Велике порівняння цін у магазинах: Чехія, Польща, Словаччина, Німеччина та Австрія

Польща утримує звання найдешевшого місця для покупок, Чехія посідає друге місце у регіоні за дорожнечею після Словаччини.

Велике порівняння цін у магазинах: Чехія, Польща, Словаччина, Німеччина та Австрія

Редакція Seznam Zprávy порівняла ціни на продукти харчування в Чехії та сусідніх країнах і підтвердилося те, що чехи давно підозрювали — в Австрії та Німеччині дешевше.

У той час як Польща утримує звання найдешевшого місця для покупок, Чехія посідає друге місце в регіоні за дорожнечею після Словаччини.

Редакція порівняла ціни на 27 продовольчих та аптечних товарів у магазинах Lidl у Фрідланті (Чехія), Богатині (Польща) та Ціттау (Німеччина) з різницею у рік. Виявилося, що покупки стали дорожчими у всіх країнах приблизно однаково. У Чехії та Німеччині на 25%, у Польщі на 23%. Тим не менш, Польща приваблює все більше чехів, які зі зростанням інфляції стають біднішими.

Якщо у Фрідланті купівля певного списку товарів обійшлася в 1413 крон, то в Богатині - в 1104 крони, тобто на 309 крон менше. У Циттау покупець заплатив би на 82 крони менше, ніж у Польщі.

Цього року для порівняння аналітики також додали австрійський Lidl у Лаа-ан-дер-Таї, де покупці заплатили на 94 крони менше. Також перевірили ціни в Словаччині - Чехія посідає друге місце за вартістю, чек із Lidl у Братиславі становив 1504 крони, що на 91 крону більше.

Вищезгаданий розрахунок не включає спеціальні знижки, але якби їх включити, рейтинг країн не змінився б. Найбільше акцій у рамках кошика вибраних товарів було в Австрії (сім), чеський магазин пропонував п'ять акцій.

У Чехії були найдорожчі Nutella, білий йогурт, рибні палички, рис, спагетті та яблучний сік із усіх країн. Спагетті Combino коштують у Lidl на п'ять крон дорожче, ніж у Словаччині, та майже на 11 крон дорожче, ніж у Німеччині. Курячі грудки за ціною 229 крон були другими ща ціною в чеському дискаунтері після Німеччини (234 крони), а яйця - другими за ціною після Словаччини. У Чехії також друге за ціною борошно після Австрії.

При порівнянні редакція вибирала ідентичні товари (а в тих випадках, коли їх не було, аналітики намагалися знайти адекватну заміну). Наприклад, сир Ґауда у Німеччині продавався під маркою Milbona, а не Pilos, а в Австрії включили до списку покупок марку Alpengut.

У Польщі найдешевші хліб, молочні продукти, яйця та м'ясо. Особливо на м'ясі можна заощадити багато грошей. Кілограм курячої грудки коштував у Польщі на 103 крони дешевше.

"У Польщі набагато більше птахофабрик, ніж у нашій країні. Якщо тут ми вважаємо 10 000 бройлерів великою племінною фермою, то в Польщі, наприклад, це вже 100 000. У них вищі національні субсидії, нижчий ПДВ, а найбільша різниця, ймовірно, в енергії. Навіть після запровадження обмеження ціна на електроенергію в Чехії є однією з найвищих у Європейському Союзі", - пояснює Володимир Піха, секретар Сільськогосподарського союзу.

Водночас, він стверджує, що ціна м'яса птиці у фермера в Чехії становить 40-50 крон. До цієї ціни додаються витрати скотобоєн на переробку та упаковку і, зрештою, витрати торговців.

Однак не всі товари були вигіднішими в Польщі. Пиво лагер коштувало в Польщі майже на шість крон дорожче. Однак така значна різниця на користь Чехії була лише для пива. Польська шинка також виявилася вищою в таблиці, але причина цього в тому, що відсутню шинку Pikok замінили дорожчою шинкою Dulano selection 97%. У Чехії вона коштує 74 крони, а у Польщі – 56 крон.

У Німеччині купівля обійшлася б навіть дешевше, ніж у Чехії, якби не дуже дорогі помідори, які не подешевшали. У Саксонії варто поїхати до Lidl, щоб купити Nutella, яка там найдешевша з усіх країн. Чехи економлять на шинці, таблетках для посудомийних машин та інших аптечних товарів.

Словаччина – найдорожча, незважаючи на те, що мережі супермаркетів цієї країни добровільно обмежили ціни на основні продукти харчування.

Німеччина та Австрія дешевші в основному за рахунок нижчої ставки ПДВ. Якби в Чехії був 7-відсотковий податок, як у Німеччині, то покупка коштувала б приблизно стільки ж, скільки в обох країнах. У Чехії найвищий ПДВ із усіх навколишніх країн - 15%.