- Категорія
- Економіка
- Дата публікації
Які податки слід платити у Чехії працюючому (за наймом, за договором, самозайнятим)
Чехію важко назвати «дешевою» країною, однак у порівняні з сусідніми північними державами, рівень оподаткування у країні залишається досить комфортним.
У Чехії серйозно ставляться до оподаткування. Нелегальна робота не лише не заохочується, але й карається високими штрафами, як у випадку працюючого, так і випадку людини, що наймає робітника за нелегальною схемою.
Цьому є пояснення, адже високий рівень життя та соціальна орієнтація політики уряду Чеської Республіки вимагають досить серйозних вкладень у бюджет. У країні відсутні значні запаси будь-яких корисних копалин, Чехія не є фінансовим або ж IT-центром Європи, в країні відсутні глобальні виробництва. Отже, фінансування бюджету здійснюється за рахунок внутрішніх зборів, їх вчасного надходження, більшість яких, до речі, покладено роботодавців.
Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) у Чехії - 15%. Причому ПДФО враховує практично будь-який дохід, отриманий резидентом як у самій Чехії, так і за її межами. Єдиний виняток із цього правила стосується тих випадків, коли ЧР уклала міждержавну угоду з іншою країною. Податки у Чехії для фізичних осіб розраховуються з урахуванням будь-якої діяльності, яка принесла прибуток у звітному періоді.
Важливо! Українці, що отримали візу тимчасового захисту, можуть працювати на рівні з чехами. Вони мають ті самі права з працевлаштування, що й місцеві.
Загальні обов’язкові відрахування від зарплатні
Обов'язковими відрахуваннями із зарплатні є (зазначені суми для наймача та працівника відповідно):
- Соціальне страхування: 25%/6,5%.
- Медичне страхування: 9%/4,5%.
Приклад розрахунку:
Зарплата 35000 CZK на місяць (умовно середня по Чехії).
(+) Виплати роботодавця до страхових фондів: 8750 (25%) + 3150 (9%). Підсумкова база прибуткового податку тепер дорівнює 35 000 + 11 900 = 46 900 CZK.
(-) Прибутковий податок працівника: 7035 (15%).
(-) Відрахування на соціальне страхування: 2275 (6,5% від 35000).
(-) Відрахування на медичне страхування: 1575 (4,5% від 35000).
(+) Основна знижка з податку на прибуток: 2070.
Загальна заробітна плата після всіх відрахувань: 35000 – 7035 – 2275 – 1575 + 2070 = 26185 CZK.
Робота за наймом
У цьому випадку підприємці зобов'язані самостійно подавати податкову декларацію, розраховувати та сплачувати податок. А ось працівники за наймом мають перевагу - відповідальність за податки працівника лежить на працедавцеві. Він щомісяця віднімає відповідну суму із зарплати своїх працівників.
Однак існують випадки, коли працівник за наймом має подати податкову декларацію самостійно:
- У вас більше однієї роботи (наприклад, ви заробляєте додаткові гроші самозайнята людина);
- Ви отримуєте відсотки за кредитами та інвестиціями;
- Ви отримуєте прибуток від оренди;
- Ви отримуєте дохід від володіння фінансовим капіталом (цінні папери тощо);
- Ви отримали подарунки, що не звільняються від податку;
-
Ви продали нерухомість, прибуток від продажу якої не звільнено від податку.
Робота за договором
Договір про проведення роботи (DPP - Dohoda o виконанні роботи)
Цей тип договору найпоширеніший серед студентів у Чехії. Основний плюс цього типу договору це мінімум адміністративної роботи. Якщо Ви заробили менше 10 000 CZK на місяць, Ви не повинні сплачувати соціальну та медичну страховку. Але, якщо Ви заробили більше 10 000 CZK на місяць, ви зобов'язані сплатити медичну та соціальну страховку, а також податкову заставу щомісяця. Ще один важливий момент, Ви не можете працювати більше ніж 300 годин у одного роботодавця.
Договір про провадження діяльності (DPČ - Dohoda o робочих роботах)
Цей договір означає, що ви можете працювати лише половину робочого дня від повного дня в одного роботодавця. Наприклад, у роботодавця повний робочий день - 40 годин, Ви можете працювати 20. Плюс цього договору в тому, що Ви можете працювати в одного роботодавця необмежену кількість годин на рік, на відміну від попереднього договору. Також, ви не зобов'язані сплачувати відрахування на страховку та податки, якщо заробили менше ніж 3500 CZK на місяць. Якщо ж ваша зарплата перевищує цю суму, Ви повинні сплачувати страховку та податки щомісяця.
Самозайнятість
Для реєстрації самозайнятості громадянин має бути повнолітнім, дієздатним та без судимості. Ще одна умова - перебування в Чехії на законних підставах. Якщо мова йде про іноземця, у нього має бути посвідка на проживання, студентська, трудова чи бізнес-віза.
За інформацією порталу finance.cz біженці, які отримали візу про тимчасову охорону, теж можуть отримати ліцензію на підприємницьку діяльність.
У випадку самозайнятості не слід забувати і про низку обов'язків.
- Своєчасне подання податкової декларації за минулий рік
- Сплата податків з доходів понад 400 000 крон
- Своєчасне подання звітів за минулий рік до фонду соціального страхування
- Виплата щомісячних внесків до фонду медичного страхування, якщо у вас не куплено власного комерційного страхування
З початку 2021 року самозайняті можуть замість окремих внесків на медичне та соціальне страхування та сплати прибуткового податку здійснювати єдиний платіж (paušальний daň). Однак перехід на цю схему не станеться автоматично: необхідно звернутися до свого відділення податкової інспекції (finanční úrad).
Єдиний платіж становить 5 469 крон на місяць. У цю суму входить мінімальний внесок на медичне страхування (2393 крони), мінімальний внесок до фонду соціального страхування (2976 крон) та символічний податок на доходи фізичних осіб (100 крон).
Такий платіж здійснюється щомісяця до 20 числа календарного місяця. Винятком є платіж за січень, який можна заплатити до 20 лютого, 2021 року - до 22 лютого.
З 2023 року для самозайнятих стане обов'язковим відкриття так званої «Datová schranka» - щось на кшталт офіційної електронної пошти між фізичними, юридичними особами та державними структурами Чехії.
Пільги на податки
Хто може претендувати на податкові пільги:
- Люди з дуже низькими прибутками.
- Студенти, зайняті на підробітках.
- Батьки та опікуни дітей з обмеженими можливостями (потрібна наявність відповідної довідки).
- Люди, чиє подружжя не має офіційного працевлаштування.
- Багатодітні сім'ї (і чим більше дітей, тим істотною буде знижка).
Увага! Якщо ваш прибуток менше 10290 CZK, то податок ви не сплачуєте взагалі. Якщо сума надходжень більша, податок вираховується за вирахуванням цього мінімального значення.
Швидкий розрахунок податків з зарплати у Чехії можна здійснити за допомогою калькулятора.