- Категорія
- Офіційно
- Дата публікації
У Чехії тепер доведеться платити гроші за складання іспиту на постійне проживання
Уряд Чехії затвердив нові правила.
У четвер, 31 серпня, Міністерство внутрішніх справ Чехії перестало видавати іноземцям ваучери на безоплатне складання іспиту з чеської мови для отримання дозволу на постійне перебування (trvalý pobyt). Вже видані ваучери (отримані до 30 серпня) можна використовувати лише у випадку, якщо іспит відбудеться до 31 грудня 2023 року включно. Про це відомство повідомило на офіційному сайті.
Своє рішення МВС обґрунтувало постановою чеського уряду, яку Кабмін схвалив напередодні.
До сьогодні перша спроба скласти мовний іспит на ПМП у Чехії була безкоштовною. Спочатку іноземці отримували у міграційному департаменті МВС відповідний ваучер, який потім передавали акредитованій мовній школі, яка приймає іспит. З цих ваучерів школа потім отримувала від відомства оплату своїх послуг. Якщо іноземець не складав іспит з першого разу, то другу та наступні спроби він платив уже зі своєї кишені.
Зі схваленої постанови випливає, що до кінця поточного року максимально можлива вартість іспиту залишиться колишньою – 2500 крон (школи мають право самостійно встановлювати ціну, але не вищу за цю суму). Однак з січня 2024 року максимальна вартість іспиту зросте – до 3200 крон.
Міністерство зважилося на такий крок через різкий приріст заяв на ПМП. Якщо 2020 року мовний іспит складали 2,5 тис. осіб, то за підсумками поточного року МВС прогнозує, що їх буде вже 30 тис. осіб.
Для вирішення поточної ситуації, коли через високий попит іноземці місяцями не можуть записатися на складання іспиту (просто немає вільних місць), влада також розширила список можливостей, як претендент на ПМП може підтвердити свої мовні навички:
1) З метою отримання дозволу на постійне проживання іноземець повинен володіти чеською мовою на рівні A2. Однак усі вільні місця в акредитованих МВС школах зайняті на кілька місяців уперед. Тому відомство з сьогоднішнього дня почало визнавати сертифікати про складання складніших мовних іспитів. Тобто, щоб не чекати черги на складання іспиту А2, заявник на ПМП може записатися на складання іспиту вищого рівня B1 – він потрібний при подачі на чеське громадянство.
2) як підтвердження мовних навичок для мети отримання ПМП тепер також підійде позитивний результат апробаційного іспиту (aprobačný test), який іноземці складають для підтвердження кваліфікації лікаря, стоматолога або фармацевта.
«Якщо іноземець склав один із вищезгаданих іспитів, то він продемонстрував вищий рівень мовних знань, ніж той, який потрібний для отримання ПМП. Тому логічно визнати дані іспити еквівалентними екзамену з метою отримання дозволу на постійне перебування», - йдеться у документі.
Постанова також розширює максимальну кількість іноземців, які можуть складати мовний іспит в одній школі за один день – з 54 до 72 осіб.