Українські біженці не вплинули на рівень злочинності у Чехії

Є проблеми з інтеграцією українських дітей до чеських шкіл та з пошуком роботи для біженців,

Українські біженці не вплинули на рівень злочинності у Чехії

Прибуття до Чехії біженців після вторгнення Росії не призвело до активізації діяльності організованих злочинних груп, а також до появи в Чехії ризикованих осіб, пов'язаних з ісламістським радикалізмом, йдеться у річному звіті Чеської інформаційної служби безпеки (BIS) за 2023 рік.

Вторгнення в Україну продовжувало значно впливати на загальну ситуацію з безпекою в Чеській Республіці. За даними BIS, з безпрецедентною міграційною хвилею вдалося впоратися, що є винятковим досягненням чеської держави і суспільства. BIS бачить часткові проблеми в інтеграції українських дітей до чеських шкіл або пошуку роботи для біженців, яка б відповідала їх кваліфікації.

До кінця березня, за даними уряду, 320 000 біженців отримали тимчасовий захист у Чехії, і близько 1500 біженців прибувають до країни щотижня. До кінця року їх кількість може досягти 400 тисяч.

Минулого року Росія намагалася вплинути на чеську громадськість інформацією у зв'язку з війною в Україні, і в її діяльності домінувала тема надання допомоги Україні.

Цьому також було присвячено операцію впливу, пов'язану з медіаплатформою «Голос Європи» та бізнесменами Артемом Марчевським й Віктором Медведчуком. У березні Чехія внесла платформу та пару бізнесменів у свій національний список санкцій, а в травні аналогічне рішення ухвалив ЄС.

«Медведчук, таємно фінансуючи та керуючи „Голосом Європи“, прагнув вплинути на громадську думку в Європі та створити умови для впливу на кандидатів на виборах до Європарламенту у 2024 році», — резюмує BIS, який розкрив мережу впливу. До мережі входили журналісти і окремі політики з країн ЄС, додає видання.

Російські державні ЗМІ, такі як Sputnik, вже давно беруть участь в інформаційному вплив на чеське суспільство, додає BIS. Обсяг поїздок проросійських активістів до Росії минулого року залишався скромним, а кількість політиків, які беруть у них участь, також значно скоротилася, йдеться у доповіді.

Минулого року BIS також оцінив ризик того, що частина зброї, поставленої Україні, потрапить на чорний ринок і буде ввезена контрабандистами назад до ЄС. «BIS не мав доказів організованого нелегального імпорту зброї, поставленої Україні, назад до ЄС у великих масштабах у 2023 році», — йдеться у доповіді. Однак цього слід очікувати у середньостроковій перспективі, що підвищить вимоги до контрольних органів держави.