- Категорія
- Офіційно
- Дата публікації
Офіційна інформація для українських біженців у Литві – куди звертатися за допомогою?
Відтепер біженців з України, які прибувають до Литви, прийматимуть лише Центр реєстрації в Алітусі та Департамент міграції.
Хоча кількість українців, які прибувають до Литви, значно скоротилася, їх закликають прямувати в невеликі муніципалітети, де легше знайти житло і де можна швидше отримати необхідні послуги.
У центрі реєстрації можна зупинитися на кілька ночей
Міністерство внутрішніх справ (МВС) Литви в коментарі, переданому LRT.lt , повідомляє, що реєстраційний центр в Алітусі може надати тимчасове житло на строк до 72 годин. У цей період біженцям надається харчування, гуманітарна допомога, первинна медична допомога та інші послуги.
Також наголошується, що реєстраційний центр в Алітусі має достатню місткість та може приймати біженців.
У коментарі Міністерства внутрішніх справ йдеться, що більшість громадян України обслуговується у територіальних відділеннях Департаменту міграції, де оформлюються особисті документи та надається вся необхідна інформація щодо допомоги.
За даними міністерства, українці обирають різні муніципалітети з різних причин. Для деяких із них важливо оселитися в тому ж місці, де мешкають їхні родичі та знайомі.
"Інші українські військові біженці хочуть бути якнайдалі від міста, мати ділянку землі та займатися садівництвом, треті зацікавлені в тому, щоб можна було зайняти своїх дітей і так далі. Якщо їх влаштують можливості, запропоновані муніципалітетом Алітуса, то вони залишаться там", - заявили у МВС.
За словами представників міністерства, до Литви зараз прибуває до 150 українців на тиждень. Крім того, деякі українці повертаються на батьківщину чи їдуть до інших країн.
"У Литві, порівняно з іншими країнами ЄС, була найбільша кількість реєстраційних. Вони були відкриті, щоб забезпечити всю необхідну та своєчасну допомогу людям, які рятуються від війни в Україні. Рішення про поновлення роботи центрів реєстрації залежатимуть від ситуації. Саме через зміну ситуації в Литві залишився лише один такий центр", - прокоментували в МВС.
Українців закликають їхати у невеликі муніципалітети
Міністерство соціального захисту та праці прокоментувало LRT.lt, що проблема житла досі актуальна для українських біженців, хоча їхній потік помітно зменшився. Відомство наголосило, що готовність литовського суспільства відкрити ринок нерухомості для оренди має вирішальне значення.
"Як і раніше помітно, що українці, які прибули раніше, стикаються з проблемами при пошуку довгострокового житла через стереотипи, боязні орендодавців приймати іноземців та сім'ї з дітьми. Тільки звільнивши тимчасове житло, ми зможемо розмістити більше новоприбулих українців", - йдеться в повідомленні міністерства.
Міністерство соціального захисту та праці сприятиме переїзду українців до невеликих муніципалітетів, які наразі мають набагато більше можливостей для прийому нових мешканців як у сфері освіти, так і охорони здоров'я.
"Крім того, сам муніципалітет має більше можливостей для задоволення індивідуальних потреб кожної людини. Оселитися у великих містах країни - не найкраще рішення на даний момент, оскільки і ринок нерухомості не сприятливий, і навчальні заклади не мають вакансій, а медичні установи стикаються з великим потоком пацієнтів", - йдеться у коментарі міністерства.
До муніципалітету можна звернутися без документа
Міністерство зазначило, що хоча закриття реєстраційних центрів пов'язане зі зменшенням інтенсивності потоків, це не означає, що, наприклад, люди, які прибувають до Каунасу, не зможуть отримати доступ до послуг.
Ще одна важлива зміна полягає в тому, що муніципалітети тепер можуть швидше надавати допомогу новоприбулим, тобто українець, який отримав інформацію про те, що прийнято позитивне рішення про видачу посвідки на проживання, може звернутися до муніципалітету за послугами, не чекаючи виготовлення документа.
"Ця зміна покращить доступність послуг, але також важливо допомогти українцям у Литві знайти роботу, здобувати освіту, довгострокове житло та хоча б тимчасово облаштуватись у Литві”, - йдеться у коментарі міністерства.
Також наголошується, що особи, які прибули до Литви 4 тижні і більше тому, мають звернутися до адміністрації самоврядування за місцем проживання. Муніципалітети готові прийти на допомогу, надати соціальні та допоміжні послуги тим, хто оселився на їхній території, та допомогти їм знайти роботу, школу чи інший навчальний заклад.
Ключові контакти та сайти для допомоги українцям:
Гаряча лінія
+370 5 271 7112 (I-IV 7.30-16.30, V 7.30-15.15), див. також інформацію на сайті ;
Лінія гуманітарної допомоги
+370 684 98688 (I-VII, 8 - 20 год.). Крім того, ви можете подати запит про допомогу через онлайн-систему. На сайті Червоного Хреста Литви також вказані контакти у кожному муніципалітеті Литви, куди можна звернутися за гуманітарною допомогою;
Лінія з питань розміщення
+370 677 22 222 (цілодобово), інформація також доступна на сторінці Strong Together, з організацією можна зв'язатися за телефоном 1808 або 1827 (Литва);
Екстренна допомога
Виклик пожежників, поліції, швидкої допомоги – за телефоном 112 (цілодобово). Інформація доступна литовською, польською, російською та англійською мовами. Якщо ви не можете говорити, в екстрених випадках відправте SMS на номер 112 (послуга доступна лише з литовських номерів);
Працевлаштування у Литві
1883, +370 661 10 885, а також інформація на сайті Служби зайнятості;
Інформація про медичні послуги
+370 5 232 2222, також доступна на сайті Лікарняної каси ;
Допомога людям, які постраждали від торгівлі людьми
8800 91119, для міжнародних дзвінків +370 61691119;
Табори та допомога дітям
Для тих, хто їде з України, інформація доступна на спеціальній сторінці;
Урядова інформація
на сторінці Уряду українською, англійською та литовською мовами представлена інформація про реєстрацію та дозвіл на проживання, соціальну підтримку, послуги охорони здоров'я та освіти, юридичну та емоційну підтримку, транспорт у Литві та можливості працевлаштування;
Інформація Міністерства соціального захисту та праці - на сайті .