Сенат Чехії схвалив важливі зміни для українських біженців

Верхня палата парламенту ухвалила запропонований урядом законопроект "Lex Ukrajina IV", який містить кілька важливих положень.

Сенат Чехії схвалив важливі зміни для українських біженців

У середу, 11 січня, верхня палата парламенту Чехії прийняла запропонований урядом законопроект «Lex Ukrajina IV», який містить кілька важливих положень для українських біженців, які проживають у країні. "За" проголосували 57 сенаторів, утрималися 5, проти не був ніхто.

Щоб документ набув чинності, його тепер має підписати президент. Проте, напевно, з цим не виникне проблем, зазначає vinegret.cz.

Крім іншого, законопроект містить такі положення:

1)   Програма надання тимчасового захисту українським біженцям у Чехії, згідно з ухваленим раніше рішенням Єврокомісії, продовжується на один рік – до 31 березня 2024 року (аналогічний захід мають вжити всі країни ЄС).

2)   Процедура продовження статусу тимчасового захисту в Чехії передбачає вклеювання відповідної візи до закордонного паспорта заявника, тому вона буде поділена на два етапи:

- до кінця березня 2023 року український біженець має зареєструватися у спеціальній онлайн-системі на сайті чеського МВС. Результатом цієї реєстрації стане присвоєння конкретної дати та часу, коли заявник повинен особисто з'явитися в міграційний відділ для вклеювання нової візи тимчасового захисту;

- зробити це потрібно відповідно до наданої дати, але не пізніше 30 вересня 2023 року;

- якщо українець не зареєструється в системі або не з'явиться у призначений термін до міграційного відділу, то віза тимчасового захисту припинить дію, проте біженець зможе одразу подати заяву на нову без будь-яких штрафних санкцій.

3)   Під час особистого візиту до міграційного відділу іноземець буде зобов'язаний:

- назвати адресу свого проживання, а також найменування та адресу школи, яку відвідує його дитина згідно із законом про обов'язкову початкову освіту;

- надати підтвердження забезпеченням житлом. Ця вимога не поширюється на українців, які проживають в екстреному чи тимчасовому житлі, наданому органами кризового управління. Виняток зроблено і для біженців, які набули статусу тимчасового захисту після 27 червня 2022 року та адреса фактичного проживання у них збігається з адресою, зазначеною при реєстрації.

4)   Через бойові дії, які тривають, не виключено, що Чехія зіткнеться з новою хвилею біженців з України. На цей випадок законопроект передбачає альтернативний спосіб продовження статусу тимчасового захисту, який передбачає лише електронну реєстрацію без особистого візиту для вклеювання візи. Уряд зможе активувати цей спосіб, якщо відділи МВС виявляться перевантаженими напливом біженців.

5)   Якщо іноземець, який користується тимчасовим захистом, перебуває на території Чеської Республіки без чинного закордонного паспорта та доведе, що не може отримати його від компетентних органів України, то МВС чи поліція Чехії видадуть йому спеціальне посвідчення особи для поїздок за кордон (cestovný průkaz totožnosti) відповідно до закону про перебування іноземців. Для оформлення документа біженець має надати друковану фотографію. Цей пункт не застосовується, якщо місцеві умови не дозволяють видати іноземцю таке посвідчення.

6)   Уряд доручив Міністерству праці та соціальних справ ЧР провести ревізію всіх виплат для українських біженців та розробити нову систему виплат, яка почне діяти з 1 квітня 2023 року. З цієї дати допомога біженцям, у тому числі гуманітарна, виплачуватимуться за новими правилами, які Мінпраці належить встановити.

З 24 лютого 2022 року по сьогодні Чехія видала українським біженцям 476666 віз тимчасового захисту. Багато українців повернулися на батьківщину чи переїхали до інших країн. Скільки біженців зараз залишається в Чехії достеменно невідомо. Орієнтовно – близько 300 тис. осіб.