Віддалена робота: як жити у Португалії, але працювати в українській компанії

Що робити, щоб не порушити португальські закони і при цьому заробляти? 

Віддалена робота: як жити у Португалії, але працювати в українській компанії

Багато українських біженців, які приїхали до Португалії, легалізуються і знаходять роботу на португальських підприємствах або оформлюються як ФОП і працюють на себе.

Проте інша частина вирішує працювати віддалено - на українські або інші іноземні компанії.

Якщо це саме ваш випадок, тоді вам потрібно зрозуміти головне: якщо ви живете в Португалії, але працюєте віддалено в компанії іншої країни та не оформлюєтесь в Португалії офіційно, і відтак не сплачуєте тут податки - ви порушуєте чинне законодавство.

Адже згідно з положеннями статті 18 Кодексу про податок на прибуток IRS (Imposto sobre o Rendimento de Pessoas Singulares), дохід від діяльності, яка була здійснена на території Португалії - вважається отриманим в Португалії. Включно з доходом, який ви отримали від дистанційної роботи на іноземне юрлице, на не португальські банківські рахунки, в іншій валюті тощо.

Тобто на кого б і де б ви не працювали, якщо ви живете в Португалії - податки ви маєте сплачувати теж тут.

Що робити, щоб не порушити португальські закони і при цьому заробляти дистанційно? Є декілька способів вирішити ваше питання.

Ось 4 базових варіанти:

1. Віддалена робота у якості співробітника української (іноземної) компанії

Ви були і є співробітником української компанії. Але переїхали до Португалії, щоб працювати віддалено. Відтак тепер маєте платити податок на прибуток та інші саме тут.

Окрім цього, до вас буде застосована угода про відсутність подвійного оподаткування. Така угода між країнами гарантує, що ви не платите податки двічі.

Але в цьому варіанті є проблема: ваша українська компанія зобов’язана платити за вас, як за співробітника, в португальський фонд соціального забезпечення. Для цього компанія має бути зареєстрована в Португалії, щоб мати ідентифікаційний номер платника податків.

Саме через ці складнощі іноземні компанії рідко обирають такий шлях. Фактично, цей варіант підходить виключно для компаній, які відкривають представництво у Португалії.

2. Віддалена робота у якості нового співробітника української (іноземної) компанії

Ви втратили або завершили роботу в Україні. Приїхали жити до Португалії та отримали Сертифікат про надання дозволу на проживання (номери SEF). Відтак ви маєте право працювати, адже зараз ви податковий резидент Португалії.  Проте ви знайшли віддалену роботу у якості співробітника української (іноземної) компанії.

В такому разі, для того, щоб найняти вас саме у якості свого співробітника - компанія має зареєструватися у португальському Національному реєстрі компаній, у податковій, в органах соцзабезпечення.

Для того, щоб виконувати зобов’язання перед вами згідно місцевого трудового кодексу. А саме:

  • укласти договір страхування від нещасних випадків; 
  • доєднатися до компенсаційних фондів; 
  • прийняти правила охорони праці, здоров’я та техніки безпеки; 
  • надавати єдиний звіт щорічно; 
  • робити щомісячні відрахування до Фонду соцзабезпечення та до податкової служби.

Тобто компанія має взяти на себе ведення вашої справи в Португалії. На жаль, це для багатьох компаній неприйнятний варіант.

3. Віддалена робота на українську (іноземну) компанію, але за допомогою португальського посередника

Ви живете в Португалії, але хочете працювати віддалено на українську (іноземну) компанію. І для того, щоб не порушувати португальських законів і сплачувати всі внески та податки - знаходите португальську компанію-посередника і стаєте її співробітником. Тоді саме ця компанія-посередник буде виставляти рахунки вашій українській компанії.

Це можливий спосіб, проте його доволі рідко застосовують.

4. Віддалена робота у якості фрілансера української (іноземної) компанії

Цей шлях найбільш розповсюджений для тих, хто хоче постійно жити в Португалії, але працювати віддалено.

Якщо ви оберете саме його, вам буде треба зареєструватися у якості індивідуального підприємця (ІП або ФОП). Для того, щоб виставляти рахунки своєму працедавцю.

Для відкриття ФОП (Recibos verdes) треба звернутися до Податкової служби за місцем проживання, або в будь-якому іншому місті.  Там ви маєте заповнити спеціальну Декларацію про початок діяльності як індивідуального підприємця. Її вам допоможе заповнити співробітник податкової. В неї ви маєте вказати очікуваний дохід за рік, чим саме ви збираєтесь займатися - обрати в переліку кодів видів діяльності ту, що вам потрібна як основна, і вказати всі додаткові. Ця система схожа на українську.

У податковій приготуйтеся до черг. Особливо, якщо ви живете у великому місті.

Для вашій компанії плюси цього шляху полягають у тому, що фактично всім веденням ваших справ будете займатися виключно ви. Тобто податки, внески, трудове законодавство тощо - ви маєте контролювати або самостійно, або за допомогою підрядника-бухгалтера.

До того ж, якщо ви будете ФОП - компанія не буде сплачувати за вас внески до фонду соцзабезпечення.

Треба також додати, що якщо людина живе в Португалії, але оформлена як ФОП в Україні і отримує гроші на власну гривневу картку - вона має декларувати цей дохід, з якого теж має платити податки.

Порада

Кожна ситуація індивідуальна. Відтак, якщо ви не впевнені, що можете без помилок розібратися в усіх нюансах податкової системи Португалії - рекомендуємо звернутися до місцевого україномовного юриста з трудового права за консультацією стосовно вашого конкретного випадку.

Якщо у вас вже є базове розуміння що робити - зверніться до бухгалтера для розробки фінансового плану саме для вас.  Це особливо стосується людей, які працюють і сфері IT на фрілансі в іноземних компаніях.

Шукати таких спеціалістів можна в чисельних онлайн чатах українців в Португалії або спитати в найближчому до вас центрі допомоги українським біженцям.

В Лісабоні можна звернутися сюди:

Rua Dom Luis 1 Nª10
понеділок-п’ятниця 9:00-18:00; перерва 13:00-14:00