У Чехії знижуються ціни на квартири і стало простіше винайняти житло

У четвертому кварталі минулого року середня ціна старих квартир у Празі повернулася до значень кінця 2021 року. Аналогічна ситуація і у Брно.

У Чехії знижуються ціни на квартири і стало простіше винайняти житло

Наприкінці першого кварталу минулого року квартира на вторинному ринку житла у Празі коштувала майже 123 тисячі крон за квадратний метр. Однак протягом року ціна впала і в четвертому кварталі склала приблизно 112 500 крон за квадратний метр, тобто практично стільки ж, скільки в четвертому кварталі 2021 року, пише zoznamzpravy.cz .

У порівнянні з весняним підвищенням цін середня квартира площею 65 квадратних метрів у ширшому центрі мегаполісу втратила майже 680 тисяч крон.

Аналогічна динаміка цін була зафіксована у Брно, де та сама квартира втратила 475 000 крон порівняно з торішнім максимумом. Середня ціна квадратного метра у Брно впала до 87 902 крон за квадратний метр.

Це випливає з дослідження ріелторської групи European Housing Services (EHS), яка використовує дані своїх засновників, ріелторських служб Bezrealitky та Maxima Reality.

«Розрив між окремими квартирами на ринку продовжує зростати. Ціни падають виключно там, де нерухомість має один із недоліків – наприклад, довгий шлях, потребує реконструкції або знаходиться у будівлі, де дорога енергія. Квартири в хороших районах Праги та Брно сьогодні, як і раніше, продаються за тими ж цінами, що й улітку», — сказав Хендрік Мейєр, глава EHS.

Квартири в Устецькому краї продавалися ще дешевше — за ціною 32 486 крон за квадратний метр, що на 4% менше, ніж у третьому кварталі. У Карловарському краї ціни становили 36 406 крон, а в Моравсько-Сілезькому краї - 40 273 крони за квадратний метр, в обох регіонах відбулося зниження на 9%.

На думку фахівців, місцевий ринок нерухомості перебуває у занепаді. У першому кварталі цього року очікується часткове падіння цін на старі квартири, але скоріше переважатиме стагнація. У другій половині весни ринок візьме перепочинок, і разом із ним може статися значний поворот.

Щодо орендної плати, згідно з дослідженням, кількість людей, зацікавлених в оренді квартири, зменшилася у четвертому кварталі, тоді як у серпні в середньому подавали заявки 39 осіб, наприкінці року їх було 16. За даними EHS, причиною є більша кількість пропонованих об'єктів. Це, зокрема, будинки та квартири, залишені українськими біженцями, які повернулися на батьківщину, а також відремонтовані квартири, куплені напередодні посилення іпотечних кредитів навесні минулого року.

Особливо в Празі та Брно зростає кількість домогосподарств, яким економічно вигідніше почати здавати свою велику квартиру та переїхати до меншої. Або квартиру, яку вони раніше надавали, наприклад, своїй дитині — студенту, сьогодні вважають за краще здавати.