна пропозиції наближається до 3 млн. крон.

Зниження цін не виявилося у новобудовах, де зараз є пожвавлення попиту. У забудовників Брно цінник на однокімнатну квартиру становить майже 4,5 млн. крон, на двокімнатну — 7,2 млн. крон, а трикімнатна квартира площею 80 квадратних метрів продається більш ніж за 10 млн. крон.

Щодо Праги загалом, то середня ціна пропозиції на сайті Sreality.cz станом на березень цього року, незалежно від типу та віку об'єкта, становить 127 151 крону за «квадрат», що в середньому на 7% більше, ніж торік.

Однак, хоча пропозицій стало на 8% більше (23 832 одиниці), середня кількість людей, які переглядають оголошення, скоротилася вдвічі, до 77 осіб на день.