Швейцарія змінює правила надання соціальної допомоги біженцям з України

Близько 60 тисяч людей втекли до Швейцарії, рятуючись від війни в Україні. Вони досі мали особливий статус, але тепер його хочуть підкоригувати.

Швейцарія змінює правила надання соціальної допомоги біженцям з України

Спеціальний статус біженців із України у Швейцарії буде скасовано – принаймні частково, пишуть місцеві ЗМІ .

Як і у випадку з біженцями з інших країн, тепер враховуватимуть наявні активи. Це призведе до зменшення розмірів виплат соціальної допомоги.

На сьогоднішній день близько 60 000 людей втекли з України до Швейцарії. Тут вони отримали спеціальний охоронний статус S. Місцева влада припускає, що біженці повернуться на батьківщину, як тільки війна закінчиться. З цієї причини були встановлені особливі правила для біженців з України протягом перших шести місяців після початку війни, наприклад щодо отримання соціальної допомоги. Досі такі активи, як коштовності, автомобілі, а також банківські активи чи нерухомість в Україні не враховувалися при розрахунку того, чи має людина право на соціальну допомогу.

Це відрізняється від ставлення до всіх інших біженців. Навіть багаті українці можуть отримувати соціальну допомогу в Швейцарії.

Особливе становище хочуть підкоригувати

Таке становище тепер має змінитися. Різній підхід до різних біженців викликають дедалі більше невдоволення, пояснює Габі Соллеші з організації кантональних соціальних директорів (SODK) в ефірі Radio SRF: «Ми помітили, що існує певна частка суспільної критики різного ставлення до переміщених осіб та тих, хто потребує допомоги. Тому в SODK обговорювалися різні варіанти того, як у майбутньому повинні враховуватися доходи та активи людей, які потребують захисту.

Як перший крок правління SODK прийняло рішення посилити правила отримання соціальної допомоги, якщо йдеться про гроші з України. Нове правило говорить: «Якщо люди зі статусом S знімають кошти з банківських рахунків чи мають інші активи в Україні, вони зараховуються до доходу». Іншими словами, тепер українці отримають менше соціальнуої допомоги.

Нелегко впровадити

Значні активи, розташовані у Швейцарії, також мають бути пораховані. Це все значно збільшить бар'єр для отримання соціальної допомоги. При цьому, однак, має бути збережено принцип правової рівності стосовно інших отримувачів соціальної допомоги.

Наприклад, у кантоні Берн із 6750 українських біженців, які проживають тут нині, понад 6100 отримують соціальну допомогу. Тепер кантон хоче виконати рекомендації SODK, пояснює Гундекар Гібель із департаменту охорони здоров'я та соціального забезпечення Берна. Але це непросто, тому що влада залежить від розкриття інформації про те, чи отримують біженці гроші на батьківщині. Незрозуміло, як ідентифікувати такі активи. Кантон Берн виступає за вирішення цього питання на національному рівні.

Єдиний виняток: автомобіль

Поки що має залишатися один виняток: автомобіль. «Автомобіль потрібен українцям для того, щоб повернутися додому. Недоцільно, якщо ми зараз, так би мовити, змусимо їх продати цю машину», - каже генеральний секретар SODK Соллеші.

Однак це правило діятиме лише до кінця року. Пізньої осені повинні розробити нові рекомендації щодо того, як чинити з транспортними засобами та іншими активами, такими як коштовності.