Естонія не пустила ще одного українського біженця. Прикордонники поводилися грубо та погрожували

Згодом чоловік зміг в'їхати до Європи через Фінляндію.

Естонія не пустила ще одного українського біженця. Прикордонники поводилися грубо та погрожували

Мешканцю міста Сватово в окупованій Луганській області, де прямо зараз йдуть бойові дії, не дозволили використати Естонію як транзитну країну для поїздки через Росію до Великобританії. Як розповіли волонтери і сам чоловік кореспондентам The Insider та Delfi.ee , прикордонники спілкувалися у грубій формі та не погодилися розглянути клопотання про міжнародний захист.

Громадянин України Іван Попивщий евакуювався із зони бойових дій до Росії — єдиної країни, куди можна виїхати з цього регіону. Чоловік, який ніколи до цього не жив у РФ, планував потрапити до Великобританії через Естонію. На момент, коли Попивщий прибув на прикордонний пункт у Нарві, у його розпорядженні був уже куплений квиток на літак, а також внутрішній та закордонний паспорти. У переїзді українцю допомагали російські волонтери.

Естонські прикордонники, однак, порахували, що у Попивщого "недостатньо документів для перетину кордону", і відмовили йому у в'їзді (вказавши при цьому місцем проживання Росію, а не Україну). За інформацією волонтерів, у Нарві у чоловіка також вивчали смартфон - перевіряльники визнали його "якимось підчищеним". Українець пояснював, що видалив деякі листування для безпечного проходження прикордонного контролю з російської сторони.

Після отримання відповідних документів Попивщий зв'язався з волонтерами та попросив поради про подальші дії. Ті після консультації з юристами запропонували чоловікові повернутися на прикордонний пункт та запросити притулок у Естонії. Попивщий, що скористався цією рекомендацією, знову підійшов на естонський КПП, де його звернення, стверджують волонтери, було зустрінуте погрозами з боку представника естонської влади — той говорив, що "посадить його у в'язницю надовго, якщо він буде таким розумником", "знайде його навіть в Англії" та "забере його документи". Повідомляється також, що чоловікові заломили руки, щоби вивести з території КПП.

"Коли я просив про міжнародний захист, мене просили покинути кордон. Мене тримали на вулиці і сказали, що мені не місце тут. Я попросив письмову відмову. Мені сказали, що не дадуть її. Я її довго просив. Потім сказали, що наказують залишити кордон інакше застосують фізичну силу.Коли я не погодився, мене взяли за руку і почали вести. У них була зброя, і вони дуже грубо спілкувалися. Я переживав за своє життя і тому підкорився. Руки мені не заламували. Але естонський прикордонник говорив: "Шо ти хочеш?" Хіба так спілкуються з українськими біженцями?" - наводить слова Попивщого Delfi.ee.

Згодом чоловік зміг в'їхати до Європи через Фінляндію. Зараз він знаходиться в Естонії і чекає на рейс до Великобританії.

У розмові з Delfi.ee експерт із документообігу Нарвського прикордонного пункту Алар Трел (його ж ім'я значиться і в документі про заборону на в'їзд, який видали Попивщому) заперечує факт погроз та застосування насильства щодо українця. За його словами, це підтверджують камери відеоспостереження. "Причиною заборони на в'їзд стало те, що людина не змогла переконливо довести, коли і як вона прибула до Росії з України, що наштовхнуло на думку, що вона вже жила в Росії до початку війни. Мета її поїздки також залишалася неясною. Заборона на в'їзд у Естонію не позбавляє людини права клопотати про міжнародний захист", - заявив чиновник.

За словами Трела, громадянам України "зазвичай забороняють в'їзд до Естонії, якщо вони хочуть приїхати на тих же підставах, що й військові біженці, але фактично давно не мешкали в Україні, а вже жили в Росії до початку війни". Згідно з наведеною ним статистикою, 1 листопада до Естонії впустили 39 громадян України, сімох завернули на кордоні.

Прикордонники на КПП у Нарві не вперше відмовляють у в'їзді біженцям з Харкова, Маріуполя, Донецька та інших міст східної України, які незабаром після початку війни виїхали до Росії через неможливість вирушити до безпечніших регіонів України чи Європи. Підставою для таких рішень з боку естонської прикордонної служби зазвичай стає "надто довгий термін перебування в Росії".