Українцям планують зарахувати трудовий стаж, набутий за кордоном

Комітет рекомендував Верховній Раді ухвалити за основу відповідний законопроект.

Українцям планують зарахувати трудовий стаж, набутий за кордоном

В Україні вік для виходу на пенсію та право на її призначення визначається виходячи зі страхового стажу та становить 60, 63 та 65 років. Так, наступного року українці, які планують вийти на пенсію у віці 60 років, повинні мати страховий стаж не менше 31 року.

Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді включити до порядку денного та ухвалити за основу відповідний законопроєкт № 9453 «Про внесення змін до деяких законів України щодо пропорційного обчислення страхового стажу особам, які працювали за межами України». Про повідомляється на сайті комітету.

Законопроект пропонує врегулювати питання пропорційного обчислення страхового стажу особам, які працювали за межами України, у зв’язку з денонсацією угод щодо пенсійного забезпечення з державами – учасницями Співдружності Незалежних Держав.

 Йдеться, зокрема, про денонсацію угоди з Росією, яка регулює питання взаємного зарахування трудового стажу, набутого у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох держав.

«Ми пропонуємо враховувати для розміру пенсій, призначених в Україні, саме сплачений ЕСВ в Україні. Але для права на призначення пенсії пропонуємо враховувати стаж роботи за кордоном. Це стосуватиметься близько 1 мільйона майбутніх пенсіонерів. Крім того, норми законопроекту стосуються всіх наших громадян, які під час вимушеної іміграції знайшли роботу. Ми сподіваємося, що вони повернуться до України. І на момент призначення пенсії період їх роботи за кордоном буде зараховано до загального стажу», – пояснила перший заступник міністра соціальної політики Дарина Марчак.

Також законопроект пропонує закріпити на законодавчому рівні заборону зарахування до вислуги років періодів служби з 19 лютого 2014 року в силових структурах, на посадах державної служби, в органах місцевого самоврядування, інших державних органах РФ, в окупаційній адміністрації держави-агресора.

Ще одне питання, яке пропонує вирішити презентований на засіданні Комітету законопроект – зарахування стажу роботи громадян України в АРК Крим за декларативним принципом.

За словами Дарини Марчак, ті наші громадяни, які проживали в Криму, досягли пенсійного віку та переїхали на підконтрольну Україні територію, сьогодні не можуть отримати призначення пенсії.

Тому що за чинним законом для того, щоб Пенсійний фонд України призначив таким громадянам пенсію, потрібно, щоб українські громадяни принесли довідку від пенсійного органу Росії про те, що вони не отримують пенсію від держави-агресора.

«Або ж ми маємо отримати таку інформацію від пенсійного фонду. Звичайно, що ніяких комунікацій з країною агресором у нас немає. Довідки нашим громадянам не видають. Відповідно всі ці громадяни на сьогодні не можуть отримати взагалі свою пенсію. І така проблема є масштабною», – пояснила вона.

У разі прийняття законопроекту, громадяни України при призначенні пенсії будуть декларувати про те, що не отримують паралельно пенсії від РФ. Держава буде довіряти даним людини та перевірить ці факти, за можливості, у майбутньому.

Ще одне важливе положення проекту  стосується можливості звернутися за призначенням пенсії для тих громадян, які тимчасово перебувають за кордоном та не можуть фізично, зокрема, через війну, з’явитися до органів Пенсійного фонду України для здійснення бюрократичних процедур. Тож, пропонується розширити перелік механізмів отримання призначення пенсії, зокрема, через звернення до консульських установ.