Чиновники у Чехії працюватимуть на початку липня у екстренному режимі щоб допомагати українцям

Урядовці працюватимуть у режимі готовності у найближчі вихідні 1-2 липня та святкові 5-6 липня дні.

Чиновники у Чехії працюватимуть на початку липня у екстренному режимі щоб допомагати українцям

Чеські Крайові центри допомоги Україні (КАСPU) та Центри зайнятості (ÚP) працюватимуть у режимі готовності вихідні 1-2 липня та святкові 5-6 липня дні у зв’язку зі змінами у гуманітарній грошовій допомозі біженцям з України та у наданні житла. У виняткових випадках люди за потреби зможуть отримати екстрену допомогу на житло. Вона могла би покрити, наприклад, завдаток на квартиру, розповів чеський міністр праці Маріан Юречка.

Різні організації, які допомагають біженцям та мігрантам, попереджають, що багато людей можуть залишитися без житла після запровадження змін у законах Lex Ukrajina V. Міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан підрахував, що проблеми можуть мати п’ять-десять тисяч людей.

«Протягом вихідних як Центри зайнятості, так і Крайові центри допомоги будуть у режимі готовності. Вони зможуть відреагувати, надати додаткову інформацію, вирішити питання незахищеності, якщо це буде необхідно. Ми також посилимо наші кризові телефонні лінії, щоб ми були готові у ситуаціях, якими потрібно керувати та вирішувати», – сказав Юречка.

З понеділка також має запрацювати база з усіма житловими можливостями, яку запустить Міжнародна організація з міграції (IOM Praha). 

Центрам зайнятості також надані інструкції щодо можливого призначення надзвичайних виплат. «Якщо виникають конкретні ситуації, ми маємо можливість скористатися системою екстреної невідкладної допомоги. Це не заміняє суцільну регулярну підтримку. Невідкладна допомога надається у конкретних, виняткових ситуаціях, коли ми готові надати таку форму допомоги», – сказав міністр.

Екстрена допомога призначена для людей, які потребують матеріальної допомоги. «Ми точно не виплачуватимемо гроші готівкою в Центр зайнятості в суботу чи неділю. Відбуватиметься процес оцінювання. Буде проведено експертизу майнового стану та доходів, звичайно в межах можливостей», – сказав Юречка. За його словами, екстрену допомогу можна буде використати для застави за квартиру або людям, які очікують на визнання своєї приналежності до вразливих категорій.

Від завтра, 1 липня, у гуманітарній та житловій допомозі українським біженцям настають значні зміни. Людям, які можуть працювати, перші п’ять місяців держава оплачуватиме екстрене проживання у закладах. Після цього вони мають платити самостійно, або мають переїхати. Екстрене житло надалі буде безкоштовним тільки для вразливих верств населення.

З липня не виплачуватимуть допомогу тим, хто безкоштовно розміщує біженців у власному будинку або у своїй вільній квартирі. Біженці повинні самі оплачувати житло. Гуманітарна грошова допомога тепер становитиме прожитковий мінімум плюс витрати на житло в розмірі 3000 крон на особу в зареєстрованій квартирі або 2400 крон — у незареєстрованій, а дохід біженця вираховуватиметься з отриманої суми.