- Категорія
- Економіка
- Дата публікації
Українці довіряють державним банкам, але віддають перевагу «Привату» перед «Ощадбанком»
«Ощаду» так і не вдалося позбутися реноме застарілої радянської установи.
Населення України довіряє державним банкам, проте існує значна різниця у ставленні до найбільших державних банків – «Приватбанку» та «Ощадбанку». Такими є дані соціологічного дослідження, проведеного компанією «Active Group» 10-11 липня 2023 р.
На запитання «Яким банкам ви більше довіряєте: державним чи комерційним?» 50,5% опитаних сказали, що мають більше довіри до державних: 18,5% сказали, що виключно державним, 32% – більше державним. Натомість 28,7% довіряють комерційним банкам. Не визначилися з відповіддю 20,8% опитаних.
Лідером за рівнем довіри виявився «Приватбанк», якому довіряють 58,4% респондентів. «Ощадбанку» довіряють вдвічі менше людей - 24,5%.
При цьому якщо «Приватбанк» більшість українців вважає сучасним банком, то «Ощаду» так і не вдалося позбутися реноме застарілої радянської установи.
Відповідаючи на запитання «ОщадБанк/Приватбанк асоціюється у вас із радянським державним банком чи з сучасною банківською установою?», 14,8% респондентів сказали, що «Ощадбанк» у них асоціюється виключно з радянським банком, тоді як лише 3,3% назвали таким «Приватбанк». Більше з радянським банком у 29,7% респондентів асоціюється «Ощадбанк» і у 6,7% – «Приватбанк».
Натомість з сучасною банківською установою у половини українців (53,3%) асоціюється «Приватбанк» і лише у чверті опитаних (25,9%) – «Ощадбанк». Виключно з сучасною банківською установою у 24,9% українців асоціюється «Приватбанк» і у 16,6% – «Ощадбанк».
Подібна оцінка може ґрунтуватися на якості обслуговування. Очевидно, що за часи Незалежності «Ощаду» так і не вдалося стати клієнтоорієнтованим. Лише 8,8% українців повністю задовольняє якість сервісу «Ощадбанку», тоді як для «Приватбанку» цей показник становить 30,3%.
Характеризуючи «Приватбанк», українці зазначають якісну роботу онлайн-сервісів (59%), зручність відділень (49,7%) та ставлення до клієнта (25,6%). Натомість 35,8% українців зазначили, що нічого не спонукає їх продовжувати користуватися послугами «Ощадбанку», а 13,7% заявили, що їм цей банк нав’язали.
Зазначимо, що останнім часом «Ощадбанк» часто стає джерелом сканадалів. Українці скаржаться на те, що банк нав'язує кредитний ліміт клієнтам, які не бажають користуватися цією можливістю, та на безпідставне блокування коштів.
Причиною невдач банку може бути кадрова політика. Зараз керівником банку є Сергій Наумов, якого призначили попри скандал, пов'язаний із конкурсом із відбору глави Ощадбанку. Під час голосування усі незалежні члени наглядової ради отримали анонімні електронні листи англійською з пропозицією підтримати кандидатуру суперника Наумова за гроші. Саме ця нечесна гра, подейкують, й дозволила Сергію Наумову виграти конкурс.
Ще більш скандальним стало призначання членом наглядової ради державного банку колишньої помічниці керівника ОП Андрія Єрмака Рози Тапанової, яка не мала до цього жодного досвіду роботи у банках. Ця «людина Єрмака» відповідає зараз у банку за кредитування та реструктуризацію заборгованості – один з тих напрямків, де частіше за все фіксуються випадки корупції.
То ж, зрештою, не варто дивуватися, що «Ощадбанк» у всьому програє «Привату», який донедавно був комерційною структурою й де кадрові призначення робилися на підставі ефективності, а не на вмінні отримати відкат або відданості тому чи іншому чиновнику.