До Польщі не впустили вже майже 9 тисяч українців

Право на повернення гарантовано спеціальним законом.

До Польщі не впустили вже майже 9 тисяч українців

Польські прикордонники все частіше «завертають» українців. Проблеми з в'їздом мають як українці, які вперше намагаються перетнути кордон, так і біженці, які тимчасово повернулися на батьківщину і хочуть знову потрапити до Польщі.

До правників, які допомагають іноземцям, надходить все більше інформації про відмову українським громадянам у повторному в’їзді до Польщі, незважаючи на те, що право на повернення гарантовано спеціальним законом про допомогу особам, які тікають від війни.

"Протягом кількох місяців ми отримуємо повідомлення про випадки недопущення або перешкоджання в’їзду до Польщі громадянам України та іншим іноземцям, які проживають на території України", – зазначає Асоціація правової інтервенції (SIP), передає ukrayina.pl.

Ухвалений у березні (зі змінами на початку липня) закон про спеціальну допомогу біженцям передбачає, що особи, які в’їхали до Польщі з 24 лютого 2022 року і були охоплені тимчасовим захистом, а потім залишили Польщу на термін до 30 днів, можуть вільно повернутися до Польщі, не втрачаючи прав, гарантованих законом.

"Це також позиція Міністерства внутрішніх справ, але буває, що прикордонна служба трактує закон інакше. Однак таке тлумачення суперечить закону. Дії на кордоні є дуже дискреційними. Прикордонники звикли до величезної влади над тими, хто перетинає кордон", – пояснив професора Вітольд Клаус, президент SIP.

Асоціація отримала детальні дані від Прикордонної служби. Вони свідчать, що з березня по вересень на українській ділянці кордону прикордонники Straż Graniczna винесли 8840 постанов про відмову у в’їзді – як щодо громадян України, так і інших держав. Лише у вересні таких випадків було майже 2 тисячі.

Найчастіше прикордонники посилалися на перевищення дозволеного терміну перебування в Євросоюзі в рамках безвізового режиму та відсутність діючої візи чи посвідки на проживання.

Кілька осіб визнали загрозою державній безпеці. Також прикордонники відмовили українцям у повторному в'їзді до Польщі, посилаючись на положення Шенгенського кодексу, згідно з яким після вичерпання 90 днів перебування в Польщі необхідно чекати 90 днів на повторний в'їзд.

На думку експертів SIP, навіть якщо в громадянина України немає необхідних документів, у нинішній ситуації прикордонники мають пропустити його з гуманітарних міркувань.