Чехи пожертвували на допомогу Україні та українцям рекордну суму

Гроші йдуть на допомогу жертвам війни та біженцям, а також на купівлю зброї для української армії.

Чехи пожертвували на допомогу Україні та українцям рекордну суму

З початку російського вторгнення чехи направили на допомогу Україні понад чотири мільярди крон і продовжують робити свій внесок, згідно з інформацією найбільших організаторів зборів. Гроші йдуть на допомогу жертвам війни та біженцям, а також на купівлю зброї для української армії, повідомляють чеські ЗМІ.

Приватні особи, організації та компанії пожертвували найбільше грошей одразу після початку вторгнення — за перші 14 днів було вже зібрано два мільярди. Незважаючи на те, що, як і в інших надзвичайних ситуаціях, підтримка з часом знижується, значні суми все ще продовжують надходити і зараз, через півроку після початку бойових дій. Ще однією причиною пожертвування стали нещодавні роковини окупації Чехословаччини військами Варшавського договору в серпні 1968 року.

На зібрані гроші чеські неурядові організації забезпечують постраждалих від війни людей продовольством, питною водою, засобами гігієни, медикаментами, аварійним та постійним житлом та ін. Організації також допомагають з адаптацією українських біженців у Чехії, не забуваючи про психологічну, юридичну чи соціальну допомогу, освіту та заходи для дітей. Доходи від збору Посольства України у Празі використовуються виключно для закупівлі озброєння, військової техніки та іншого спорядження для української армії.

Найбільшу суму було зібрано на рахунку SOS Україна організації Člověk v tísni — майже два мільярди. Організація заявила на своєму веб-сайті, що за останні шість місяців російського вторгнення вона надала допомогу жертвам війни на суму понад півмільярда крон. Вони допомогли понад 330 тисячам людей, відправили до нашої країни 50 вантажівок та 17 поїздів з гуманітарною допомогою. Їх 200 співробітників в Україні нині зосереджені на розподілі прямої фінансової допомоги внутрішнім біженцям та іншим нужденним. Також вони хочуть відремонтувати 9000 будинків, щоб їх можна було опалювати.

На рахунку посольства України у Празі зібрано понад 1,2 мільярди крон, як повідомила прес-секретар посольства Тетяна Окопна. Лише минулими вихідними, коли Чехія згадувала часи радянської окупації, люди пожертвували понад 24 мільйони крон. В основному відправляли символічні суми, найчастіше 1968 крон. На зібрані гроші посольство у співпраці з Міністерством оборони Чехії та експертами в галузі оборони закуповує військову техніку.

«Безумовно, найбільші суми грошей надійшли з цього приводу навесні, коли точилися бої за Київ. Однак мільйон доларів США, зібраний за ці вихідні, є свідченням того, що підтримка Чехією України не слабшає», — заявив співробітник посольства України Віталій Усатий.

Компанія Post Bellum зібрала майже 397 мільйонів крон, включаючи нефінансові пожертвування. В Україну було доставлено матеріалів на 335 мільйонів крон, переважно оборонного та медичного обладнання. "Зокрема, це були 13 500 бронежилетів, 3 467 касок, 1 500 пар взуття, 137 дронів, 200 апаратів штучної вентиляції легень та апаратів ЕКГ та іншого медичного обладнання на суму 45 мільйонів крон", - сказала Петра Досудилова від імені компанії. Хоча, за її словами, сума коштів, що відправляються, природним чином зменшується, пожертвування на сотні тисяч крон, як і раніше, надходять щотижня.

На сьогоднішній день Чеський Червоний Хрест зібрав на свій рахунок майже 317 мільйонів крон. Він уже витратив приблизно 109 мільйонів на допомогу. Допомога спрямовується в Україну, а частина залишається в Чехії.

«Допомога в Чеській Республіці це понад 900 палет різних предметів, починаючи від продуктів харчування, аптечних товарів, дитячих підгузків, засобів особистої та інтимної гігієни, нового одягу, солодощів, одноразового посуду та закінчуючи засобами для прибирання та прання. Окрім матеріальної допомоги, ми також надаємо консультаційні послуги, розміщення чи психосоціальну допомогу. Наразі ми готуємо програми, які мають на меті полегшити біженцям адаптацію до нового середовища та нових умов життя, а також підтримати соціалізацію дітей», – повідомила Мирослава Йіруткова від імені Чеського Червоного Хреста.

Charita ČR зібрала для України майже 155 мільйонів крон, з яких майже 1,5 мільйона надійшли на рахунок у серпні, повідомив представник організації Ян Оулік. У співпраці з партнерськими благодійними організаціями матеріальна допомога надсилається в Україну, біженцям у Молдові та біженцям у Чехії. За словами Оуліка, гроші від збору також допомагають підтримувати інформаційну лінію українською мовою для біженців у Чехії.

Чеське відділення гуманітарної організації ADRA зараз реєструє на своєму рахунку понад 98 мільйонів крон. З усіх жертвувальників було зібрано близько 210 мільйонів крон для допомоги людям, які постраждали від конфлікту в Україні, повідомила Ема Клементова від імені компанії. На даний момент, за її словами, ADRA використала 99 мільйонів крон, а саме на матеріальну допомогу, евакуацію людей, домашні проекти в Чеській Республіці та фінансові пожертвування сім'ям, які найбільш постраждали. Крім допомоги безпосередньо в Україні, ADRA також реалізує низку заходів для біженців у Чехії – мовні курси, дозвільні заходи та зустрічі для розмов.

Ще мільйони крон зібрали Діаконія Чеської братньої євангелічної церкви, Чеський UNICEF, «Лікарі без кордонів», продовольчі банки, Армія Спасіння та десятки інших неурядових організацій та асоціацій.

Вторгнення в Україну викликало безпрецедентну хвилю солідарності в Чехії, а зібрана сума є найвищою в історії гуманітарних зборів на сьогоднішній день. Попередній рекорд — приблизно 1,3 мільярда крон, зібраних після торішнього торнадо в Південній Моравії, вже кілька разів побито. Неурядові організації не розраховують, що бойові дії в Україні припиняться найближчим часом, тому вони готують проекти на зиму та планують, як максимально ефективно допомогти під час тривалого та складного повоєнного відновлення країни.