Як організувати навчання дітей за кордоном: поради від Міносвіти для українців

Мільйони українців, переважно жінок із дітьми, поїхали за кордон. Міносвіти дало рекомендації щодо того, як організувати навчання за кордоном для школярів, які не зможуть повернутися додому у вересні.

Як організувати навчання дітей за кордоном: поради від Міносвіти для українців

Мільйони українців, переважно жінок із дітьми, поїхали за кордон. Міносвіти дало рекомендації щодо того, як організувати навчання за кордоном для школярів, які не зможуть повернутися додому у вересні.

Три моделі організації навчання за кордоном

Дистанційне навчання у попередній школі

Перший варіант, який пропонує Міністерство освіти для батьків, які виїхали з дітьми за кордон, — підключитися до дистанційного навчання у школі, де діти навчалися в Україні, якщо воно вже організоване школою.

Встановити контакт зі школою та дізнатися про це мають батьки.

Дистанційне чи екстернатне навчання у школі своєї громади, міста чи області

Якщо батьки втратили зв'язок зі школою та вчителями, вони можуть зв'язатися з органом управління у сфері освіти своєї громади, міста чи області, отримати інформацію про школу, яка організує екстернатну або дистанційну форму навчання, та звернутися будь-яким зручним способом до цієї школи для зарахування або переводу дитини для продовження чи завершення навчання.

У Міносвіти зазначають, що вчитися в такому разі можна як самостійно, так і залучаючи волонтерів, координаторів, учителів з України, які тимчасово перебувають за кордоном. Також можна створювати класи чи групи у навчальних закладах у країні перебування.

Дистанційне навчання у Міжнародній українській школі (МУШ)

Щоб організувати дистанційне навчання, батьки учнів можуть також звернутися до Міжнародної української школи (МУШ) як безпосередньо, так і через одну із організацій, з якими МУШ співпрацює за кордоном.

Навчання проводитиметься за державними стандартами та освітніми програмами України, видача документів про освіту в таких умовах здійснюватиметься МУШ.

Планування навчального дня та навчального тижня

Міністерство освіти і науки України за підтримки партнерів створило Всеукраїнський онлайн розклад, щоб освітній процес у дистанційному форматі було зручніше організовувати.

Інтерактивний розклад містить посилання на матеріали з різних ресурсів (Всеукраїнська школа онлайн, телеуроки, підручники тощо) для предметів згідно з календарно-тематичним плануванням та оновлюється щотижня.

Онлайн-розклад для учнів 1−11 класів реалізується на базі інтерактивного Google-календаря, до якого в режимі реального часу мають доступ усі охочі.

Всеукраїнський розклад онлайн передбачає, зокрема, матеріали для 1−4 класів, крім того, можна використовувати матеріали українських дистанційних шкіл, які на час воєнного стану надають безкоштовний доступ до навчання всім охочим.

Учні 5−11 класів теж можуть використовувати матеріали українських дистанційних шкіл.

Також можна завантажити електронні (.pdf) версії шкільних підручників в електронній бібліотеці Інституту модернізації змісту освіти.

Безкоштовна платформа Всеукраїнська школа онлайн

Для навчання за кордоном як у групах, так і індивідуально, школярі можуть використовувати сайт і застосунок (Google Play, App Store, App Gallery) Всеукраїнська школа онлайн, де розміщені всі навчальні матеріали для учнів 5−11 класів.

Це державна безкоштовна платформа для дистанційного та змішаного навчання учнів 5−11 класів та методичної підтримки вчителів. Платформа містить відеоуроки, тести та матеріали для самостійної роботи з 18 основних предметів. Уроки на вебплатформі містять цікаве коротке відео, конспект із основними питаннями теорії, завданнями, схемами і картами, тестові завдання для самоперевірки. Кожна тема закінчується підсумковим тестом, що дає можливість відстежувати прогрес у навчанні.

Заняття з української мови, української літератури, біології та екології, географії, історії, математики, алгебри, геометрії, мистецтва, права, фізики, хімії, англійської мови та інших предметів доступні 24/7 з будь-якого пристрою та будь-якого місця.

Методичні матеріали з організації дистанційного та змішаного навчання на базі Всеукраїнської школи онлайн можна знайти за посиланням.

Всеукраїнська школа онлайн поки що не передбачає єдиного формалізованого механізму для дистанційного підсумкового оцінювання.