Які виплати отримують біженці у Франції

У країні компенсують витрати на житло та виплачують допомогу дітям.

Які виплати отримують біженці у Франції

У Франції надають фінансову допомогу українцям, які рятуються від війни. Зокрема це робить Фонд допомоги сім'ям (CAF).

РБК-Україна розповідає , хто може претендувати на таку допомогу, а також подає історію українки, яка виїхала до Франції, але не оформляла статусу тимчасового захисту.

Компенсація оренди житла

Французький Фонд допомоги сім'ям (CAF) надає українським біженцям фінансову допомогу. Українці, які поїхали до Франції та оформили там тимчасовий захист, можуть отримати гроші на оренду житла чи навчання дітей.

CAF повертає частину витрачених на оренду грошей українським сім'ям, які винаймають житло у Франції. Субсидію на житло можна отримати протягом усього терміну проживання. Зазвичай гроші перераховують безпосередньо власнику житла, а різницю орендар сплачує самостійно.

Сума виплат залежить від ціни за оренду житла, площі та типу квартири чи кімнати, кількості та віку людей, які там проживають, сімейного стану біженців, заробітної плати орендаря.

Розрахувати приблизну суму фінансових виплат, які вам належить, можна на сайті CAF. Там потрібно внести дані про ваш фінансовий стан та житло, яке ви орендуєте. У службі визначать, чи ви можете розраховувати на фінансову допомогу і в якому розмірі. Якщо так, то потрібно зробити онлайн запит для отримання допомоги та створити обліковий запис на сайті фонду.

Щоб заповнити профіль, треба підготувати такі документи:

  • декларацію про доходи членів сім'ї та сплату податків за останній рік
  • довідки про оренду, склад сім'ї
  • банківські реквізити копію дозволу на тимчасовий захист у Франції

"Дуже скучили за Україною, плануємо своє майбутнє вдома"

Втім, є випадки, коли біженці не одержують у Франції виплат. Найчастіше це ті, хто вже знайшов житло сам або оселився у друзів, хто не оформлював статусу тимчасового захисту і перебуває у Франції за "звичайним" безвізом.

Щомісячну виплату на житло та їжу можуть не отримати й ті, у кого залишилася дистанційна робота в Україні: багато таких випадків стосуються високооплачуваних спеціальностей і якщо діти біженців вже досягли 21 року – з цього віку виплати на дітей не надають.

"Я не оформляла виплати, оскільки не подавалася на статус тимчасового захисту в країні. Я переїхала з донькою до Франції на початку літа, але вже невдовзі хочу повернутися додому", - розповідає киянка Світлана Литвинська.

За її словами, вона не звільнялася з роботи, залишивши за собою місце у фінансовій компанії, де працює шість років. Жінка запевняє, що з роботою їй пощастило: чи був вибір – залишатися на повний день чи взяти собі 60% зайнятості дистанційно. Вирішила вибрати другий варіант.

"Мені реально пощастило, що залишилася хороша робота в Україні. І був вибір – хоча б її частину можна робити звідки завгодно. На початку війни, коли окупанти підійшли до Києва, ми з донькою виїхали до родичів на Закарпатті, там трохи пересиділи. Десь за місяць туди ж приїхали їхні друзі з окупованих територій, якось дивом вибралися.

Ми вирішили людей не обмежувати та виїхати. А мені написала подруга з Нормандії (регіон на північному заході Франції – ред.). Мовляв, приїдь, поживеш тут. У будь-якому регіоні України зараз не може бути безпечно. Там нам із донькою дали окрему кімнату. Вона винаймає квартиру на околиці Руана», — згадує вона.

Донька Світлани хотіла влаштуватися офіціанткою до місцевого кафе, але їй сказали, що треба оформлювати тимчасовий захист. Сім'я спочатку планувала невдовзі повернутись, тому виплат не оформляли.

"Поки перебуваємо тут за безвізом (українцям можна перебувати в країнах Шенгену 90 днів протягом 180 днів). Плануємо повернутися до осені: дуже скучили за Києвом та Україною, плануємо своє майбутнє вдома. Ну і доньці треба повернутися до навчання", - каже вона. .

Скільки платять на утримання дітей у Франції

CAF підтримує сім'ї українців із двома і більше дітьми  - вони можуть претендувати на щомісячну грошову допомогу. Там обіцяють відшкодувати витрати на навчання та утримання дітей віком до 20 років. Наприклад, витрати на навчання, харчування, одяг, дитячий відпочинок.

Сума допомоги на дітей залежить від фінансового стану сім'ї, кількості дітей та їхнього віку. Наприклад, для батьків із низьким рівнем доходів ця сума на місяць становить:

  • 134 євро на двох дітей;
  • 307 євро на трьох дітей;
  • 479 євро на чотирьох дітей;
  • 172 євро за ще одну дитину.

Обчислити суму допомоги можна у калькуляторі Paje. А подати заявку на допомогу можна на сайті CAF. Для заповнення потрібні такі документи: відкритий рахунок у банку, копія документа про статус тимчасового захисту, копія паспорта, паспортів чи свідоцтва про народження дітей, право на стан сімейних пільг та житлової допомоги, право на доходи за 2021 рік.

Про виплати та роботу Фонду сімейної допомоги можна детальніше дізнатися на сайті організації.