У більшості чеських шкіл ще є місця для українців, де-не-де створили спеціальні класи

У вересні по всій Чехії десятки тисяч українських дітей підуть у дитячі садки, початкові та середні школи.

У більшості чеських шкіл ще є місця для українців, де-не-де створили спеціальні класи

У вересні по всій Чехії десятки тисяч українських дітей підуть у дитячі садки, початкові та середні школи. Хтось із них уже встиг провчитися у чеських навчальних закладах ще минулого навчального року після того, як залишив Україну, але хтось піде до чеської школи вперше. Школи, муніципалітети та міністерство освіти нададуть точні цифри у вересні. У більшості регіонів місць у школах, ймовірно, буде достатньо, і діти будуть включені до звичайних класів, пишуть чеські ЗМІ .

За офіційними даними, близько 57 000 учнів з України записалися до шкіл у Чеській Республіці на новий навчальний рік. Початкова оцінка становила до 130 000. Точніша цифра буде відома у вересні.

Щоб краще інтегрувати біженців до чеських шкіл, навесні почали діяти адаптаційні групи, де українські діти могли познайомитися з чеськими реаліями, знайти нових друзів та вивчити чеську мову. З вересня кількість груп зменшиться. У міністерстві розраховують, що до грудня кількість організаторів курсів зменшиться до 150 організаторів (у липні їх було близько 400). У відомстві знатимуть, скільки біженців пройшло через групи через півроку від початку російського вторгнення в Україну, до кінця жовтня.

Наприклад, у початкових школах Ческе-Будейовіц учні з України становлять лише невелику частину. Школи у місті відвідують близько 9500 дітей, близько 500 із них складуть українські біженці. Точні цифри міське керівництво отримає у другій половині вересня. Третина з п'ятисот українських дітей навчаються у так званих адаптаційних класах.

Близько 360 дітей з України восени підуть до початкових шкіл Пардубице. Приблизно половина вже відвідувала їх минулого навчального року. Місць у дитячих садках міста не вистачає.

Приблизно 600 учнів мають піти у початкові та середні школи Краловецького краю у вересні. "Ми не припускаємо, що заявлена кількість українських дітей викличе проблеми з місткістю шкіл у регіоні", - сказав представник адміністрації Ден Лехманн.

У дитячих садках, початкових та середніх школах Пльзеньського краю також достатньо місць для українських дітей, школярів та студентів.

У Ліберецькому районі поки що не ясно, скільки українських дітей підуть до школи 1 вересня. У липні в області було зареєстровано 2390 осіб, але решта ще реєструється, а інші поїхали. Однак, за попередніми оцінками, місткості початкових та середніх шкіл має вистачити для всіх бажаючих, а де-не-де готові збільшити місткість у разі потреби. Дещо гірша справа з місцями для дошкільнят, адже тут і до кризи з біженцями часто не було місць для дітей.

З вересня понад 6200 українських учнів мають розпочати навчання у початкових школах Середньочеського краю. До цього числа входять діти, які продовжать навчання з попереднього навчального року, а також прийняті після червневої реєстрації. Фактична цифра, як і в інших місцях, стане відомою лише після початку навчального року. У деяких містах через переповненість шкіл для українських дітей відведено окремі класи в окремих будинках (не в самих школах).

На Височині минулого навчального року до дитячих садків та початкових шкіл було прийнято 1630 українських дітей. На наступний навчальний рік до початкових шкіл було зараховано понад 400 дітей. 

"Але ми вже знаємо, що деякі сім'ї змінили місце проживання під час канікул, тому їхні діти точно не ходитимуть до школи за місцем реєстрації", - сказала регіональний прес-секретар Йітко Сватошова.

На початку вересня кілька сотень українських школярів сядуть за парти початкових шкіл й в Оломоуцькому краї. Більшість із них відвідуватиме школи в Оломоуці, де очікується близько 300 дітей. Цифри можуть змінитися на початку навчального року, місць ще достатньо.

Моравсько-сілезькі початкові школи зазвичай включають дітей українських військових біженців до звичайних класів, а не створюють окремі. За словами вчителів, особливо малі діти дуже швидко освоїли основи чеської мови і без особливих проблем займаються на уроках.

Минулого навчального року деякі школи повідомляли про проблеми з кількістю вільних місць через біженців. У такому разі спеціальний закон дозволяв початковим школам подавати заявки на збільшення місткості без укладання гігієністів або будівельних управлінь максимум до 34 учнів у класі та до 28 дітей у групі дитячого садка. Якщо немає місця у звичайних класах, можна також створювати окремі класи для українських біженців.